Gündem Haberleri

  Bayram soğuk geçecek

  Hürriyet Haber
  06.01.2006 - 13:30 | Son Güncelleme:

  Soğuk hava hafta sonu ve bayram süresince tüm yurtta etkili olacak. Hava sıcaklıkları Türkiye genelinde yarından itibaren azalmaya başlayacak. Bayram tatili süresince sıcaklıklarda 8-10 derece düşüş bekleniyor.

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Adnan Önal, genel müdürlükte yaptığı basın toplantısında, hafta sonu ve kurban bayramı süresince Türkiye genelinde beklenen hava tahminleri ile ilgili bilgi verdi.

  Buna göre, bugün bütün bölgeler çok bulutlu ve yağışlı olacak. Yağışlar yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu bölgesi ile Sivas ve Yozgat çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde gerçekleşecek. Halen Batı Karadeniz'de yıldız ve poyrazdan esmekte olan 7 kuvvetinde rüzgarın ise bu gece saatlerinden itibaren Pazar günü ilk saatlere kadar 8 kuvvetinde fırtına şeklinde esmeye devam etmesi bekleniyor. Gece saatlerinden itibaren Marmara ve Ege Denizi'nde yıldız ve poyrazdan 7 kuvvetinde esmesi beklenen rüzgarın da gün boyunca yer yer kısa süreli 8 kuvvetinde fırtına şeklinde etkisini artıracağı tahmin ediliyor.

  9 günlük bayram tatilin ilk günü olan yarın Ege kıyıları dışında bütün bölgelerde yağış görülecek. Yağışlar yağmur, hava sıcaklığındaki azalmaya bağlı olarak Trakya, Marmara'nın doğusu, Karadeniz'in iç kesimleri, İç Ege, İç Anadolu ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

  Pazar günü, yağışlar Türkiye'nin büyük bölümünde devam edecek. Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun güneyi ve doğusu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış görülecek. Yağışlar yağmur, Marmara'nın doğusu, Karadeniz'in iç kesimleri İç Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Hava sıcaklığındaki azalma kuzey ve iç kesimlerde devam edecek. Poyraz, cumartesi ve pazar günleri, Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz'de kuvvetli esecek.
    
  ARİFE GÜNÜ YAĞIŞLAR AZALACAK
    
  Arife günü (Pazartesi), yağışlar etkisini azaltarak, Marmara'nın doğusu, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda hafif olarak sürecek. Yurt genelinde çok bulutlu ve soğuk bir gün yaşanacak.

  Bayramın birinci günü (Salı), hava sıcaklığı tüm yurtta mevsim normallerinin altında seyredecek. Türkiye'nin büyük bölümüne bulutlu bir hava hakim olurken, Marmara'nın doğusu, Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun doğusu ile akşam saatlerinde Güney Ege ve Batı Akdeniz kıyıları hafif yağış alacak. Yağışlar yağmur ve karla karışık yağmur, Doğu Anadolu'nun doğusunda kar şeklinde olacak. Yurdun iç kesimlerinde sabah saatlerinde yoğun olarak sis görülecek.

  Bayramın ikinci günü (Çarşamba), Marmara Bölgesi, Karadeniz'in kıyı kesimleri ile İç Anadolu'nun kuzeyi, Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında yağmur, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda kar yağışı etkili olacak. Ege ve İç Anadolu Bölgesi'nde çok bulutlu bir hava hakim olurken, yer yer sis görülecek.

  Bayramın üçüncü ve dördüncü günü yağışlar yurdun büyük bölümünde etkili olacak. Perşembe günü, Marmara'nın doğusu, Ege'nin doğu ve güneyi, İç Anadolu'nun güneyi ve Akdeniz'in kuzeyinde çok bulutlu bir hava görülecek. Marmara'nın kuzeyi Karadeniz kıyıları, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yağmur, diğer bölgeler de ise kar yağışı bekleniyor.

  Cuma günü ise yurdun büyük bir bölümünde kar yağışı bekleniyor. Yağışlar, Marmara'nın doğusu, Karadeniz  ve Akdeniz'in kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur diğer bölgelerde kar şeklinde olacak. Ege'nin güneyi ve batı Akdeniz'e ise çok bulutlu bir hava hakim olacak.

  Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Önal Bayram süresince yola çıkacak vatandaşlardan ve yetkililerden, can ve mal kaybı yaşanmaması için söz konusu tahminlere duyarlı olmalarını ve tedbir almalarını istedi.

  Bayramın ikinci gününden itibaren çalışacaklarını belirten Önal, hava tahminlerinde herhangi bir değişiklik olursa, bunu kamuoyuna hemen duyuracaklarını bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı