Gündem Haberleri

  Baykal, Unakıtan'ın peşini bırakmıyor

  Hürriyet Haber
  26.01.2006 - 14:13 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP ve kendisi hakkında iddialar ortaya atan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın istifa etmemesini anlayamadığını ifade ederken, haberin yayınlandığı gazete nezdinde hukuki yollara başvuracağını bildirdi.

  CHP Parti Meclisi Genel Başkan Deniz Baykal başkanlığında toplandı. Toplantı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Baykal, Maliye Bakanı Unakıtan’ın, CHP’nin malvarlığı ve kendisinin banka hesabı ile ilgili açıklamalarına gösterdiği tepkiyi sürdürdü. Öncelikle haberin çıktığı gazete nezdinde hukuki yollara başvuracağını bildiren Baykal, varolacak bütün hukuki yolları kullanacaklarını söyledi. Maliye Bakanı’nın haberi yalanlama şekli, zamanı ve biçiminin inandırıcı gelmediğini belirten Baykal, "Muhabir, iki kez ismimi söylediğini belirtiyor. Haberin doğruluğunu savunuyor. Yeni Şafak gazetesinin haberine sahip çıkma kararlılığında olmadığı görülüyor. En azından gazete açısından hukuk yoluna başvuracağız. Peşini bırakmayacağız, konunun takipçisi olacağız. Ortada yalan, iftira, suç işleme var. Üstelik Maliye Bakanı düzeyinde var. Ama istifa yok. Bunları unutmamız bekleniyor. Bütün bunlar ortadayken kimsenin kılı kıpırdamıyor. Bu iktidarın ar damarı çatlamıştır. Bu kadar olumsuzluğun vurdumduymazlık ve fütursuzluk içerisinde taşınması kabul edilemez" diye konuştu.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Cüneyd Zapsu’nun eşinin saf tutup namaz kılmasını değerlendirmek istemeyen Baykal, konunun gündem değiştirme çabası olduğunu söyledi. CHP’nin gündeminde böyle bir konu olmadığını belirten Baykal, "Gelişmeleri izliyoruz. Türkiye’de siyasetin gündeminin yapay bir şekilde çarpıtılmak istendiği görülüyor. CHP olarak buna katkı vermeme kararlılığındayız" dedi.

  DOĞALGAZ KRİZİ

  Deniz Baykal, bir soru üzerine İran’la yaşanan doğalgaz sıkıntısının sebebinin siyasi olduğunu düşünmediğini söylerken, İran’ın, zamanlama açısından Türkiye ile ilişkisini bozmak istemeyeceğini söyledi. Bu olayın, Türkiye’nin doğalgaz konusunda bu tür ihtimalleri gözönünde tutması gerektiğini ortaya koyduğunu kaydeden Baykal, "Türkiye gibi, enerji ihtiyacının yüzde 40’tan fazlasını doğalgazdan alan bir ülkenin, bu tür ihtimaller için önlemini almamış olması düşündürücüdür. Biran önce gerekli önlemler alınmalıdır. Türkiye’nin, dövizli doğalgaz yerine, yerli enerji kaynaklarını kullanmayı düşünmesi lazım" diye konuştu.

  TATİLİN UZAMASINA TEPKİ

  Baykal, çetin kış şartları gerekçesiyle ilk ve orta dereceli okullarda yarıyıl tatilinin bir hafta uzatılmasına da tepki gösterdi. Türkiye gibi eğitimin önemli olduğu bir ülkede her durumda okulların kapatılmasının tercih edilmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Baykal, "Bu uygulamalar, hala Osmanlı Maarif Nazırının zihniyetinin uzantısını gösteriyor. Türkiye’de kimse eğitim talebinde bulunmuyor. Türkiye çok kolay eğitim fedakarlığında bulunuyor. Bu kadar kolay okulları kapatan bizden başka bir ülke var mıdır bilmiyorum" diye konuştu.

  Baykal, Türkiye’yi etkisi altına alan kış şartları nedeniyle kamuoyunda sadece metropollerin sorunlarının çözülmeye çalışıldığına işaret ederken, Anadolu’da yolları kapalı olan binlerce köylerin durumunun gündeme gelmemesini eleştirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı