Gündem Haberleri

  Baykal'dan altın üçgen

  Hürriyet Haber
  10.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sosyal devlet Rekabetçi bir ekonomi Demokratik bir siyaset

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin, ‘Çözüm 2000’ başlıklı seçim bildirgesini dün açıklayarak, ‘‘Bu bir reklam ajansının hazırladığı sözler, vaatler listesi veya sözleşme değildir’’ dedi. Baykal, sorunların doğru tanımlanması, seçimin de geçerli çözümleri içeren politikaları iktidara taşıması gerektiğini söyledi. Baykal, sorunlara çözümün verimli ve yarışmacı bir ekonomi, sosyal devlet ve demokratik cumhuriyetten oluşan altın üçgenle gelebileceğini belirtti. CHP Genel Başkanı, 18 Nisan seçimlerinin, merkez sağın çöküşünü ortaya koyacağını öne sürdü. Baykal, Akatlar Kültür Merkezi'nde ‘‘Çözüm 2000’’ni 2 yıllık bir çalışmayla hazırlayan ekibin kurmayları Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tanla, Genel Sekreter Adnan Keskin, Parti Meclisi üyeleri Enis Tütüncü, Mehmet Kabasakal, Oğuz Soydan ve Zekeriya Yıldırım ile basın mensuplarının önüne çıktı. Baykal, sorunları ve çözümleri 10 ana başlık altında toplayan bildirgenin sunuşunda ağırlıklı olarak, ‘Dürüst siyaset, rekabetçi ekonomi ve sosyal devlet’ konularına değindi. Baykal, ‘sorunların anasını’ yolsuzluk olarak değerlerdirip, İtalya'da bu nedenle üç başbakanının yargılanmasına karşın ülkemizde hiçbir siyasetçinin yargı önüne çıkmamasına dikkat çekti.

  SAĞLIKTA DEVRİM

  Baykal, sağın ekonomi anlayışının ‘Patronaj kayırmacı’ olduğunu, insan hakları sorununa eğilmeyen siyasetinin de ‘Liberal ve demokrat’ olamayacağını söyledi. Baykal, ekonominin iç borç batağından kurtarılması, özelleştirmelerin de, bugüne kadar yapıldığı gibi olmaması gerektiğini belirtti. Baykal, önerdikleri Ulusal Sigorta Sistemi'nin, sağlıkta devrim niteliğinde olduğunu, ‘hasta-hastane-doktor’ arasındaki para ilişkisinin ortadan kalkacağını, herkesin hekimini seçeceğini, seçilen sağlık kurumlarının ödüllendirileceğini söyledi. Türkiye'nin ulaşım, haberleşme ve enerji alt yapılarıyla Kafkaslar, Orta Asya ve Karadeniz'e yaklaşmasının, Tekirdağ Limanın'nda serbest bölgelerle Bulgaristan ve Romanya'ya hizmet vermesinin yararlı olacağını belirten Baykal, ‘‘Vermeden ağalık olmaz. Birkaç milyar dolar harcama ve her yıl ayrılacak belli miktar Türkiye'yi özlediği role kavuşturur’’ dedi.

  KÜSKÜNLERE KARŞIYIZ

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, listelere giremeyen küskünlerin Meclis'i toplama girişimile ilgili olarak, ‘‘Parlamentonun toplanması için bir çağrı yapılmıştır. Bu çağrı sonunda parlamento çalışacak mıdır, çalışmayacak mıdır, belli değil. Bunları beraber yaşayacağız. Biz bu girişimi uygun ve doğru olduğuna inanmıyoruz, desteklemiyoruz.’’ dedi.

  İşte Çözüm 2000

  SİYASET

  Milletvekili dokunulmazlığı, yasama görevi siyasetle sınırlandırılacak. Milletvekilleri, kamu kesimiyle çıkar ilişkisine giremeyecek. TBMM Etik Kurulu kurulacak. Memurin Muhakemat Kanun-u Muvakkat'ı kaldırılacak.

  EKONOMİ

  Merkez Bankası özerkleştirilecek. Rekabet Kurulu'na etkinlik kazandırılacak. Enflasyon iki yılda tek haneli rakamlara indirilecek. Emek gelirlerinin vergisi azaltılacak, asgari ücret vergi kapsamı dışında olacak. Kamu bankaları bir yıl içinde özelliştirelecek. Özelleştirme ihalelerinde ön yeterlilik belgesi koşulu gelecek. İstanbul'a tüp geçit yapılacak.

  EĞİTİM

  Ailelerinin durumu elverişli olmayan 500 bin gence başarılı oldukları sürece asgari ücret düzeyinde burs verilecek. 5 bin öğrenciye yurt dışında lisansüstü eğitimi sağlanacak.

  KONUT

  Polis, yargı, kolluk gücü, silahlı kuvvetlerin sivil olmayan mensupları, hakimler ve savcılar dışındaki kamu çalışanlarına grevli toplu sözleşme hakkı için Anayasa değişikliğine öncülük yapılacak. Zorunlu tasarruf benzeri fon kesintileri kaldırılacak. Herkese sağlıklı bir konut hedef olacak. Emlak Bankası'nın 10 yıldır sürdürdüğü pahalı konut üretimine son verilecek.

  DİL

  Hoşgörü ve iç barış her yöreye taşınacak. CHP yönetiminde, hiç kimse etnik kimliğinden dolayı farklı ve haksız bir uygulamaya tabi tutulmayacak. Herkesin ana dilini, kültür ve folklorunu öğrenme ve geliştirmesi için engeller kaldırılacak. İsteyen yurttaşlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın koyacağı standartlar ve kurallara uymak kaydıyla ana dillerinde eğitim yapan özel okul ve araştırma enstitüleri kurabilecekler. Özel yayın ve iletişim ortamından özgürce yararlanabilecekler.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı