Gündem Haberleri

  Baykal'dan Erdoğan'a: Adam gibi ülkeyi yönet dedik

  A.A
  10.05.2008 - 18:48 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Türkiye'nin ekonomisi de, devlet düzeni de, hukuk düzeni de, huzuru da, kardeşliği de, ulusal birliği bütünlüğü de, sıkıntıya girmeye başladı” dedi.

  Baykal, Balıkesir'in Susurluk ilçesinde ANAVATAN, SHP ve DYP'den partisine geçenlere parti rozetinin takıldığı törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gidişatının iyi olmadığını gören insanların ülkeye sahip çıkmak için CHP'ye sahip çıkmak gerektiğini gördüklerini savundu.

  AK Parti iktidarları döneminde Türkiye'nin temel sorunlarının çözüldüğünü söyleme imkanının bulunmadığını ifade eden Baykal, uygulanan yanlış politikalar sonucu bu dönemde 1 milyon 300 bin çiftçinin şehirlere göç ederek yaşam mücadelesi vermek zorunda bırakıldığını öne sürdü. Baykal, Türkiye'de yatırımların ihmal edildiğini iddia ederken, buna örnek olarak “IMF istemediği için GAP Projesi kapsamında bulunan tarım alanlarının sulanması için gerekli olan kanalların yapılmamasını” gösterdi.

  TÜRKİYE'NİN BORCU

  Baykal emeklinin, esnafın ve işçinin sorunlarının çözülmediğini savundu. Türkiye'nin IMF'nin taleplerine karşı çıkacak ve ülke yararını düşünecek bir iktidara ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Baykal, AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye'nin 220 milyar dolar borcu bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

  “Türkiye gelmiş geçmiş bütün hükümetleriyle 220 milyar dolar borç
  yaptı. Bunlar 6 yılda 280 milyar ek borç yaptı. 220 milyar dolar ile
  demir çelik, şeker, çimento, dokuma fabrikaları, petrokimya tesisleri, yollar, hava yolları yapıldı, ordumuza, üniversitelerimize harcama yapıldı. AKP iktidarı borcu bu kadar arttırmasına rağmen 6 yılda geçmiş dönemlerde yapılanlara ne ekledi? Eldekileri, avuçtakileri sattılar, borç yaptılar. Bu kadar borç yaptılar; peki kim kazandı? Hiçbir AKP'li veya yakınının ekonomik sıkıntı yaşadığına tanık olan var mı? Türkiye üzerinden yerli yabancı bir sürü çevre çok para kazandı.”

  Türkiye'de Japonya'dakinden fazla dolar milyarderi bulunduğunu kaydeden Baykal, bunun, Türkiye'nin sosyal demokrasi ve adalete ihtiyacı olduğunu gösterdiğini belirtti. Baykal, insanların iyi niyetle AK Parti'ye oy verdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti: “Fakat bugün geldiğimiz noktada şu ortaya çıktı ki; Türkiye'nin ekonomisi de, devlet düzeni de, hukuk düzeni de, huzuru da, kardeşliği de, ulusal birliği, bütünlüğü de sıkıntıya girmeye başladı. Geldiğimiz noktada bu iktidarın, her türlü destek sağlandığı halde, ülkeyi yönetemediği, devletin kurumlarını birbiriyle çatıştırdığı, Türkiye'de yaşanmamış huzursuzlukların ortaya çıkmasına neden olduğu ortaya çıkmıştır. Türkiye'nin bu noktaya gelişinden dolayı muhalefete (Senin yüzünden böyle oldu) demek mümkün mü? Parlamentoda üçte ikiye yakın çoğunluk verildi.
  Sana siyasi haklarını vermek için biz öncülük yaptık. Seni demokratik rejim içinde hakkına, hukukuna biz kavuşturduk. (Adam gibi bu ülkeyi yönet Türkiye'nin başına iş, dert açma) dedik. Uyarılarımızı yaptık, sen yola çıktın, 6 yıl sonra neredeyiz? Türkiye 6 yılda geleceğinden korkar hale geldi. Artık yapılması gereken şey nasıl Türkiye'yi derler toparlarız, bütünleştiririz, yeni aydınlık ufukları getirebiliriz. Peki yapabilir miyiz; elbette yapabiliriz. Yunanistan'a, Bulgaristan'a bak. Irak'a, İran'a, Beyrut'a bak. Türkiye tam ortada ve nereye gideceğine karar verecek.”

  YÖRSAN'DAN ÇIKARILAN İŞÇİLERİ ZİYARET

  Törenden önce sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıkları iddia edilen Tek Gıda-İş Sendikası üyesi işçileri, oturma eylem yaptıkları Yörsan Fabrikası önünde ziyaret eden Baykal, parti otobüsünden seslendiği işçilere, sendikal haklarını kullanmak istedikleri için işten çıkarılmaları karşısında büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi.


  Baykal, sendikal hak ve tercihlerin hukuk devletinin temel koşulu olduğunu, siyasi parti seçme hakkına nasıl yasak konulamazsa, sendika seçim hakkına da yasak konulamayacağını belirtti. Hiç kimsenin çalışan işçilerin ekmeğiyle oynamaması gerektiğini ifade eden Baykal, “Eğer ekmek ile oynama alışkanlığı yaygınlaşırsa bunun bedelini çok ağır öderiz. İçinde bulunduğumuz çağda hala işçilerin, sendikal haklarını kullandıkları için işinden atılmış olması, bu tabloya devletin 5 aydan beri sessiz kalması, bunu görmezden gelip umursamaması hiçbir şekilde kabul edilemez. Yazıktır, günahtır, hukuka aykırıdır” diye konuştu.

  Baykal, sorunun çözümü için sonuna kadar işçilerin yanında olduklarını sözlerine ekledi.

  Törene katılmak için Balıkesir'e özel uçakla gelen Baykal, Balıkesir-Susurluk güzergahı üzerindeki yerleşim alanlarından geçerken parti otobüsünden vatandaşları selamladı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı