Gündem Haberleri

  Baykal istifadan sonra ilk kez TBMM'de

  Hürriyet Haber
  27.05.2010 - 15:00 | Son Güncelleme:

  CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, kaset olayının ardından ilk kez TBMM’ye gitti. Baykal Genel Kurul çalışmalarına katılacak. Baykal gazetecilere açıklamalarda bulunarak, hakkında çıkan "340 bin dolara yat aldı" haberlerine açıklık getirdi.

  ALTAYLI'YI ALLAH'A HAVALE ETTİ

  Eski CHP Genel Başkanı, Antalya Milletvekili  Deniz Baykal, 340 bin dolara tekne satın aldığına dair haberi, “Bunlar deli  saçması, abuk sabuk laflar. Hayatımda hiçbir zaman böyle bir tekneye ayıracağım  340 bin dolarım olmadı” diyerek yalanladı.

  TBMM'ye 22 gün aradan sonra gelen Baykal, gazetecilerin yoğun ilgisiyle  karşılandı.

  Gazetecilerin, “Hoşgeldiniz” demesi üzerine Baykal, “Hoşbulduk. Bu  güzel karşılama için hepinize teşekkür ediyorum. Olağanüstü bir ilgi  gösterdiğinizi görüyorum, hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Ben de Meclisi,  sizleri özlemişim. İnşallah bundan sonra daha sık beraber oluruz” diye konuştu.

  Baykal, daha sonra bir gazetede yer alan, “340 bin dolar nakitle,  Göcek'te yat satın aldığına” dair çıkan haber üzerine açıklama yaptı.

  Bu haberi öğrendiğinde çok şaşırdıklarını belirten Baykal, hayallerinde  dahi böyle bir projenin yer almadığını, “Bir yatım, teknem olsa” duygusunu,  umudunu yaşamadığını belirtti. Baykal, hem kendisinin hem ailesinin böyle bir  özentisinin olmadığını dile getirerek, “Tam tersine, Olcay böyle bir tekne  gezisinden dahi zevk almaz” dedi.

  Baykal, haberi sabah gazetede gördüğünde çok yadırgadığını vurgulayarak,  sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bir olay bu kadar temelsiz, esastan yoksun, bu kadar boşlukta nasıl  yapılabilir. Anlayamadık... Bu konuda, bir yerde bir sohbet olur, o sohbetten  niyet çıkar, o niyetle ilgili bir haber üretilir, böyle bir şey de yok. Ağzımıza  almamışız, konuşmamışız, içimizden geçirmemişiz, aklımızda, hayalimizde yok.  Böyle bir mesele kesinlikle yok, çılgınca bir iş...”

  Baykal, gazetenin Genel Yayın Yönetmenini aradığını ifade ederek,  aralarında geçen diyaloğu aktardı. Bu kadar çılgınca bir haberin, kendiliğinden  düzeltileceğini umduğunu, uyardıktan sonra bunun çok doğal olarak yapılacağını  beklediğini vurgulayan Baykal, bugün gazeteyi gördüğünde ise tam bir hayal  kırıklığına uğradığını belirtti.
         
  "TÜRKİYE'NİN DENİZE AÇILMASINDA YARAR VAR”
           
  Sözlerini, “Ne benim ne ailemin yakınlarının herhangi birisinin, bırakın  Göcek limanındaki bu yata yönelik, dünyanın herhangi bir limanında yatı, tekneyi,  bırakın satın almayı, ilgi gösterdiğine dair, hiç kimsenin bir haber  yapamayacağına kesinlikle inanıyorum” diye sürdüren Baykal, şunları kaydetti:

  “Haberde, bir kişiyle nakit olarak parayı ödediğim yazılıyor. Benim  hayatımda hiçbir zaman böyle bir tekneye ayıracağım 340 bin dolarım olmadı. Böyle  bir parayı vermem mümkün değildir, böyle bir imkanım, hevesim, niyetim yoktur.  Böyle bir girişim hiç yapılmamıştır.

  'Falan kişi aracılığıyla' deniliyor, o kişiyi tanımıyorum. Bunlar deli  saçması, abuk sabuk laflar. Hiçbir gerçeği yoktur. Böyle bir haberi, şu ya da bu  nedenle yazan gazetenin yapması gereken tek iş yanlış haber yazdığının ortaya  çıktığını görerek, kayıtsız, şartsız özür dilemek olmalıdır. Yat sahibi olmak  herkesin hakkıdır. Yat sahibi olanlara büyük saygım vardır, herkes helal  kazancını istediği gibi değerlendirir. Böyle yapanları da memnuniyetle  karşılarım. Türkiye'nin denize açılmasında yarar var.

  Hukuk süreci çerçevesi içinde, gereken girişimleri, konunun tekzip  edilmesine, hukuki olanakların kullanılmasına yönelik girişimleri, avukatlar  yapacaklardır.”

  Bir gün önce verdiği mesajların ardından böyle bir haberin yer almasına  ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, Baykal, “Bunlar, siyasi  değerlendirme yapan sizlerin, yorumcuların değerlendireceği konular. Ben herhangi  bir şey söylemek istemiyorum” dedi.
         
  ARABAYI KENDİSİ KULLANDI
           
  En son anayasa değişikliği görüşmelerinin yapıldığı 4 Mayısta TBMM'ye  gelen Baykal, CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Ankara Milletvekilleri Yılmaz  Ateş, Zekeriya Akıncı, Antalya Milletvekilleri Osman Kaptan, Tayfur Süner  tarafından karşılandı.

   Baykal, kendisinin kullandığı beyaz renkli otomobille Meclise geldi,  arabadan indikten sonra ceketini giydi. Foto muhabirlerinin ve kameramanların  yoğun ilgisi nedeniyle Baykal, arabasını park etmekte zorluk çekti. Baykal,  açıklamasının ardından muhalefet kulisine geçerek, burada gazetecilerle sohbet  etti.
         
  KULİSTE SOHBET
           
  Deniz Baykal, muhalefet kulisinde milletvekilleri ve gazetecilerle bir  süre sohbet etti. Bu sırada MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici ile MHP Ordu  Milletvekili Rıdvan Yalçın yanına giderek Baykal'a “Hoşgeldiniz” dedi.

  Gazetecilerle esprili bir şekilde sohbet eden Baykal, Habertürk  televizyonunun muhabirini yanına çağırarak, “Gel sana çay ısmarlayayım, sen de  tekzibi yayınla” diye konuştu. “Yat aldığı” iddialarına ilişkin açıklamalarını  burada da sürdüren Baykal, haberde yer aldığı gibi yatın sahibi aile ile herhangi  bir görüşmesi olmadığını ve onları tanımadığını söyledi. Bu konudaki haberleri  “asparagastan da öte” diye niteleyen Baykal, bu iddialarla ilgili avukatlarının  harekete geçeceğini kaydetti. Gazeteci Fatih Altaylı'nın bu konudaki ısrarını  sürdürmesine “bir anlam veremediğini” dile getiren Baykal, “En iyi yat  arkadaşın yatıdır” diye espri yaptı. Habere inanan bazı arkadaşlarının kendisini  arayarak sitem ettiğini anlatan Baykal, “Ankara'da ne kadar kaptan varmış” diye  konuştu.

  Evinden otomobiliyle Meclis'e gelirken gazetecilerin kendisini izlediğini  anlatan Baykal, basın mensuplarının “tehlikeli şekilde araç kullanarak,  kendisini trafikte zor duruma düşürdüklerini” ifade etti. Baykal, İstanbul  Milletvekili Nur Seter'in hatırlatması üzerine, tehlikeli araba kullanırken  “Prenses Diana'nın nasıl gittiğini şimdi daha iyi anladım” dedi.

  Deniz Baykal, daha sonra gazetecilerin eşliğinde kulisten çıkarak,  kendisinin kullandığı araçla TBMM'den ayrıldı.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı