Gündem Haberleri

  Baykal: İspanya, AB için fırsat

  Hürriyet Haber
  12.01.2002 - 15:53 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İspanya'nın dönem başkanlığının ve 2002 yılının Türkiye-AB ilişkilerinde önemli fırsatları beraberinde getirdiğini belirterek, Haziran ayında İspanya`nın Sevilla kentinde yapılacak AB zirvesinde Türkiye'nin AB üyeliği konusunda bir çağrı ve tavsiye kararının çıkmasının hedeflenmesi gerektiğini söyledi.

  2000`li Yıllarda Türkiye Stratejik, Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Vakfı (Vakıf 2000) tarafından Hilton Oteli`nde düzenlenen "Türkiye-AB İlişkileri ve Beklentiler" konulu toplantının açılış konuşmasını yapan Baykal, zorlu yollardan geçerek AB üyesi olan İspanya`nın, Türkiye`nin AB üyeliğine her zaman destek verdiğini kaydetti.

  İki dünya savaşını ve çatışmaları ardında bırakan Avrupa`nın bugün parasal birlik aşamasına gelmesini ``heyecan verici`` olarak niteleyen Baykal, Türkiye`nin bu oluşumun bir parçası olmak istemesinin doğal olduğunu kaydetti.

  Baykal, 11 Eylül saldırılarından sonra Türkiye modelinin öneminin daha da iyi anlaşıldığını ifade ederek, Türkiye`nin 1920`lerde başlayan sürecinin AB üyeliğiyle tamamlanması gerektiğini kaydetti.

  Laeken zirvesinin Türkiye açısından iyimser bir hava yarattığına da işaret eden Baykal, şunları kaydetti:

  "İspanya`nın dönem başkanlığı, değerlendirilmesi gereken bir fırsat. Haziran`da Sevilla`da yapılacak zirvede Türkiye`nin AB üyeliğikonusunda bir çağrı ve tavsiye kararının çıkmasını hedef almalıyız. Bu, ulusal hedefimiz olmalıdır. Uyum yasaları, Mart`a kadar hızla yapılmalıdır. 2002 yılı sonunda Kopenhag`da yapılacak toplantıda ise üyelik müzakereleri fiilen başlamalıdır. Bu gerçekçidir ve bizim açımızdan zaruridir. Bugün bir fırsatı daha değerlendirmeme imkanımız kalmamıştır."
     

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı