GeriGündem Baz istasyonu kanser ilişkisi bilinmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baz istasyonu kanser ilişkisi bilinmiyor

Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, GSM vericilerinin çevreye etkileriyle ilgili olarak, ''radyo frekans alanlarının kansere neden olduğu veya kanserli hastalarda hastalığı ilerlettiği yönünde kesinleşmiş verilere ulaşılamadığını'' bildirdi.

Vural, DYP Bursa Milletvekili Teoman Özalp'in soru önergesini yanıtlarken, 900-1800 MHZ frekans band aralığında çalışan ve elektromanyetik kirliliğin artımına katkıda bulunan baz istasyonu alanlarının, X-ışınları veya Gama ışınları gibi insan vücudunda iyonlaştırıcı radyasyon veya radyoaktif etki yaratmadıklarını belirtti.

Vural, ''Bu tür radyo frekans (RF) alanları dokuları etkilemekle birlikte, Radyo Frekans enerjisi vücut tarafından emilerek ısıya dönüşür ve vücudun normal ısı düzenleyici sistemleri, oluşan bu ısıyı vücudun diğer bölgelerine taşıyarak yok ederler. RF alanlarının kesin olarak ortaya konulmuş tek etkisi bu ısıdır'' dedi.

Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu temel kriterlerine göre 900 MHZ ve 1800 MHZ GSM sistemleri için sınır değerlerinin 42 V/m ve 59 V/m olarak belirlendiğini hatırlatan Vural, sözkonusu değerlerin ABD, AB ve Türkiye tarafından da kabul edilmiş değerler olduğunu bildirdi.

KORUYUCU PARMAKLIKLAR YETERLİ

Bakan Vural, çatı üstüne monte edilmiş baz istasyonu antenlerine 2ile 5 metre mesafede yapılan koruyucu parmaklıkların, çevredeki insanları zararlı olabilecek seviyedeki sinyallerden korumak için yeterli olduğunu savunarak, şöyle devam etti:

''Bu tür antenler sinyallerini ileriye doğru gönderdiklerinden, arka yüzlerinden, alt veya üst taraflarından üzerinde bulundukları binanın yanları veya içindeki RF enerjisi çok düşüktür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, RF alanlarının kansere neden olduğu veya kanserli hastalarda hastalığı ilerlettiği yönünde kesinleşmiş verilere ulaşılmamıştır.''

Telekomünikasyon Kurumu tarafından bir sabit telekomünikasyon cihazı veya sistemi kurma izninin, insanların yaşadığı mekanlar ve tümbina ve bahçenin birlikte değerlendirilerek, okul öncesi ve temel eğitim kurumlarının güvenli alandbulunabilmesi halinde verildiğini anlatan Vural, güvenli alanın Güvenlik Sertifikası ile belirlendiğini kaydetti.

Vural, baz istasyonunun hizmete açılmasından sonra Telekomünikasyon Kurumu tarafından yapılan kontrollerde, limit değerleri aştığı belirlenen baz istasyonunun işleticisine para cezası uygulanarak 5 gün içinde cihazını yönetmelikte belirlenen limit değeregetirmesinin istendiğini, verilen süre sonunda limit değerin yine sağlanamaması durumunda da cihazların faaliyetten men edildiğini hatırlattı. Vural, ''Ortamın limit değerlerinin aşılması halinde ise süre verilmeksizin baz istasyonunun faaliyeti durdurulmaktadır'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle