Gündem Haberleri

  Baykal; Meclis'in iradesine ipodek konmak isteniyor

  Hürriyet Haber
  08.10.2005 - 16:41 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ek protokolün deklarasyonla birlikte TBMM’ye sunulmasının daha şimdiden kriz konusu haline geldiğini dile getirirken, hükümeti, Olli Rehn’e Meclis’in iradesini yok sayarak, o iradeye ipotek konularak güvence verdiğini savundu.

  Deniz Baykal yazılı açıklamasında, Başbakan’ın önceki gün ek protokolün Meclis’e sunulmasına gerek olmadığını söylediğini anımsatırken, ancak AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’e ise "Meclis’ten geçecek" sözü verildiğini dile getirdi. Baykal, bunun TBMM’nin iradesine ipotek koymak anlamına geldiğini belirtti.

  Baykal ayrıca, hükümetin ek protokole imza atarken, bu protokolle ilgili olarak kabul ettiği deklarasyonun TBMM’ye getirilip getirilmemesinin de tartışma konusu yapılmak istendiğine işaret ederken, 3 Ekim’de kabul edilen müzekere çerçeve belgesiyle, Ankara Anlaşması’nın çerçevesini genişletme kararının, artık fiilen Rum yönetimini resmen tanıma anlayışına, uygulamasına dönüştüğünü söyledi.

  AB ile ilişkiler konusunda başından beri yanlış üzerine yanlış yapan hükümetin, TBMM’nin iradesine ambargo koymaya, o iradeyi ipotek altına almaya çalıştığını kaydeden Baykal, "Hükümet, ek protokolü deklarasyonla birlikte TBMM’nin onayına sunacak mı, sunmayacak mı, bunu görmek istiyoruz" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı