Ağar ve Demirel’den övgü
Gündem Haberleri

  Baykal: Verilen rota özel statü

  Ankara (Ajanslar)
  04.10.2005 - 15:19 | Son Güncelleme:

  Baykal, "Bakan Gül'ün bizi bilgilendirdiği haberi doğru değil. AB’nin Türkiye’ye verdiği rota özel statüdür" dedi.
   Ağar ve Demirel’den övgü    Yılmaz: İkinci sınıf üyelik

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, AB konusundaki son gelişmelerle ilgili kendilerini bilgilendirdiği yolundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye verdiği rotanın özel statü olduğunu söyledi.

   

  Baykal, yeni yasama yılının ilk grup toplantısında yaptığı konuşmaya, yasama yılının ve yarın başlayacak ramazan ayının Türkiye'ye güzellikler ve başarılar getirmesini dileyerek başladı.

    

  3 Ekim 2005 tarihinin, 17 Aralık 2004 yılında alınan karar gereği Türkiye'nin en önemli günlerinden biri olduğunu belirten Baykal, ”Saatler durdurularak da olsa, 3 Ekim, Avrupa ile ilişkilerimiz açısından önemli bir başlangıç tarihi olarak ortaya çıktı” dedi.

   

  Bu başlangıcın anlamı, önemi ve değeri ile Türkiye'nin bu dönemde önüne çıkarılacak tuzakların herkes tarafından çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten ve bunun, ülkedeki herkes tarafından elbirliğiyle saptanmasını isteyen Baykal, şunları söyledi:

    

  “Geçen yıl alınan karar gereği dün başlatılan müzakere süreci, gerek o kararın alındığı tarihteki saptamalar, gerekse bugün geldiğimiz nokta açısından ciddiyetle ele alınmalıdır.

    

  17 Aralık'ta alınan kararları tartışmış ve bazı kararlardan memnun olmadığımızı söylemiştik. Ancak iktidar bu kararları, gündüz vakti Kızılay'da havai fişek gösteri yaparak kutlamıştı. AB'nin Türkiye'ye karşı, diğer üye ülkelere karşı izlemediği bir takım yöntemlerle farklı yaklaştığını ve diğer ülkelerin hiçbirinden istenmeyen “ucu açık müzakere” yaklaşımının bizden istendiğini belirtmiştik.

    

  "CHP, AB'NİN ÖNERİLERİNİ REDDETTİ"

   

  AB, sermayenin, malın, hizmetin ve insanların birliğidir. Avrupa Birliği'nde bunlar serbestçe dolaşabileceklerdir. Ama onlar bize ne demiştir; (Kusura bakmayın, insanların serbest dolaşımı konusunda size ebedi hak mahrumiyeti uygulanabilir). Peki ne zamana kadar? Bunun bir süresi var mı, hayır yok. Yani AB'ye girsen de bu ülkelere gitmek için yine vize alacaksın ve kuyruklarda bekleyeceksin. (Bunu içine sindiriyorsan gel) demişlerdir.”

   

  CHP'nin, AB'nin bu önerilerini reddettiğini ve bu yaklaşımın Türkiye'nin hak ettiği ve kendisine vaat edilen üyelik biçimi olmadığını vurgulayan Deniz Baykal, 3 Ekim'de başlayan müzakere sürecinin de AB'nin bu yaklaşımının Türkiye tarafından kabul gördüğü bir zeminde başladığını ileri sürdü.

    

  17 Aralık 2004 tarihinden 3 Ekim 2005 tarihine kadar Türkiye'ye dayatılan bu yanlışların düzeltilmesi için bir yaklaşım sergilenmediğini ve bir ulusal strateji ortaya konmadığını savunan Baykal, “Hükümet, 17 Aralık 2004'ten 2 Ekim 2005 akşamına kadar bekleyerek temel bir ihmal göstermiş ve son 1 haftalık süreci de dışlanarak geçirmiştir” dedi.

    

  “GÜL İLE 3 DAKİKA GÖRÜŞTÜK”

    

  Geçen son 1 haftayı dikkatle izlediklerini, ancak Türkiye'yi çok yakından ilgilendiren bu tarihi süreçle ilgili çalışmalara Başbakan ve Dışişleri Bakanı'ndan başka kimlerin katıldığını bilmediğini kaydeden Baykal, şunları kaydetti:

    

  “Dışişleri Bakanı Sayın Gül, dün Lüksemburg'a gitmeden Esenboğa Havaalanı'nda benimle görüştüğünü ve gelinen noktayla ilgili gerekli bilgileri verdiğini söyledi. Vatandaşlarımız da bu konuda iktidar ve muhalefetin işbirliği yaptığına mutlaka sevinmişlerdir. Ama maalesef gerçek bu değil.

    

  VERİLEN ROTA ÖZEL STATÜ

   

  Sayın Gül, Esenboğa Havaalanı'na gitmeden 5 dakika önce beni aradı. Kendisiyle 3 dakika görüştük. Bu görüşmede mutabakatın sağlandığını ve Lüksemburg'a gideceğini belirterek, bu kararı kendi ağzından duymasının daha doğru olacağı düşüncesiyle bana ilettiğini ve Başbakan'ın da Cumhurbaşkanı'nı arayarak bilgi verdiğini ifade etti, olay budur.

    

  Müzakere metni şu ana kadar benim bilgim dışındadır, bana ulaşmamıştır. Bir telefonla muhalefetin bilgilendirildiği söylenmiştir. Umarım Başbakan, Sayın Cumhurbaşkanı'nı, Dışişleri Bakanı'nın bizi bilgilendirdiği gibi bilgilendirmemiştir.”

   

  Baykal, AB’nin Türkiye’ye verdiği rota özel statü olduğunu ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı