Gündem Haberleri

  Baykal’ın talimatıyla ayda 5 bin YTL alıyor

  Okan KONURALP / ANKARA
  01.02.2006 - 00:33 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan’ın mal varlığıyla ilgili açıklamalarında Atatürk’ün Vasiyetnamesi’ni de konu ederek "Geçenlerde şu anda vasiyetin içerisinde yer alanlardan bir kızı, evlatlığı da bize mektup yazdı. Niye biliyor musunuz? CHP’den aldığı olumsuz cevap yüzünden" diye konuşmasına da CHP’den yanıt geldi.

  CHP’nin Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Atatürk’ün vasiyetnamesinde bahsi geçen ve kendilerine ödeme yapılması istenen isimlerden sadece Ülkü Adatepe’nin bu vasfı taşıdığı vurgulanarak, "Kendisine 1 Nisan 2005 tarihinden itibaren ayda 5 bin YTL ödeme yapılmaktadır" denildi.

  YÜZDE 42’LİK ARTIŞ

  Ülkü Adatepe
  ’nin 5 bin YTL’lik gelirinin Nisan 2006 yılından itibaren de artırılacağı, artış takdirinin de Deniz Baykal’a ait olduğu açıklandı. Artış oranıyla ilgili olarak ise 2004 yılında yapılan aylık ödeme örnek gösterildi. CHP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Nİsan 2004- 2005 tarihleri arasında Adatepe’ye ayda 3 bin 500 YTL ödeme yapıldığı belirtilerek, artış oranının yaklaşık yüzde 42 seviyesinde olduğu vurgulandı.

  Gerekirse konuşurum

  ATATÜRK’ün evlatlığı Ülkü Adatepe, Başbakan’a mektup yazıp yazmadığı sorularını cevaplamadı. Adatepe, "Bu konuda şimdilik açıklama yapmayacağım. Avukatlarım eğer gerekli görürse bugün bir basın toplantısıyla soruları yanıtlayacağım" dedi.

  İş Bankası’na yazı

  TÜRKİYE İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na hitaben Genel Başkan Deniz Baykal imzasıyla yollanan yazıda, "Bankanız pay defterinde Partimiz adına kayıtlı hisse senetlerine verilecek 2006 yılı payından; Vasiyetname gereği gelir alan Sayın Ülkü Adatepe’ye 01. 04. 2005 tarihinden itibaren aylık 5000 YTL ödenmesini rica ederim. Saygılarımla" deniliyor.

  TDK:CHP40 yıldır vasiyeti çiğniyor

  TÜRK Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın da CHP’nin Atatürk’ün vasiyetini 40 yıldır çiğnediğini öne sürdü. Akalın, Atatürk’ün vasiyeti üzerindeki kavganın 1966’dan beri sürdüğünü ve açtıkları davaları kazandıkları zaman CHP’nin İş Bankası gelirlerini ödediğini, ancak 2000’den beri yine ödemelerin durduğunu söyledi. Davayı 13 Aralık 2005’te kazandıklarını açıklayan Akalın, CHP’nin TDK’ya 112 trilyon ödemesi gerektiğini de savundu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı