Gündem Haberleri

  Baykal: İktidar samimiyet sınavında

  aNKARA
  20.04.2004 - 15:30 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, milletvekili dokunulmazlığı ile ilgili düzenlemeyi dışlayan bir Anayasa değişikliği paketinin, iktidarın demokratikleşme konusundaki samimiyetini sorgulamalarına yol açacağını söyledi.

  Baykal, ''Muhalefetin önerilerini dışlayanların, muhalefetin oyunu da dışlamayı göze almış olmaları gerekir'' dedi.
    
  Deniz Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin Anayasa değişikliği paketi için birdenbire harekete geçtiğini söyledi. Değişiklik paketinin dün Bakanlar Kurulu'nda kabul edildiğini kaydeden Baykal, bu konuda kendilerine bilgi vermek üzere göstermelik bir girişimde bulunulduğunu bildirdi.
    
  Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün dün bu konuyla ilgili kendisini telefonla aradığını kaydeden Baykal, ''Kıbrıs'ta yer yerinden oynuyor, Dışişleri Bakanı'ndan ne bir ses var ne bir nefes. Irak'ta yeni yeni oluşumlar oluyor, Dışişleri Bakanlığı'ndan ses yok. Hükümet Anayasa değişikliği paketini kararlaştırmış, 'eh muhalefete de bilgi verdik' demek için, bugün öğleden sonra arkadaşlarımıza bilgi verecekler'' diye konuştu.
    
  "ANAYASAYI AB İSTEMEDEN DEĞİŞTİRELİM"

  Anayasa Paketi'nin sadece Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'den beklediklerine cevap vermeye yönelik olması durumunda, eksik kalmış olacağını belirten Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
  ''Türkiye, sadece AB'nin isteği doğrultusunda Anayasa değişikliğini ele alma noktasını artık aşmış olmalıdır. Artık, dosta düşmana gösterilim ki hiç olmazsa bir kez de biz AB'nin talebi olmadan kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda, bir Anayasa değişikliğini de yaparız. Dışardan talep gelmeden sadece kendi irademiz doğrultusunda bir Anayasa değişikliği yapabileceğimizi artık göstermek durumundayız.''
     
  "DOKUNULMAZLIK OLMAZSA DESTEK OLMAYACAK"
     
  Baykal, milletvekili dokunulmazlığı konusunun ''kronik sorun'' haline geldiğini ve bu konudaki ihtiyacın ortada olduğunu belirtti. Hükümet'in 3 Kasım seçimlerinden önce dokunulmazlıklar konusunda millete söz verdiğini kaydeden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
  ''Dokunulmazlık konusunu dışlayan bir Anayasa değişikliği paketi ile karşımıza çıkarlarsa, iktidarın demokratikleşme konusundaki samimiyetini sorgulama hakkımız doğar. Eğer, 'Bizim yeter çoğunluğumuz var, kimsenin katkısına ihtiyacımız yok' diyorlarsa kendileri bilirler. Böyle bir tavır hiç kuşku yok ki muhalefeti dışlayan bir tavır olur.
    
  Muhalefetin önerilerini dışlayanların muhalefetin oyunu da dışlamayı göze almış olmaları gerekir. Muhalefetin önerileri ile Anayasa değiştirmek AB'nin isteğiyle Anayasa değiştirmekten ne daha az demokratiktir ne de daha az şereflidir.''
     
  ''YARGIYA EN BÜYÜK İHANET''
     
  Deniz Baykal, yargının bugün içinde bulunduğu durumun, Türkiye'ninen temel sorunları arasında yer aldığına dikkati çekerek, yargı konusunda da bazı hazırlıklar yapıldığını anımsattı.
    
  Yargı sorunlarının başında yargı bağımsızlığının güvence altına alınmasının geldiğini belirten Baykal, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısını yargı bağımsızlığını güvence altına alacak şekildedeğerlendirecek, ciddi bir Anayasa değişikliğinin kamuoyunun ortak talebi olduğunu söyledi.
    
  Yargının ağır iş yükünün üzerinde durulması gerektiğini kaydeden Baykal, Yargıtay'ın yılda 520 bin dosyaya baktığını ve böyle bir tablonun adaleti sıkıntıya düşürmemesinin mümkün olmadığını anlattı.
    
  Baykal, Anayasa Mahkemesi'ne seçilecek yargıçları TBMM'de oylayarak seçmeye yönelik bir anlayışın, yargı sorunlarına çözüm getirebilecek bir yaklaşım olmak bir yana çok tehlikeli sorunlar yaratacağını belirtti. Bu konuya dikkati çekmeyi bir görev bildiğini kaydeden Baykal, ''Anayasa Mahkemesi'ne girmek isteyen yüksek yargıçların parlamento koridorlarında siyasetçi desteğini talep  eder duruma sürüklenmesini öngörmek yargıya yapılabilecek en büyük ihanettir'' diye konuştu.
    
  CHP Genel Başkanı Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan sıfatıyla gerektiğinde Başbakanları, bakanları yargılayabilecek bir kurum olduğuna da dikkati çekerek, böyle bir düzenleme yapılması durumunda güven açısından sorun yaratacağını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı