GeriGündem Baykal'a büyük moral
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baykal'a büyük moral

CHP Lideri Deniz Baykal, 145 ülkenin temsilcilerinin oybirliğiyle Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı'na seçildi. Baykal, bu görevi Schröder, Simitis, Blair ve Peres'le birlikte sürdürecek.

ANKARA'daki CHP kurultayından hemen sonra Brezilya'daki Sosyalist Enternasyonal Kurultayı'na giden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa'nın önde gelen liderleriyle birlikte Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı'na seçildi. Baykal, tümü başbakanlık yapan liderler arasında, başbakanlık yapmayan tek kişi olarak yer aldı.

Sosyalist Enternasyonal'e üye 145 ülkedeki sosyal demokrat ve sosyalist partilerden temsilcilerin katıldığı SE Konsey Toplantısı pazar günü Brezilya'nın Başkenti Sao Paulo'da yapıldı. Baykal bu toplantıda, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, İngiltere Başbakanı Tony Blair ve İsrail İşçi Partisi Lideri Şimon Peres'le birlikte Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı'na getirildi.

BLAIR'E IRAK TEPKİSİ

Toplantıda Irak savaşındaki etkinliği nedeniyle Blair'in Başkan Yardımcılığı'na itirazlar olduğu ve bu nedenle oy çokluğuyla bu göreve seçildiği, Baykal ve diğerlerinin oybirliğiyle seçildikleri öğrenildi.

Konsey'in aldığı bu karar bugün toplanacak olan Sosyalist Enternasyonal Genel Kurulu'nda oylanarak yürürlüğe girecek. Baykal, Schröder, Simitis, Peres ve Blair'le birlikte 2 yıl süreyle Sosyalist Enternasyonal Başkanı olan eski Portekiz Başbakanı Antonio Gutteres'in yardımcılığını yapacaklar.

İNÖNÜ DE SEÇİLMİŞTİ

Türkiye'den daha önce de Erdal İnönü, SHP Genel Başkanı olduğu dönemde SE Başkan Yardımcılığı'na seçilmişti. Baykal'ın bu göreve getirilmesinde CHP'nin 3 Kasım 2002 seçiminde aldığı sonuç ile Irak savaşında Türkiye'yi savaş dışında tutan muhalefet politikasının etkili olduğu bildirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle