Gündem Haberleri

  Baykal yemeği reddetti

  Hürriyet Haber
  28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Deniz Baykal, Başbakan Mesut Yılmaz'ın ‘‘Hükümet ile CHP arasındaki soğukluğu gidermek için’’ yaptığı ‘‘yemekte biraraya gelme önerisini’’ reddetti. Baykal, dün öğle saatlerinde Yılmaz'ı cevaben aratarak, bugün saat 14.00'te CHP Genel Merkezi'nde randevu verdi.

  Yılmaz ve Baykal, bugün CHP Genel Merkezi'nde biraraya gelerek, son günlerde hükümet ile CHP arasında ortaya çıkan gerilimi düşürmeye çalışacak. Baykal, başta hükümetin irtica ile mücadelede yetersiz kalması ve Yılmaz'ın CHP'ye yönelik sert suçlamaları konusunda rahatsızlığını dile getirecek.

  NE SÖYLEYECEK?

  CHP kaynaklarından edinilen bilgilere göre bugünkü görüşmede Baykal'ın yapacağı öneri ve gündeme getireceği başlıca konular şöyle:

  Hükümetin kuruluşundan bu yana 9 ay geçti. Ne ekonomide, ne Susurluk olayında, ne de irtica ile mücadelede hiçbir somut gelişme sağlanamadı. Bütün bu gelişmeler nedeniyle kamuoyunun hükümete verdiği destek bitti.

  Hükümet bundan sonra tek başına yönlendirici olamaz. Türkiye'nin bundan sonrasını birlikte planlayalım. Ekimde erken seçim kararı çıkaralım. Reform tasarılarını ve seçimle ilgili yasal düzenlemeleri Meclis'ten geçirelim.

  Kamu kaynakları ANAP'lı işadamları ile eşe-dosta peşkeş çekiliyor. Hükümet bu tahsisleri iptal etmelidir.

  Samsun ve Yeni Harman sigaralarının isim hakkı ile Tekel'in Akhisar Sigara Fabrikası'nın yabancılara satılması yasalara aykırı.

  Grev ve toplu sözleşme hakkı içermeyen ve bu yüzden memurların da karşı çıktığı yasa tasarısı Meclis çalışmalarını tıkadı. CHP olarak bu yasaya oy vermeyiz.

  Hükümetin asıl görevi irtica ile mücadele olmasına karşın, bu alanda hiçbir ciddi girişim yapılmadı.

  Fethullah Gülen tarikatının etkinliğini daha da artıracak uygulamalar yapılıyor. Maliye ve Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıklarında bu cemaatten referanslı kişilerin hala üst düzey görevlere atandığına dair duyumlarımız var. Son olarak Hazine'nin Çayyolu'nda üniversite kurulması için yaptığı arsa tahsisi CHP'yi rahatsız ediyor.






  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı