Gündem Haberleri

  Bayram gibi 1 Mayıs

  Hürriyet Haber
  02.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1 Mayıs, tüm Türkiye'de adına yaraşır şekilde bayram havasında kutladı. Polisin olumlu yaklaşımı, olay çıkmasını önledi. Bazı provokatörlerin hevesleri kursaklarında kaldı. İzinsiz gösteri yapanlar gözaltına alındı.

  TÜRK-İş, Hak-iş, DİSK, KESK ve bazı siyasi partilerle, toplum örgütleri tarafından düzenlenen Çağlayan'daki 1 Mayıs mitinginde, işçiler, kamu emekçileri, gençler ve kadınlar, birlik ve dayanışma tablosu sergilediler.

  İşçiler, hem sorunlarını dile getirdiler, hem de şarkılarla coşup 1 Mayıs'ı kendilerine yakışır bir şekilde kutladılar. Gösteride görev alan 27 bin polisin, sözlü müdahaleyle gerginliği önleme girişimi, olay çıkmasını önledi. Kutlamalara 10 bini aşkın kişi katıldı.

  İLK TÖREN TAKSİM DE

  Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral ve Türk-İş'e bağlı sendika başkanları, SİP Genel Başkanı Aydemir Güler, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, DİSK Genel Başkanı Vahdettin Karabay, KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, Hak-İş Teşkilatlandırma Sekreteri Mahmut Arslan'ın da katıldığı grup Kazancıyokuşu'nda ölen 37 kişinin anısına çiçek koydu. Grup, Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki törenden sonra miting için Abide-i Hürriyet Meydanı'na gitti.

  İZİNSİZ GÖSTERİYE GÖZALTI

  Taksim Meydanı'nda 'Devrimci Mücadele Birliği Dergisi' imzalı 'Yaşasın 1 Mayıs, tutsaklara özgürlük' yazılı bir pankart açıp, ‘‘Ya devrim ya ölüm' diye slogan atmaya çalışan 5 kişi gözaltına alındı.

  İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, polisleri, 'kuvvete başvurmak yerine sözlü müdahale' konusunda sık sık uyardı. Polis panzerleri ve robokop ekipleri de yasadışı gösterilere karşı hazır bulunduruldu. Çatılarda, dürbünlü keskin nişancı polisler görev aldı. Atılan sloganlar ile afiş ve dövizlerdeki yazıların genellikle IMF ile yapılan anlaşmalara protesto içeriğinin taşıdığı gözlendi.

  EMNİYETTE KRİZ MASASI

  1 Mayıs'ın olaysız bir şekilde geçirilmesi amacıyla İstanbul Polisi olağanüstü önlemler alırken güvenlik kuvvetleri arasındaki koordinasyon da Aksaray'daki Emniyet Müdürlüğü'nde kurulan Kriz Masası'ndan yürütüldü. Kriz Masası'na İstanbul Vali Erol Çakır başkanlık etti.

  DAVUL ZURNALI KUTLAMA

  Ankara'nın Sıhhiye Meydanı'nda toplanan 10 bin kişiye, Türk-İş, DİSK, KESK, demokratik kitle örgütleri ile CHP, ÖDP, HADEP, İP, TSİP ve EMEP yöneticileri de katıldı. Gar önünde sabah saatlerinde toplanan katılımcılar, davul-zurna eşliğinde halay çekti. Katılımcılar, ses aracından aralıksız yayımlanan ‘1 Mayıs Marşı'na da alkışlarla tempo tutarak eşlik ettiler. Kutlamalar sırasında Ankara'da 5 bin polisin görev yaptı.

  Çoluk çocuk 1 Mayıs

  Havanın güzel olması, bir de polisin olumlu tutumu, 1 Mayıs kutlamalarının, daha önceki yılların aksine, piknik havasında geçmesine neden oldu. Bazı aileler 1 Mayıs alanına gelip çoluk çocuk piknik yaparken, bazı anne ve babalar mitinge omuzlarında, kucaklarında taşıdıkları çocuklarıyla katıldı.

  Polise ekmek arası kaşar

  Sabahın erken saatlerinden itibaren Çağlayan, Okmeydanı, Şişli, Taksim bölgelerinde önlem alan polise, öğle yemeği için kumanya dağıtıldı. Taksim'deki polisler Çevik Kuvvet otobüslerinin içinde kumanyalarını yerken, Şişli ve Çağlayan bölgesindekiler ise yeşil alanlara dağılıp kumanyalı piknik yaptılar. Naylon torbalar içinde dağıtılan iki çeşit kumanyadan birinde yarım ekmek arası kaşar beyniri, kutu kola ve topkek yer alırken, diğerinde ise yine yarım ekmek, 4 karper peyniri ve kutu kola verildi.

  1 Mayıs'ı provoke edemediler

  İSTANBUL'da 1 Mayıs kutlamalarını provoke etmek isteyen yasadışı DHKP-C, TKEP-L ve TKP-ML/TİKKO örgütü üyesi 13 kişi, polisin düzenlediği operasyonlarda yakalandı.

  Bu kişilerin üzerlerinde ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, 2 tabanca, bu silahlara ait 2 şarjör, 54 fişek ile çok sayıda illegal yayın, bildiri, bülten ve örgütsel doküman ele geçirildi.

  Polis yetkilileri sanıkların sorgulamalarında 1 Mayıs'ı provoke etmek, kan dökmek amacıyla hazırlık yaptıklarını itiraf ettiklerini bildirdi. İstanbul Polisi 1977 ve 1996'daki kanlı gösterilerin benzerinin yaşanmaması için 3 gün öncesinden çalışmalara başladı. Terörle Mücadele, İstihbarat Şubesi ekiplerinin yasadışı örgütlere yönelik düzenledikleri 'Bahar Operasyonu'nda yasadışı DHKP-C, TKEP-L ve TKP-ML/TİKKO örgütü üyesi oldukları öne sürülen 13 kişi yakalandı. Sanıkların mitingi provoke etmeyi planladıkları, havaya ateş ederek göstericileri galeyana getirmeyi amaçladıkları belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı