Gündem Haberleri

  Baykal'dan hükümet ve deniz mesajı

  Mehmet ÇINAR / ANTALYA, (DHA)
  17.07.2015 - 13:28 | Son Güncelleme:

  CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bayram namazını Antalya’da Tekeli Mehmet Paşa Camisi’nde kıldı. Partililerin eşlik ettiği Baykal, "Seçimlerin 40’ı çıkıyor bugün, 40 gün oldu. Bir an önce hükümet kurmak lazım" dedi. Baykal daha sonra denizde yüzdü. Antalya’da denizin büyük imkan olduğunu belirten Deniz Baykal, ""Yani denizi değil, kumsalda yatıp, kızarıp, güneşlenip, arada bir denize batıp çıkıp denizi öyle değerlendiriyorlar. Bence o yeterli değil" dedi.

  CHP eski lideri Deniz Baykal, bayram namazını her bayram olduğu gibi memleketi Antalya’daki tarihi Kaleiçi’ndeki Tekeli Mehmet Paşa Camisi’nde kıldı. Partililerin eşlik ettiği Baykal, cami önünde vatandaşlarla bayramlaştı. Burada açıklama yapan Deniz Baykal, tüm Müslümanların ve milletin Ramazan Bayramını kutladı. Bu Ramazan Bayramı’nın da yine hüzünlü bir bayram olmaya devam ettiğini belirten Baykal şöyle konuştu:

  "Dünyada, çevremizde yaşanan olaylar, Müslümanların maruz kaldığı büyük acılar, üzüntüler bu bayrama buruk bir tat veriyor. İnşallah en kısa zamanda bu tabloyu değiştirmek nasip olur. Acılar içindeyiz, Ramazan’ı yaşadık, bayramı idrak ediyoruz ama Müslümanların, Türkiye’de de dünyada da yüzü gülmüyor. İnşallah bir yolunu buluruz. Bayram günü bu dilekleri ifade etmek boynumuzun borcu, görevimiz."

  Baykaldan hükümet ve deniz mesajı

  ’SEÇİMLERİN 40’I ÇIKIYOR BUGÜN’

  Aynı zamanda Türkiye’de de bir an önce seçimlerin gereğinin yerine getirilmesini, bir hükümetin en kısa zamanda kurulmasını dileyen Deniz Baykal şunları söyledi:

  "Seçimlerin 40’ı çıkıyor bugün, 40 gün oldu. Bir an önce hükümet kurmak lazım. Oyalanmanın, zaman geçirmenin fazla bir anlamı yok. Bir an önce tablo netleşmelidir ve bu belirsizliğe son verip, yeni hükümetin kurulması sağlanmalıdır. Bu belirsizlik dönemi ülkemize, ekonomimize, siyasetimize, ciddi zararlar veriyor. Daha bir samimiyete ve hızlı davranmaya ihtiyaç var. Birbirimizi avutmayalım, oyalanmayalım, milletin 40 gün önce verdiği talimatın gereğini içimize sindirelim ve bir an önce yerine getirelim ve Türkiye’nin önünü açalım" dedi.

  ’PARTİMİZDEN KAYNAKLANAN SIKINTI GÖRMÜYORUM’

  CHP’nin sürece ilişkin tutumunun sorulduğu Baykal, herkesin üzerine düşen görevi yapmaya çalıştığını söyledi. Baykal, "Partimizden kaynaklanan bir sıkıntı görmüyorum. Partimiz iyi niyetle yardımcı olmaya çalışıyor her konuda. Yapıcı ve iyi niyetli tavır sergiliyor ama belirleyici olan başka unsurlar var. Herkesin sorumluluğunun gereğini yerine getirmesi lazım" diye konuştu.

  Baykaldan hükümet ve deniz mesajı

  BÖREKÇİDE KAHVALTI

  Baykal, cami önündeki açıklamasının ardından her bayram olduğu gibi yine Antalya’nın meşhur börekçisi Avcuoğlu’na giderek burada Antalya’nın meşhur serpme böreğiyle kahvaltı yaptı.

  YÜZERKEN GAZETECİLERLE SOHBET ETTİ

  Deniz Baykal, börekçideki kahvaltının ardından denize girdi. Konyaaltı sahilinden yaklaşık 500 metre açılan Deniz Baykal, tekne ile kendisini takip eden gazetecilerle, denizde yüzerken sohbet etti. Antalya’nın denizinin büyük imkan olduğunu belirten Deniz Baykal, nedense herkesin denizi değil, kumsalı değerlendirmeyi tercih ettiğini söyledi. Baykal şöyle konuştu:

  "Yani denizi değil, kumsalda yatıp, kızarıp, güneşlenip, arada bir denize batıp çıkıp denizi öyle değerlendiriyorlar. Bence o yeterli değil. Denizin içine girip, denize uzunca bir süre kulaç atarak, deniz içinde hareketlenmek lazım. Güneşin altında yatmaktansa denizin altında kulaç atmak çok daha iyi. Bunu herkese öneririm. Özellikle belli bir yaştan sonra ağır sporları yapamaz durumda olan herkese deniz sporlarını önermek lazım."

  Antalya’da olduğu zamanlarda neredeyse her gün denize girdiğini anlatan Baykal, dalgaya ve denizin durumuna göre kulaç attığını söyledi. Dün 1755 kulaç attığını belirten Baykal, "Ondan bir gün önce 1707 kulaç attım, şimdi 1500’ün üzerinde atmayı düşünüyorum, şu anda 445’teyim. Daha gideceğiz. Herhangi bir program yoksa mümkün olduğunca denize giriyorum. Yarın giremeyeceğim, yarın bayramlaşma programı var. Sabahı kurtarabilirsem yüzmeye çalışıyorum, çok yararlı oluyor. Çok iyi oluyor" dedi.

  "KOALİSYON ÇALIŞMALARI DAHA HIZLI GİDEBİLİR"

  Denizde siyasi değerlendirmelerde de bulunan Deniz Baykal, "Bir an önce hükümet kurulsun. Yeni bir seçimdense ülkenin sorunlarını göğüsleyebilecek ciddi bir hükümeti bir an önce kurmak lazım. Sorumlulukları üstlenmesi gerekir herkesin. Türkiye’yi bir an önce istikrara kavuşturmak lazım. Bu herkesin dileği" diye çağrıda bulundu.

  Koalisyon konusunda henüz bir gerginlik olmadığı, uyum arayışı olduğu ama pek ilerlemediğini de belirten Baykal, "Bir an önce netleştirmek lazım. Koalisyon dışında çözümlere yönelik arayışlar zihinlerde gibi gözüküyor. Yoksa hızla gider, hızla gitmemesi için hiçbir neden yok. Daha hızlı gidebilir" dedi.

  BAYKAL’I BOĞULUYOR SANMIŞLAR

  Seçimden bir süre sonra yine denizde açıkta yüzerken boğulma ihbarı yapıldığı ve Sahil Güvenlik ekiplerinin yardım için yanına gittiği olayın sorulduğu Deniz Baykal şunları anlattı:

  "Tek başıma yüzüyordum, Sahil Güvenlik’i karşımda gördüm. ’Yardıma ihtiyaç var mı’ dediler, ’Yoo herşey çok güzel, sorun yok’ dedim. Selamlaştık, sonra onlar yoluna ben yoluma gittim. Belki onlar tek başına açıkta yüzen birisini görünce ’bir problem olabilir yardımcı olalım’ diye düşündüler belki. Neyse ki Ege sahillerinde değiliz, Yunanistan’a kaçan göçmenlerden birisi diye düşünebilirlerdi. Öyle bir durum yok."

  ’DENİZLE BARIŞMAK LAZIM’

  Bütün vatandaşlara yüzmeyi tavsiye eden ve ciddiye alınmasını isteyen Baykal, şu önerilerde bulundu:

  "Bir insanın kendisine yapabileceği en büyük iyilik spor yapmaktır. Bu ileri yaşlarda da yapılabilecek bir spordur. Denizle barışmak lazım, bu denizi kastediyorum, denizi sevmek lazım, denizin hakkını vermek lazım. Herkes için kazançlı çıkacak bir durum. Herkes için büyük bir nimet. Özellikle Antalya için söylüyorum, çok temiz, pırıl pırıl özel bir deniz. Sahilde görürsünüz, bir tane yosun yok. Taşlar pırıl pırıl. İnsan denize girdi mi bir defa ağırlığı kalkıyor. Denizin kaldırma gücüyle yerçekimi azalıyor, denizde. Öyle bir ortamda spor yapmak çok güzel bir şey. Bütün vatandaşlarımıza öneriyorum. Nedense mesafeli bir halimiz var. Uzak duruyoruz denizden, yüzerken denize girdiğimizde denizden nefes almayı bilmiyoruz, öğretmek lazım. Çok hoş bir şey. Yüzmek de yürümek gibi bir şey alıştığınızda."

  GAZETECİLERİN TEKNESİ ARIZALANDI

  Deniz Baykal’la denizde röportaj yapan gazetecileri Kaleiçi Yat Limanı’ndan Konyaaltı sahili açıklarına getiren kiralık yat ise dönüş yolunda elektrik aksamından kaynaklanan bir arıza nedeniyle denizde mahsur kaldı.

  Yat sahibinin limandan yardım istemesi üzerine başka bir tekne gelerek gazetecilerin olduğu tekneyi limana çekti. Limanda Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait botla yat sorunsuz bir şekilde limana yanaştırıldı.

  Etiketler: akdeniz , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı