GeriGündem Baykal: İstanbul iyi yönetilmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baykal: İstanbul iyi yönetilmiyor

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İstanbul'un yerel yönetim ve merkezi hükümet tarafından iyi yönetilemediğini söyledi. Baykal, “İstanbul'da yaşanan bir gösteriş ve pazarlama, emlakçı belediyeciliğidir. Belediyeciliği emlak rantı arayışına indirgeyen bir yaklaşımla karşı karşıya olduğumuz ortadadır” dedi.

Baykal, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, partisinin bu yıl ilk Merkez Yürütme Kurulu toplantısının burada yapılacağını anlatarak, bugün ayrıca İstanbul'daki CHP'li belediye başkanları, il genel meclisi ve büyükşehir belediyesi üyeleri ile biraraya geldiğini söyledi.
  
Toplantıda bir yandan İstanbul'un sorunlarını ve sıkıntılarını öğrendiklerini, diğer yandan da sosyal demokrat belediyelerin umut ve güven veren çalışmalar yaptıklarına tanık olduklarını kaydeden  Baykal, “Sevinç ve hüznü bir arada yaşıyoruz. Bir yandan mutluluk duyuyoruz, kendimize olan güvenimiz artıyor, bir yandan da içindeki bulunduğu sıkıntılar bizi derinden yaralıyor” diye konuştu.

İstanbul'un dünyanın gözbebeği, olağanüstü bir kent olduğunu vurgulayan Baykal, “Böylesine zenginlik içinde yaşıyor olmak, böyle bir zenginliğin parçası olmak, hepimiz için çok büyük bir şans olarak algılanmalıdır” dedi.

CHP lideri Baykal, İstanbul'un çağına damgasını vuran 4 ayrı medeniyetin kimliğini 2400 yıllık tarih boyunca ayakta tuttuğunu anlatarak, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, 'bu İstanbul benim eserim değildir' diyor. Bu büyük ihtişamı ve güzellikleri düşünerek söylenmiş bir söz değildir. Olumsuzlukları, yetersizlikleri ve
sorunları karşısında acze sürüklenmiş  bir kamu yöneticisinin
itirafıdır. Bu İstanbul manzarası kimin eseridir, neyin eseridir, nasıl böyle olmuştur?” diye konuştu.
  
'İSTANBUL SORUNLARIN EN YOĞUN YAŞANDIĞI YER'
      
İstanbul'un Türkiye'nin sorunlarının en yoğun yaşandığı yer olduğunu ifade eden Deniz Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul'da, Türkiye'de yaşanan asayiş sorunlarının yarıya yakını yaşanıyor. Türkiye'de 398 bin 182 asayiş olayının 190 bin 168'i hırsızlık. Bunun da 73 bin 509'u İstanbul'dadır. İstanbul, Türkiye nüfusunun yüzde 10-12'si kadar. Ama Türkiye'de yaşanan hırsızlıkların yüzde 45'i İstanbul'da yaşanıyor. Türkiye'de yaşanan 5 bin 830 kapkaçın 2 bin 725'i İstanbul 'da gerçekleşiyor. İstanbul'da, 5 bin 499 gasp ve yağmanın 2 bin 345'i yaşanıyor. 2005 yılında kapkaç olayları önceki yıllara göre yüzde 60 oranında artmıştır. İstanbul'da, suça karışan çocukların arasında eskiden kız yoktu. 2004 yılında yüzde 2 kız çocuğu ortaya çıktı. 2005'te kız çocuk oranı yüzde 60 arttı. Adli işlem gören 15 bin 273 çocuğun 5 bini İstanbul'da.
    Bunun ortaya koyduğu manzara, İstanbul'un bir güvenlik krizi yaşanan kent haline dönüşmüş olmasıdır. Türkiye'de yaşayan asayiş, güvenlik, şiddet sorunu, en yoğun şekilde İstanbul'da yaşanıyor.”
  
İSTANBUL'UN EĞİTİM PROFİLİ
  
Baykal, İstanbul'da sınıf öğretmeni açığının 600, branş öğretmeni açığının 2 bin 500 olduğunu kaydederek, okula gitmeyen öğrenci sayısının 19 bin 300, bunun 13 bininin de kız öğrenci olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Baykal, İstanbul'da okuma-yazma bilmeyen 300 bin kadar vatandaş bulunduğunu ifade etti.
    İstanbul'da 1 milyon 560 bin 633 ilköğretim öğrencisi olduğunu, bunun yüzde 76'sının, yani 1 milyon 183 bin 84'ünün ikili eğitim gördüğünü, 377 bin 549'unun normal eğitim aldığını anlatan Baykal, bir öğretmene 37 öğrenci düştüğünü dile getirdi.
    Baykal, “Bunların bize gösterdiği temel gerçek, İstanbul'un artık yaşanabilir bir kent olmaktan her açıdan çıkmaya başlamasıdır. İnsanlar, buraya mecburiyetten geliyorlar ve geldikten sonra yaşam kalitesi olumsuz bir gelişme kendisini gösteriyor” dedi.
    CHP lideri Baykal, İstanbul'un yerel yönetim ve merkezi hükümet tarafından iyi yönetilmediğini savunarak, yerel ve merkezi yönetimlerin İstanbul'u en önemli ve en öncelikli yönetim sorunu olarak görmeleri gerektiğini, İstanbul'un da bunu hak ettiğini kaydetti.
  
ALINAN KARARLAR
  
Baykal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, 2004 yılının Nisan ile 2005 yılının Aralık ayları arasında alt komisyonlarınca alınan kararlara da değindi.

Bu tarihler arasında Çevre ve Sağlık Komisyonu, Trafik ve Ulaşım Komisyonu, İnsan Hakları Komisyonu, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nun aldığı bir karar olmadığını ifade eden Deniz Baykal,  şöyle dedi:  “Bu komisyonların içinde çalışan tek komisyon İmar ve Bayındırlık Komisyonu... İstanbul'da sadece imar faaliyeti yürütülüyor. Yani imar, inşaat, emlak, komisyonculuk, rant paylaşımı... İstanbul Büyükşehir Belediyesi bununla meşgul. İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nda 3 bin 553 karar alınmış. Bu bir anlayış ve yaklaşımdır. Sosyal belediyecilik anlayışı kent rantını yandaşlarına, sınırlı sayıdaki kişilere kazandırmaya değil, kentliye kazandırmaya yönelik bir anlayıştır.”
  
'PAHALI, YETERSİZ VE KÖHNE ULAŞIM'
 
İstanbul'un ulaşım sorununa değinen Baykal, ilde 11 yılda 643 otobüs alındığını, bunların ortalama yaşının 13.5 olduğunu söyledi. Baykal, uluslararası standartlarda göre ise otobüs filo yaşının 6 olduğunu belirtti.

Ulaşım bedelinin de çok pahalı olduğunu ifade eden Baykal, İstanbul'da pahalı, yetersiz ve köhne bir ulaşım sistemi bulunduğunu kaydetti.

İstanbul'un bir diğer büyük sorunun da deprem olduğunu anlatan  Baykal, depremin sadece İstanbul'un değil, tüm Türkiye'nin sorunu olduğuna işaret etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin temsil ve ağırlamaya 53 trilyon lira, deprem konusunda çalışma yapacak olan Afet Koordinasyon Merkezi'ne ise bütçeden 300 milyar lira kaynak aktardığını belirten Baykal, bunun halkın sağduyusuna ve demokrasi bilincine yapılan bir saldırı olduğunu ve anlayışla karşılamanın mümkün olmadığını söyledi.
  
İstanbul'un yeni bir anlayışa ve zihniyete, belediyeciliği sadece kent rantını paylaşma olarak algılamayan bir anlayışa ihtiyacı bulunduğunu anlatan  Baykal, “İstanbul rant üretecek. Bu ortak bir zenginliktir. Burada mesele, bu rantın nasıl değerlendirileceğidir. Bir belediyecilik anlayışı, bunu sınırlı sayıda insanın, eşin, dostun zenginleşmesi, gelirinin artırılması amacıyla kullanılmasını hak bilmekte, buna göre bir belediyecilik anlayışı uygulamaktadır. O kentin kolektif rantını kent standartlarını esneterek, değiştirerek, kendi hesabına, çıkarına uygun hale dönüştürerek kanalize etme çabasına hizmet eden bir belediyecilik anlayışı vardır. Bu, AK Parti'nin belediyecilik anlayışıdır. Bununla mücadele ediyoruz.”
  
CHP'NİN AÇTIĞI DAVALAR
  
CHP'nin, İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun bazı kararlarının iptali için dava açtığını dile getiren Baykal, konuşmasına şöyle devam etti:
    “O kararların arkasında yeşil alanların imara açılması, kentin ortak zenginliğinin tahrip edilmesi vardır, standartların belli yerler için değiştirilmesi vardır, rantı kişileştirme çabası vardır.
    İstanbul'da ortaya çıkan AK Parti'nin zihniyeti ve siyaset anlayışıdır. İstanbullu artık bunu anlamıştır. Bunun artık kamufle edilebilecek bir tarafı yoktur. İstanbul'da yaşanan bir gösteriş ve pazarlama belediyeciliğidir, bir emlakçı belediyeciliğidir. Belediyeciliği emlak rantı arayışına indirgeyen bir yaklaşımla karşı karşıya olduğumuz ortadadır.”

    Baykal, İstanbul'a bütün kentlerle birlikte sahip çıkmak istediklerini vurgulayarak, “Arabesk müziğe saygımız var, ancak arabesk belediyeciliği İstanbul'da istemiyoruz. İstanbul'u yozlaştırmaya, soysuzlaştırmaya, bir kültürel kimliksizleştirmeye sürükleyecek, çıkar politikalarının karşısında kentin taşını, toprağını, camisini, minaresini, kıyısını, Boğazı'nı İstanbullularla savunacağız” dedi.
    Deniz Baykal, İstanbul'un temel kavgaları olacağını, kentin iktidarları getirip iktidarları götürdüğünü ifade ederek, “İstanbul getirdi, İstanbul götürecek. İstanbul'a yapılanları İstanbullular affetmeyecektir” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle