GeriGündem Bayram tatili çilesi başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  108
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayram tatili çilesi başladı

Bayram tatili çilesi başladı
refid:29546676 ilişkili resim dosyası

Arefe olan Perşembe günü için de kamu çalışanlarının idari izinli sayılmasıyla 4 güne çıkan Ramazan Bayramı tatilini İstanbul dışında geçirmek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu. Bütün İstanbul'da trafik felç oldu. İstanbul'da sürücüler, 33 kilometrelik Bahçeşehir-FSM Köprüsü arasındaki mesafeyi 3.5 saatte kat edebilirken, İBB Trafik Radyo Yayın ve İdari Koordinatörü Murat Kazanasmaz attığı tweetle durumu özetledi: Anadolu yakasına nereden geçerim diye sorulmaz. Çünkü bu saatten sonra karşıya geçilmez.

Her bayram öncesi olduğu gibi bu bayram arefesinde de İstanbul’dan beklenen araç trafiği yoğunluğu nedeniyle bir dizi önlemler alındı. TEM ve D-100 karayolunda bakım onarım çalışmaları durduruldu. Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında araç taşımacılığı yapan feribot işletmeleri de gemi sayılarını artırdı. İDO bugünden itibaren bu hattaki feribot sayısını 14’den 18’e çıkarırken, en büyük feribotlardan biri olan ve bir seferde 250 otomobil taşıyabilen Balıkesir 10 adlı feribotu da bu hatta kaydırdı. Ancak bu feribotun iki katı birden kullanılmıyor ve şimdilik sadece bir katı kullanılarak 137 araç taşınıyor.

SABAH DALGASI
Bayram trafiği ile ilgili ilk yoğunluk bu sabah saat 06.30 sıralarında başladı. İstanbul istikametinden gelen, Yalova ve Bursa yönüne gidecek olan araçlar Gebze Bayramoğlu turnikelerinden çıkış yaparak Eskihisar feribot iskelesine geldi. Feribot iskelesinde yaklaşık 2 saat boyunca yoğunluk yaşandı. Ancak saat 08.30 sıralarında bu yoğunluk normale döndü. Aynı yoğunluk, D-100 karayolu’nun İzmit kent içi geçişinde de görüldü. Buradaki yoğunluk da daha sonra normale döndü.
5 KİLOMETREDE BİR TRAFİK EKİBİ
TEM ve D-100 Karayolu’nda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bugünden itibaren 5 kilometrede bir trafik ekibi bulundurulmaya başlandı. Trafik yetkilileri, TEM Otoyolunda asıl yoğunluğun bugün öğlenden sonra veya akşam saatlerinde beklendiğini belirtirken, sürücülerin trafik kurallarına uymalarını, özellikle TEM otoyolunda emniyet şeridini kapatmamaları gerektiğini hatırlattı.
İzmit’ten transit geçecek sürücülerin kent içine girmemelerini de isteyen trafik yetkilileri, D-100’ün kent içi geçişinde viyadük çalışması nedeniyle yolun daraldığını ve trafiğin alternatif yollara verildiğini de hatırlatarak, zorunlu olmadıkta bu yola girilmemesini istedi. Feribot kuyruğu beklemeyip İzmit körfezi’ni dolaşmayı tercih edecek olan sürücülerin de yine D-100 kent içi geçişini kullanmamaları, TEM’in ’Kandıra turnikeleri’ olarak da bilinen Doğu turnikelerinden girip Gölcük-Yalova yoluna geçmeleri istendi.

ÖĞLENDEN SONRA YOĞUNLUK YENİDEN ARTTI
Bayram tatilini İstanbul dışında geçirmek isteyenler bugün 14.00’den itibaren trafiği yineden hareketlendirdi. Çamlıca gişelerinden itibaren İzmit’e doğru TEM Otoyolunda yoğun bir araç trafiği gözlenirken, Gebze Eskihisar’daki İDO’nun Feribot iskelesinde de doldur- boşalt sistemi ile bekleme yapılmaksızın araç taşımacılığı yapılmasına rağmen, iskele meydana dolmaya başladı.
İSKELELER DOLDU, D-100 KİLİTLENDİ
Saatler ilerledikçe TEM ve D-100 karayolunun Kocaeli geçişinde trafik yoğunluğu iyice artarken, Eskisisar’daki İDO’nun 18 feribot çalıştırdığı iskele meydana saat 17.00 itibarıyla tamamen doldu. Araç kuyrukları bekleme alanının dışına taşmaya başladı.
TEM yolunda saat 17.00 itibarıyla yoğunluğa rağmen trafik normal akışını sürdürürken, D-100 karayolunun Gebze- İzmit arasında alışılmışın dışında bir yoğunluk başladı. D-100’ün Dilovası geçişinde trafik adım adım ilerlemeye başladı. Zaman zaman duran trafikte sürücüler zor anlar yaşadı.
D-100’ün İzmit geçişi Kandıra Sapağı’nda üstgeçiş inşaatı nedeniyle yolun daralma da trafiğin kilitlenmesinde etken oldu. Trafik yetkilileri, İzmit’ten transit geçecek olan araç sürücülerinin TEM’i kullanmaları ve İzmit’in içine girmemelerini istedi. Yetkililer, Yalova yönüne gidecek sürücülerin de yine İzmit’in içine girmemeleri, TEM’in Doğu turnikelerinden çıkış yaparak direkt Gölcük yoluna geçmeleri önerdi.

BU SAATTE SONRA KARŞIYA GEÇİLMEZ
İstanbul'da yaşanan trafik yoğunluğunu Murat Kazanasmaz 17:23'te attığı tweetle adete özetledi. Kazanasmaz "Anadolu yakasına nereden geçerim diye sorulmaz. Çünkü bu saatten sonra karşıya geçilmez. Hatta geçilmemeli. Mahmutbey Ataşehir FSM üzerinden 217 dakika. Havalimanı Çamlıca BK üzerinden 180 dakika.Arabalı vapur kuyruğu çok ve Bomonti tüneli duruyor" diye yazdı.

Bayram tatili çilesi başladı BOLU DAĞI'NDA OTOBÜS KAZASI: 6 ÖLÜ


BAYRAMDA YAĞMUR YOK

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ramazan Bayramı süresince ülke genelinde yağış beklenmediğini, hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında, Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesiminde ise üzerinde seyredeceğini bildirdi.

Bayram tatili çilesi başladı

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, arife günü Türkiye'nin kuzeydoğu kesimlerinin parçalı çok bulutlu olacağını, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda ise kısa süreli mevzi sağanakların görülebileceğini, diğer bölgelerin ise açık ve az bulutlu geçeceğini belirtti.

İŞTE BEŞ GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNİ

Bayramın 1. ve 2. günü ülkenin kuzeydoğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Ağrı, Van ve Bitlis çevrelerinde hafif sağanak geçişlerinin görülebileceğini vurgulayan Eroğlu, diğer bölgelerde ise havanın açık ve az bulutlu olacağını ifade etti.

Eroğlu, bayramın 3. gününde ise ülke genelinde yağış beklenmediğini, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun doğusunun parçalı ve çok bulutlu, diğer bölgelerin ise açık ve az bulutlu olacağına değinerek, şu bilgileri verdi:

"Ramazan Bayramı boyunca yurdumuzun büyük bir kısmında hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesiminde ise mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor. Günün en yüksek hava sıcaklıklarının Ankara, İstanbul, Bursa, Konya ve Kayseri'de 30 ila 32, İzmir ve Manisa'da 34 ila 36, Zonguldak, Samsun ve Trabzon'da 25 ila 27, Erzurum ve Van'da 27 ila 29, Adana, Antalya, Aydın ve Muğla'da 37 ila 40, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da 39 ila 41 derece olacağı tahmin ediliyor."

Vatandaşların Ramazan Bayramını da kutlayan Eroğlu, "Bu vesileyle bütün vatandaşlarımızın Ramazan Bayramını en samimi duygularımla tebrik eder, bütün insanlığa mutluluk getirmesi temennisi ile selam ve sevgilerimi sunarım" ifadesini kullandı.

BAYRAM ÖNCESİ OTOBÜSLERE DENETİM

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne bağlı trafik ekipleri, bayram tatili öncesi şehirlerarası yolcu otobüslerine yönelik trafik denetimlerine başladı. Havadan helikopter destekli denetimlerde ekipler, muayenesi olmayan, sol şerit ve emniyet şeridi ihlali yapan otobüs sürücülerine idari para cezası kesti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle