Gündem Haberleri

  Baykal'a rest

  Hürriyet Haber
  21.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Deniz Baykal'ın çıkışını sert karşılayan Başbakan Mesut Yılmaz, ‘‘Kendisine düşen gensoru hazırlayıp vermek’’ diye rest çekti. Yılmaz, Baykal'ın aynı sözleri 6 ay önce de söylediğini belirterek, ‘‘ O zamanki kehanetleri nasıl çıkmadıysa, bugün de çıkmayacağı görülür’’ diye konuştu.

  Başbakan Mesut Yılmaz, CHP Lideri Deniz Baykal'ın hükümete desteklerini çekebilecekleri sinyaline, ‘‘Hükümetin ömrünü tamamladığına inanıyorsa, kendisine düşen gensoru hazırlayıp vermek’’ diyerek meydan okudu.

  TESK'e yaptığı ziyaret sırasında iki günden bu yana süren sessizliğini bozan Yılmaz, gazetecilerin Baykal'ın hükümetin ömrünü tamamladığı şeklindeki sözlerini anımsatması üzerine, şu yanıtı verdi.

  ‘‘Baykal'ın kehanetleri doğru olsaydı, bu hükümet 9 ay sürmezdi. Baykal bundan 6 ay evvel de hükümetin ömrünün dolduğunu söylemişti. O zamanki kehanetleri nasıl çıkmadıysa, bugün de çıkmayacağı görülür.’’

  Yılmaz, Meclis'in tıkandığı yolundaki iddiaları reddederek, ‘‘Meclis tıkanmamıştır. Biz Meclis'in daha süratli çalışmasını istiyoruz. Önergemiz başta CHP olmak üzere muhalafetin oyları ile reddedildi. Muhalefet Meclis'in çalışmasına karşı çıkıyor’’ dedi. Yılmaz şöyle devam etti:

  ‘‘Meclis'in çalışmalarına karşı çıkmak halkın dertlerinin çözümüne karşı çıkmak demektir. Muhalefet asılsız söylentilerle ülkenin gündemini meşgul edeceğine gelip, Meclis'te vatandaşın derdine çare bulmamıza yardımcı olsun. Önümüzdeki hafta Meclis'i özel bir gündemle gece de çalıştıracağız. Tutmayan seçim tahminleri ve şantaj yapmak yerine, vatandaşın derdine çare bulmamıza yardımcı olsunlar.’’

  Baykal'ın, hükümetten desteğini çekebileceği sinyali, partililerin de sert tepkisine neden oldu. ANAP sözcüleri bir yandan Baykal'ı sorumlu davranmaya davet ederken, diğer yandan da ‘Hodri Meydan’ dediler. Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Okuyan, ‘‘Baykal eğer arzu ediyorsa gensoru verir ve hükümeti düşürür. Hükümeti düşürmenin ve ondan sonra meydana gelecek gelişmelerin de sorumluluğunu tek başına üstlenir’’ dedi.

  Grup Başkanvekili Metin Öney, ortaklar arasında tam bir uyum olduğunu belirterek, ‘‘Hükümetimizin gündeminde seçim yoktur. Seçime karar verecek olan organ ise Meclis'tir. Meclis'ten seçim kararı çıkarsa en hazır parti de ANAP olur’’ diye konuştu. Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Yalova ise ‘‘Baykal, bu tavrından sonra Anayasa'nın 116. maddesini iyi değerlendirmesi gerekir. Hükümete desteğini çektiği andan itibaren seçim hükümeti kurulmasını öngören 116'nci maddenin doğuracağı tüm yükümlülükleri üstlenmiş olur’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı