GeriGündem Baykal'ın tavrı yumuşak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baykal'ın tavrı yumuşak

CHP, koalisyon ortaklarının ‘‘Erken seçimi, 1999 yılında yapalım’’ şeklindeki önerisine iki aşamalı bir tepkiyle karşıladı. CHP, hükümetin TBMM'den çıkartmak istediği yasalara destek verecek, ancak seçimin 1999 yılında yapılması önerisine ise soğuk bakacak.

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Mesut Yılmaz'ın açıklamasını Genel Merkezdeki odasında televizyondan izledi. Baykal, açıklamadan sonra aralarında Genel Başkan Yardımcısı Erol Çevikçe ve Genel Sekreter Adnan Keskin'in de bulunduğu kurmaylarıyla bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Baykal bu toplantıda kurmaylarına, ‘‘Hükümetin, ekonomi, irtica ile mücadele ve siyasetle ilgili düzenleme yasalarına Meclis'te karşılıksız olarak destek verelim. Bu sürede hükümet krizi de çıkarmayalım. Hükümet bu üretimini tamamladıktan sonra, Meclis seçim tarihini belirler. Hükümetle seçim müzakeresi yapmayalım’’ görüşünü aktardı.

SEÇİMİ MECLİS BELİRLER

Baykal ile değerlendirme yapan bir CHP yöneticisi ise şu görüşü belirtti:

‘‘Biz erken seçim yapılacaksa yerel seçimlerle birleştirilerek bu yıl içinde yapılsın diyoruz. Bizim için önemli olan seçim konusunda hükümetin tavır göstermesiydi, bu yapıldı. Hükümet 1999'da yapalım diyor. Bu durumda bizim hükümetle biraraya gelip, seçim müzakeresi yapma ihtiyacımız yok. Seçim konusunu hükümetle bir müzakere konusu olarak görmüyoruz. Bize sorulursa '1998'de olursa iyi olur, ülke 1999 yılını kaybetmez' deriz. Seçimin tarihini hükümet değil, Meclis belirler. Biz seçim kovalayan bir parti de olmayız.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle