Gündem Haberleri

  Baykal'ın otobüsünün önünde arbede

  Elif DEMİRCİ- Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DHA)
  28.08.2009 - 15:38 | Son Güncelleme:

  İZMİR Enternasyonal Fuarı'nın 78'inci açılışı için kente gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 31 Nisan'da Karşıyaka Belediyesi'nin işten çıkardığı Kent A.Ş işçileri tarafından protesto edildi.

  BAYKAL'IN OTOBÜSÜNÜN ÖNÜNDE YAŞANAN ARBEDE / Video

  ARBEDEDEN FOTOĞRAFLAR 

  Otobüsünün önü kesilen Baykal'e pet şişe atıldı. İçi su dolu pet şişe Baykal'ın göğsüne isabet etti. Eşleri ve çocuklarıyla ‘açız’ diye bağıran işçiler, çevik kuvvet polisleri tarafından biber gazı sıkılarak dağıtılmaya çalışıldı.

  İzmir'de dört aydır gündemde olan Kent A.Ş işçileri bu kez İEF açılışı için İzmir'e gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı protesto etti. Baykal gelmeden önce İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın VIP girişinin önünde eşleri ve çocuklarıyla toplanan yaklaşık 100 işçi ellerinde üzerinde ‘Çocuklar aç, babalar işsiz. Bu suskunluk nereye kadar başkanlar. İşten çıkarılan Kent A.Ş işçileri. DİSK- Genel- İş Sendikası’ yazılı pankart açtı ve ‘Gün gelecek, devran dönecek. CHP halka hesap verecek’, ‘AKP böldü, CHP öldürdü’, ‘Cevat Çalışkan, peşkeşe alışkın’, ‘İstanbul'a değil Karşıyaka'ya’, ‘Belediye başkanı emekçinin düşmanı’, ‘Belediye başkanı Karşıyaka düşmanı’, ‘demokrasi dediniz, hakkımızı yediniz’, ‘İşçiler burada Baykal nerede’, ‘Yiğitler burada korkak Cevat nerede’ sloganları attı. İşçilerden Ata Kaya, 3 yaşındakı kızı Helin Kaya'yı kucağında taşıyarak, dört aydır aileleriyle birlikte Karşıyaka Belediyesi'nin Temizlik İşleri Şantiyesi'nde eylem yaptıklarını, orada kaldıklarını elektrik ve sularının kesildiğini belirterek, “Dört aydır açız. CHP üyesiyiz. Emekçinin partisi dedik ekmeğimizden olduk. Sesimizi duyan yok. Bin 500 polisle bizi oradan çıkarmaya çalışıyorlar. İsrail bile Filistin'e bu zulmü yapmaz” diyerek bağırdı.

  CHP'li gençler ise, ‘İşçiler burada, Baykal nerede’ diye slogan atan işçilere ‘İşte CHP işte Baykal’ sloganıyla yanıt verdi. Baykal VIP'ten çıkıp otobüsüne binerken çevik kuvvet polisleri tarafından durdurulan, pankartları indirilen işçiler, bu kez otobüsün geçeceği yolu kesti. Baykal, hareket halindeki otobüsün ön camındayken işçilerle çevik kuvvet polisleri arasında arbede çıktı. Çocuklarıyla yol kesen kadınlar ‘Açız, ekmeğimizi geri verin’ diye bağırırken, işten çıkarılan işçiler de dört aydır kimsenin kendileriyle ilgilenmemesinden yakındı. İşçiler Baykal'ı yuhalarken, otobüsten çalınan parti şarkısının müziğinin yükseltilmesi anonsu yapıldı.

  PET ŞİŞE BAYKAL'A İSABET ETTİ

  Bir işçi Baykal'a içi su dolu pet şişe fırlattı. Şişe otobüsün açık olan ön camından işçileri izleyelen Baykal'ın göğsüne isabet etti. Bazı işçiler Baykal'ın otobüsünün önünde seyreden eskort aracın önüne yattı. Polis, işçileri kaldırdı. Çevik kuvvet, otobüsün geçmesini engelleyen işçi grubuna biber gazı sıktı. Aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu grup gazdan etkilendi. Kalabalık dağılırken Baykal da Swissotel'de belediye başkanlarıyla yapacağı toplantıya gitti.

  Yerel seçimler öncesinde Bayraklı ile Karşıyaka'nın ayrılması üzerine, hizmet alanı daralan Karşıyaka Belediyesi, temizlik, park hizmetlerini yürüttüğü belediye şirketi Kent A.Ş'den 276 işçinin işine ihbar ve kıdem tazminatları ödeyerek son vermişti. Karşıyaka Belediye Başkanı CHP'li Cevat Durak, AKP'nin siyasi hesapla ilçeleri bölmesinin faturasının kendilerine çıkarılmak istendiğini söylemişti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı