Gündem Haberleri

  'Baykal'ın bahsettiği anlaşma Meclis'e hiç gelmedi'

  ANKA
  02.07.2007 - 12:20 | Son Güncelleme:

  TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi Mehmet Dülger, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın “Kuzey Irak’a girilmemesi şartıyla ABD ile Türkiye arasında Dubai’de anlaşma imzalandığı” yönündeki iddialarına tepki gösterdi

  Dülger, Baykal’ı seçim zamanı sırf muhalefet yapmak için gerçekdışı bilgileri, araştırmadan ortaya atmakla suçlarken, anlaşmanın da Meclis gündemine hiç gelmediğini söyledi. Dülger, " CHP iddiaları AKP'yi seçim zamanı gagalamak için ortaya atıyor" dedi.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın gündeme getirdiği Dubai anlaşmasına ilişkin tartışmalar devam ederken, Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, Baykal’ın iddialarını ANKA’ya değerlendirdi. Baykal’ın iddialarını ortaya atarken kendisinin ismini de dillendirdiğini belirten Dülger, “Ancak gerçek Baykal’ın söylediği gibi değil. Benim adımı da bu olayda zikretti. 2003 yılında da bu anlaşma konusunda deyim yerindeyse adeta tef çalınmıştı ben de o zaman ‘böyle bir anlaşma varsa gelir, Meclis’te müzakere edilir, geçer geçmez, onu hep birlikte görürüz. Ancak Kuzey Irak’a girmeme karşılığı bir anlaşma olamaz’ demiştim. Sayın Baykal işte benim o günlerde söylediğim bu sözleri alıp bugün kullandı, ancak sözlerimi doğru kullanmıyor” dedi.

  “Para verelim de Kuzey Irak’a girmeyin” şeklinde bir hükümet anlaşmasının sözkonusu olamayacağını kaydeden Dülger, hükümet ile ABD arasındaki anlaşmaya ilişkin görüşmelerin Irak savaşı nedeniyle Türkiye’nin uğradığı maddi zararın tazminine yönelik olduğunu savundu. Dülger, “Türkiye birinci müdahaleden büyük zarar gördü, ihracatın yüzde 42’si Irak’tandı. Körfez savaşı ile sıfıra indi. İkinci müdahale durumu daha da kötüleştirdi, işte o günlerde bu zararın tazmini konusunda ABD ile bu anlaşma gündeme geldi. Yani tamamen Türkiye’nin menfaatini muhafaza etmek içindi, yoksa Kuzey Irak’a girilmemesi karşılığında anlaşma yapılması sözkonusu değildi” diye konuştu.

  “AKP’Yİ GAGALAMAK İÇİN BÖYLE İDDİALAR ORTAYA ATILIYOR”

  Dülger, 2003 yılında da yoğun bir şekilde tartışılan anlaşmanın Meclis gündemine getirilmediğini de söyledi. Dülger, iddialar konusunda Baykal’ı suçlayarak, “Sayın Baykal seçim zamanı sırf muhalefet yapmak için gerçekdışı bilgileri, araştırmadan ortaya atıyor. Atatürk’ün partisine, yarının başbakanı olduğunu iddia eden Sayın Baykal’a bu tavırlar hiç yakışmıyor. Yalan yanlış bilgilerle bir muhalefet liderinin hareket etmemesi gerekir” dedi.

  Dülger, anlaşma konusundaki iddiaları ayrıca “o günlerde de AKP’yi bu iddialarla gagalamak sözkonusuydu, CHP bugün de aynı şekilde hükümeti gagalamak istiyor” şeklinde değerlendirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı