Gündem Haberleri

  Baykal: Türkiye’yi krizden Anadolu kurtarır

  Hürriyet Haber
  12.07.2001 - 17:08 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Masabaşı fikirlerle Türkiye'nin sorunlarının çözülemeyeceği anlaşılmıştır. Türkiye’nin krizden çıkmasının yolu Anadolu’ya gitmektir'' dedi.

  Baykal, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde, Kurumahmutoğlu Büyük Samsun Oteli'nde, Samsun'daki meslek kuruluşları, oda temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile biraraya geldi. Baykal, toplantıda, kötü yönetim nedeniyle ülke ekonomisinin her geçen gün daha da kötüye gittiğini savundu.


  Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu zor dönemi, toplumun tüm kesimlerinin değerlendirerek, tartışması gerektiğini ifade eden Baykal, ''Teorik, masa başı değerlendirmelerle ülke sorunlarının çözülemeyeceği anlaşılmıştır. Bu ülkenin gerçek sorunlarını, ancak, gerçeği yaşayan insanlarla konuşarak, tartışarak çözebilirsiniz.'' dedi.


  SİYASET HALKTAN KOPTU


  Sadece siyasetin değil, ekonominin de halktan koptuğunu savunanBaykal, konuşmasını şöyle sürdürdü:


  ''Bunun sonucunda Türkiye bir açmazın içinde kıvranıp duruyor. Bunu kırmamız lazım. Bunu kırmak için yapılması gereken şey, doğrudan halka gitmektir. Anadolu'ya gitmektir. İnsanları dinlemektir. Onları konuşturmak, anlamaktır. Siyasetin çarpıklığını görüyoruz ve bunu düzeltmek istiyoruz. Bunun için siyaseti ve ekonomiyi yöreselleştirmekve bölgeselleştirmek istiyoruz. Bu anlayış doğrultusunda, Anadolu'da ekonomimizi yaşayan, dertleri bilen insanların bakış açıları doğrultusunda, insanların görüşlerini ve fikirlerini alarak Türkiye'nin sorunlarını çözeceğiz.''


  SAMSUN BAŞLANGIÇ


  İnsanları dinlemek için Samsun'dan başlangıç yaptıklarını anlatan Deniz Baykal, konuşmasını söyle tamamladı:


  ''(Niçin Samsun'dan başladınız) diyebilirsiniz. CHP için şaşılacakbir tarafı olmadığı herhalde açıkdır. Elbette, Samsun. Çünkü, Samsun tarihimiz boyunca daima benim anlattığıma benzer kopukluk dönemlerinde, kriz dönemlerinde, bunalım dönemlerinde, gerçek sorunlarla, Ulusal Kurtuluş Savaşı öncesinde Anadolu ruhunu, Anadolu anlayışını yönlendiren bir kent olmuştur. İşte bu yüzden, mücadelemiziSamsun'dan başlatıyoruz. Türkiye, içinden geçmekte olduğu kriz döneminden, Anadolu'yu kucaklayarak, Anadolu'yu anlayarak ve bütünleşerek kurtulacaktır.''


  Daha sonra, Genel Başkan Deniz Baykal Başkanlığı'nda MYK toplantısı başladı.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı