GeriGündem Bayram namazı kaç rekat ve nasıl kılınır? Kurban Bayramı namazı kılınışı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bayram namazı kaç rekat ve nasıl kılınır? Kurban Bayramı namazı kılınışı

Bayram namazı kaç rekat ve nasıl kılınır? Kurban Bayramı namazı kılınışı

Kurban Bayramı'nın gelmesiyle sabah saatlerinde camilere gidip bayram namazı ibadeti idrak edecek olan vatandaşlar, bayram namazı kılınışını araştırmaya başladı. Diyanet'in bilgilerine göre Kurban Bayramı namazını eksiksiz kılmak isteyenler bir yandan da bayram namazı rekatını öğrenmek istiyor. Peki, bayram namazı kaç rekat ve nasıl kılınır? İşte, Kurban Bayramı namazı kılınışı.

Kurban Bayramı'nın birinci günü 11 Ağustos sabahı, vatandaşlar cemaatle beraber Kurban Bayramı namazını kılacaklar. Peki, Kurban Bayramı namazı kaç rekat? Bayram namazı Diyanet'in bilgilerine göre nasıl kılınır? İşte, bayram namazı kılınışı hakkında bilgiler.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Kurban Bayramı namazının kılınışı ile Ramazan Bayramı namazının kılınışı arasında fark yoktur. Dolayısıyla bayram namazının kılınışı için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir;

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

2) imam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber" diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:
Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber" diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

ikİnci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Burdan sonra imam, gizlice "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Bayram Namazının Kılınışı İkinci Rek'at:

6) imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena dualarını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle