GeriGündem Baykal İzmir'de Karşıyaka tüneli temel atma törenine katıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baykal İzmir'de Karşıyaka tüneli temel atma törenine katıldı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Aliağa-Menderes demiryolu hattının metro standartlarına çıkartılması projesinin, toplu ulaşım sorununu çözecek önemli bir proje olduğunu söyledi. Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nin Karşıyaka Tüneli temel atma töreninde konuşan Deniz Baykal, İzmir'in mutlu bir gün yaşadığını, hükümet ve yerel yönetimin çok güzel bir uyumuyla büyük bir projenin hayata geçirildiğini belirtti.

Aliağa-Menderes demiryolu hattındaki düzenlemeyle 79 kilometrelik demiryolu hattında seyahat edenlerin metro standardına ulaşacağını belirten Baykal, Karşıyaka tünellerinin de bu projenin en önemli ayağı olduğunu kaydetti. İzmir'in bu büyük projeye ihtiyacı olduğunu belirten Baykal, Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kompleks ve gelecek kaygısı taşımadan uzattığı işbirliği elini de Hükümetin tuttuğunu söyledi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Devlet Demir Yolları Genel Müdürü Süleyman Karaman'a teşekkür eden Baykal, şöyle dedi:

“İzmir, yıllardır ihmal edilmişti. Yatırımlar gelmemiş, İzmir Türkiye'nin ilerlemesinden hak ettiği payı alamamıştı. Geriye düşen bir kent olarak atılım özlemi içerisindeydi. İşbirliğinin çok güzel bir örneğiyle, bu örnek proje ortaya çıkmıştır. Türkiye'yi hızla kalkındırmak durumundayız. Bunun için hukuki, ahlaki, maddi altyapısının tam olması gerekir. Bu üç unsurun hepsi bir arada aksamadan yürümelidir. Türkiye'yi büyük atılımla tanıştırmak mecburiyetindeyiz.”

KALKINMANIN ALTYAPISI

Kalkınmanın altyapısının ulaşım, haberleşme ve enerji olduğunu belirten Baykal, ancak bu üç alanda da yatırımların yapılmadığını, birbiriyle bütünleşerek yükselişin yakalanamadığını söyledi.

Türkiye'de ulaşımda yanlış uygulamalar olduğunu, toplu taşımanın, demiryollarının gözden çıkarıldığını ileri süren Baykal, demir yollarının çağın gerektirdiği düzeye çıkarılması gerektiğini ifade etti. Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde mikro sistemin tam olarak çalıştırılamadığını belirten Baykal, İzmir'deki metro hatlarının tamamlanmasıyla çok büyük bir başarı sağlanacağını, bunun da kentin ticari ve kültürel hayatına ayrı bir değer katacağını söyledi.

Aliağa-Menderes hattının Selçuk ve Bergama'ya götürülmesinin öncelikli hedef olarak belirlenmesi gerektiğini kaydeden Baykal, ”Kendi çıkarlarına, eş dost akrabalara değil, müteahhit ve mafyaya değil, halkın çıkarları doğrultusunda çalışılırsa bu güzellikler ortaya çıkar. Yerel yönetimler ve bakanlıkların birleştiği bu projenin herkese örnek olmasını diliyorum” dedi.

İZMİR VALİSİ KÖKSAL

İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ise Aliağa-Menderes hattının metro standardına çıkartılması projesinin yerel yönetimler ile devlet kuruluşlarının birlikte çalışabileceğini gösteren örnek bir proje olduğunu söyledi.
İzmir'in çözmesi gereken sorunların başında ulaşım sorunu geldiğini kaydeden Köksal, bu projenin sorunun çözümüne katkı sağlayacağını, çevre yolunun yıl sonunda tamamlanmasıyla İzmirlilerin daha hızlı ve rahat bir ulaşıma kavuşacağını söyledi.

Aliağa-Menderes hattının Selçuk ve Bergama'ya ulaştırılması gerektiğini belirten Köksal, İzmir'in bir turizm şehri olduğunu, bu hattın uzatılması durumunda turizme de katkı sağlanacağını ifade etti.
Turizmden daha fazla pay alınması için herkesin çalışması gerektiğini savunan Köksal, “Ege'nin incisi Türkiye'nin yıldızı bir İzmir'e ulaşmak için hep birlikte çalışıyoruz” dedi.

KOCAOĞLU: İZMİR'İ DEMİR AĞLARLA ÖRECEĞİZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, kentleşmenin getirdiği en önemli sorunlardan birinin ulaşım olduğunu söyledi. Tarih boyunca yerel yönetimlerin başarı ölçütleri arasında, ulaşım sorununa getirdiği kalıcı çözümlerin önemli bir yer tutuğunu kaydeden Kocaoğlu, kültür ve uygarlıklar tarihinde birçok kent ve uygarlığın yollarıyla anıldığını, İzmir'de de bu amaçla raylı sisteme ağırlık verildiğini söyledi.

İzmir'in kara, deniz ve hava ulaşımını aynı anda yaşayan bir kent olduğunu belirten Kocaoğlu, metro konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını ve Aliağa-Menderes ve diğer metro hatlarının tamamlanmasıyla kent içi ulaşımda demir yollarındaki payın yüzde 40'a ulaşacağını ve Türkiye'de en yaygın kent içi ulaşım ağı oluşacağını kaydetti.
Daha çağdaş ve uygar yaşanılabilir İzmir için çalıştıklarını, gelecek kuşaklar için, çocuklar için İzmir'in yaşanmaktan mutluluk duyulan övünülecek bir kent duruma getirmenin herkesin görevi olduğunu belirten Kocaoğlu şöyle dedi:
“İzmir'i demir ağlarla öreceğiz. Doğal, kültürel ve tarihsel birikimine sahip çıkacak, koruyarak geliştireceğiz. İzmir'i dünya çapında bir ticaret merkezi konumuna yükselteceğiz. Kültür ve sanatta gelişmiş ve örnek bir İzmir yaratacağız. Bunları hep birlikte yapacak, koruyacak, bütün bunlar için gerekli olan sayılı günlere ve güçlüklere birlikte katlanacağız. Sonrada yaşanası ve örnek bir kent olan İzmir'imizle gurur duyacağız. Çünkü çok iyi biliyoruz ki İzmir bizim iyi kalpli evimizdir.”

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Vali Köksal ve Başkan Kocaoğlu, daha sonra butona basarak temel atma törenini gerçekleştirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle