Gündem Haberleri

  Bayramda cinayet bilançosu: 48 ölü

  A.A Bursa
  18.01.2006 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Kurban Bayramı'nı da içine alan 9 günlük tatilinde meydana gelen asayiş olaylarında, 48 kişi öldürüldü, 11 kişi karbonmonoksit gazından zehirlenerek, 5 kişi de yangında hayatını kaybetti.

  Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın 7-15 Ocak tarihlerindeki verilerine dayanarak derlenen bilgilere göre, 9 günlük tatilin ilk günü olan 7 Ocak'ta Burdur, İstanbul, Konya ve Ankara'da 4 kişi cinayete kurban giderken, Edirne'nin Keşan İlçesi'nde bir kadın eşi, Sakarya'da da bir genç tartıştığı arkadaşı tarafından öldürüldü.

  Tatilin ikinci gününde, Adana, Yalova ve Aydın'da 3 kişi öldürüldü, Elazığ'da ise bir grup arasında çıkan bıçaklı kavgada 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

  Edirne'nin Uzunköprü İlçesi'nde 1 kişinin birahanede tartıştığı kişi tarafından öldürüldüğü 9 Ocak'ta, İstanbul'un Pendik, Bakırköy ve Esenler ilçelerinde de 3 kişi öldürüldü.

  BAYRAMDA CİNAYET BİLANÇOSU: 20 ÖLÜ

  Kurban Bayramı'nın ilk gününde, İstanbul'da biri kadın iki kişi bir otomobilde öldürülmüş olarak bulundu, Mersin'in Tarsus İlçesi'nde 17 yaşındaki bir genç öldürüldü.

  Bayramın ikinci günü olan 11 Ocak'ta Ankara ve İstanbul'da 2 kişi öldürülürken, 12 Ocak'ta ise, Ankara, Gaziantep, İstanbul, Çanakkale ve Batman'da toplam 6 kişi cinayete kurban gitti. İzmir'de bar önünde çıkan silahlı ve bıçaklı kavgada ise 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

  Kurban Bayramı'nın 4. günü olan 13 Ocak'ta Adana, Ankara, İstanbul, Kastamonu, İzmir, Trabzon ve Osmaniye'de işlenen cinayetlerde 7 kişi hayatını kaybederken, İstanbul'un Eminönü İlçesi'ndeki bir otelde ise tecavüz ettiği genç kız tarafından boğularak öldürüldüğü iddia edilen 1 kişinin cesedi, otel görevlileri tarafından bulundu.

  Tatilin 8. gününde, İzmir'de 3, Adana ve Trabzon'da 1'er kişi, tatilin son günü olan 15 Ocak'ta ise Adana'da 2 kişi öldürüldü, Ağrı'da bıçaklı saldırıya uğrayan 4 kişiden 2'si öldü, 2'si yaralandı. Erzurum'da da 1 kişinin metruk evde öldürülmüş olarak bulunduğu, İzmir ve Edirne'de 2 kişinin öldürüldüğü tatilin son günü olan 15 Ocak'ta, Eskişehir'de kardeşi tarafından vurulduğu öne sürülen 1 kişi öldü, olayda 1 kişi de yaralandı. Rize'de deniz kenarında cesedi bulunan 1 kişinin de öldürüldüğü belirlendi.

  Bu arada, tatilde işlenen cinayetlerin 23'ünün tabanca, 19'unun bıçak, 2'sinin av tüfeği ile işlendiği, iki cinayette hem tabanca hem de bıçak kullanıldığı, iki kişinin ise boğularak öldürüldüğü tespit edildi.

  DİĞER OLAYLAR

  Tatil süresince 11 yangına müdahale edilirken, 7 Ocak'ta İstanbul'un Fatih İlçesi'nde evde çıkan yangında 3 kişi yanarak öldü, Bursa ve Adana'da 11 Ocak'ta çıkan ev yangınlarında da 2 kişi hayatını kaybetti.

  9 günlük bayram tatilinde Yozgat, Tekirdağ ve Samsun'da 1'er, İstanbul, Adıyaman, Gaziantep ve Kayseri'de 2'şer kişi olmak üzere toplam 11 kişi karbonmonoksit gazından zehirlenerek ölürken, Eskişehir'de kombiden sızan gazdan etkilenen 4 kişi de tedavi altına alındı.

  Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ne bağlı Dilovası Beldesi'ndeki bir çelik fabrikasında Kurban Bayramı'nın ilk akşamı, kazan patlaması sonucu 6 kişi yaralandı.

  Bu arada, basında “cinayet” olarak yer alan, İzmir'in Karşıyaka İlçesi'nde 13 Ocak'ta bir kişinin otomobille birlikte yanmış olarak bulunduğu olay, Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına “yangın” olarak geçti. Kayıtlarda, Dallas Yolu üzerinde bulunan otoban köprü altında, bilinmeyen nedenle bir otomobilin tamamen yandığı ve araç içinde kimliği ve cinsiyeti tespit edilemeyen bir kişinin ölü bulunduğu şeklinde bilgiler yer aldı.

  Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğü, 9 günlük bayram tatilinde meydana gelen trafik kazalarında da 109 kişinin öldüğünü, 179 kişinin yaralandığını duyurmuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı