Gündem Haberleri

  Bayram'da yasaklara uyulmadı

  DHA/A.A.
  10.01.2006 - 14:26 | Son Güncelleme:

  Kurban Bayramı’nda yapılan tüm uyarılara ve belediyelerin ehliyetli kasapların kesim yaptığı kurban kesim yerleri kurmalarına rağmen bir çok vatandaş yine evlerinin önünde, boş arazilerde çocukların gözü önünde kendi bildikleri gibi kurban kesmeye devam etti. Yurdun çeşitli yerlerinde bayramın ilk gününde 523 kişi kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralandı.

  Bursa'da, bazı aileler kurbanlık koç ve danalarını, belediyelerin belirlediği kesimhanelerin yerine, boş buldukları arsa ve bahçelerde kesti. Çocukların da korku dolu gözlerle izlediği kurban kesimine zabıta ekiplerinin müdahale etmemesi dikkat çekti. Bursa'da Kurban Bayramı'nda Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe belediyelerinin belirlediği toplu kesim yerlerine vatandalar beklenilen ilgiyi göstermedi.

  KESİLEN KURBANLAR TRAKTÖR VİNÇLERİNE ASILDI

  Toplu kurban kesim alanları dışında kurban kesilmesine getirilen yüksek cezalar caydırıcı oldu, Akdeniz'de bildik dehşet görüntüleri önceki yıllara oranla az yaşandı. Antalya, Alanya, Afyonkarahisar, Burdur ve Isparta'da modern kesim yerleri kullanıldı.

  Antalya'da Belediyelerin kurduğu toplu kesim merkezlerini tercih etmeyenler ise ilginç görüntüler oluşturdu. Merkeze bağlı Varsak Beldesi'nde toplu kesim merkezine gitmek yerine, kestikleri danayı buldukları bir traktörün arkasındaki vince bağlayarak soyan kurban sahipleri, fotoğraflarının çekildiğini görünce “Lütfen fotoğraf çekmeyin. Ceza ödemek istemiyoruz” diye tepki gösterdi. Toplu kesim merkezlerine kurbanlıkları götürmenin zor olduğunu belirtenler, “Asacak bir ağaç bulamadık. Biz de traktörün arkasındaki demire asarak hayvanı yüzdük” dedi.

  BASKET POTASI YAMULDU

  Bayramda yasaklara uyulmadı

  Meltem Mahallesi'nde ise kesilen kurbanların derisini yüzmek için Kapalı Halk Pazarı'ndaki basketbol potaları kullanıldı. Kestikleri kurbanlıkları basket potası ve direklerine asarak soyan kurban sahipleri görenleri hayrete düşürdü. Normal günlerde çocukların ve gençlerin basketbol oynadığı alan, Kurban Bayramı nedeniyle kan gölüne döndü. Bazı pota direkleri de hayvanların ağırlığını kaldıramadığı için yan yattı. Keskin bıçak darbeleriyle dilimlenen kurbanlıkları küçük çocuklar da meraklı gözlerle izledi. Alanda görevli polis memuru da kurban kesimini seyretmekle yetindi.

  HAYVANLAR CAN ÇEKİŞTİ

  Ellerinde keskin olmayan bıçaklarla dana ve boğaları kesmeye kalkan kasaplar ise hayvanların can çekişmesine neden oldu. Doğru kesilmediği için yerde can çekişen hayvanları zaptetmek için büyük uğraş verildi. Çevreyolundaki Gazi Bulvarı'nda ise sahiplerinin elinden kaçan keçi ve koyunlar, trafikte tehlikeli anlar yaşanmasına neden oldu. Karayoluna çıkan kurbanlıklarını kovalayanlar, ilginç görüntüler oluşturdu. Diğer yandan Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, kurban derilerinin Türk Hava Kurumu (THK) yetkililerince toplanması için sıkı denetimler yaptı.

  MODERN KESİM YERLERİ

  Antalya Büyükşehir Belediyesi, kurban kesim yeri olarak Meltem Mahallesi Meltem Camii arkası ve Muratpaşa Mahallesi Eski Toptancı Hal Bölgesi'ni belirledi. Veteriner hekimler gözetiminde uzman kasaplarca, dini esaslar dikkate alınarak, sağlıklı koşullarda sırayla yapılan kesimlerde vatandaşlardan hiçbir ücret alınmadı.
  Kurban kesim yerlerinde bugün ve yarın küçükbaş hayvanların kesim işlemleri yapılırken, büyükbaş hayvan kesimleri ise Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Antalya Entegre Et Tesisleri'nde (ANET) yapıldı. Kurbanlıkların kesildikten sonra etler, uzman kasaplarca parçalara ayrılarak, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılan poşetlere konularak sahiplerine teslim edildi. ANET'teki kesim için uzun kuyruklar oluşması ve saatlerce sıra beklenmesi ise tepkilere yol açtı.

  KURBANLIK DANA KAMYONETİN ARKASINDA SÜRÜKLENDİ

  Bolu’da, Kurban Bayramı’nda yine bildik görüntüler yaşandı. Kurbanlıkların eziyet edilmeden kesilmesi yönünde yapılan uyarılar, bazı vatandaşlar tarafından dikkate alınmadı. Bolu’nun Aktaş Mahallesi’nde bir araya gelerek kurban kesen 4 aile, 2 büyükbaş kurbanlık hayvanı, komşularının ahırından kendi evlerine kamyonetin arkasına iple bağlayarak götürmek istedi. Ancak yavaş yavaş giden kamyonetin arkasına bağlı olan hayvanlardan birisi yürümemekte direnince işkence çekti. 4 ayağını da direyerek yürümeyen hayvan, kamyonetin arkasında sürüklenerek götürüldü. Hayvanın sürüklenirken acı içinde bağırmaya başlaması üzerine kamyonet durduruldu. Hayvan bir süre dinlendirildikten sonra komyonet yeniden hareket etti. Kurbanlık hayvana eziyet ederek evine götüren ve ismini söylemek istemeyen vatandaş, “Hayvanı elimizden kaçırabiliriz düşüncesiyle, böyle bir yönteme başvurduk” dedi.

  523 KİŞİ KURBAN KESERKEN YARALANDI

  Yurdun çeşitli yerlerinde  bayramın ilk günü kurban keserken yaralanan 523 kişi hastanelere başvurdu. .

  ADAPAZARI

  Bayramda yasaklara uyulmadı

  Adapazarı'nda belediyelerce belirlenen bölgelerde kurban kesmeye çalışan 32 kişi el ve bacaklarından yaralandı. Kesim sırasında yaralanan vatandaşlar başta Sakarya Devlet Hastanesi olmak üzere çeşitli sağlık kuruluşlarında ayakta tedavi edildi.

  KOCAELİ
  İzmit kent merkezi ve ilçelerde, bayramın ilk günü kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan 121 kişi, hastanelere başvurdu.  El ve ayak kesiği nedeniyle Kocaeli Devlet Hastanesi'ne 33, İzmit Devlet Hastanesi'ne 13, Gebze Devlet Hastanesi'ne 27, Derince Devlet Hastanesi'ne 24, Gölcük Devlet Hastanesi'ne 18 ve Karamürsel Devlet Hastanesi'ne 6 kişi başvurdu. Yaralılar, tedavilerinin ardından tetanos aşısı da yapılarak taburcu edildi.

  ADANA
  Adana'da, Kurban Bayramı'nın ilk gününde 58 kişi kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralandı. Kent merkezi ve ilçelerinde 58 kişi, hayvan darbesi ve bıçak kesmesi sonucu yaralanarak Adana Numune, Devlet ve Çukurova Devlet hastanelerine başvurdu. Hafif yaralanan vatandaşlar, hastanelerin acil servislerindeki müdahalenin ardından taburcu edildi.

  KAYSERİ
  Kayseri'de 150'ye yakın kişi kurban kesimi sırasında yaralanarak hastanelere kaldırıldı. Kurban kesimine sabah saatlerinden itibaren başlayan vatandaşlardan bazıları, hayvanların kesimi sırasında bıçak ve satır gibi kesici aletlerle parmak ve ellerinden yaralandı. Vatandaşların bir kısmı da kurbanlık hayvanın kesimi sırasında meydana gelen arbedede darbeye maruz kaldı. Çeşitli yerlerinden yaralanan vatandaşlar, Kayseri Devlet ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servislerinde tedavi altına alındı. Her iki hastanenin acil servislerine öğlen saatlerine kadar kurban kesimi sırasında yaralanan yaklaşık 150 kişinin başvurduğu bildirildi.

  SAMSUN
  Samsun'da 41 kişi, kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralandı. Kurban Bayramı'nın ilk gününde, kurbanlarını kendileri kesmeye çalışan bazı vatandaşlar, kesim sırasında çeşitli yerlerinden yaralandı. Kesim sırasında ellerinden ve kollarından yaralanan 41 kişi, Samsun Devlet Hastanesi acil servisinde gerekli tedavinin ardından taburcu edildi.

  BURSA
  Bursa'nın İznik İlçesi'nde bir kişi, kesime hazırladıkları büyükbaş hayvanın üzerine devrilmesi sonucu hastanelik oldu.
  Alınan bilgiye göre, Mahmudiye Köyü'nde oturan Salim Kocaman (52), satın aldığı büyükbaş hayvanı 4 yakınıyla birlikte evinin bahçesinde kesmek istedi. Urganla ayaklarını bağladıkları yaklaşık 200 kilogram ağırlığındaki hayvanın ters devrilmesi üzerine altında kalan Kocaman, yakınları tarafından İznik Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
  Salim Kocaman'ın vücudunun 4 yerinde kırık olduğu ve Bursa Devlet Hastanesi'ne sevk edildiği bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı