GeriGündem Baykal: Hodri meydan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baykal: Hodri meydan

CHP Lideri Baykal, genel başkanlıktan ayrılmayı düşünmediğini açıkladı. Parti Meclisi’nde muhaliflere ‘hodri meydan’ diyen Baykal, ‘Gösteri düzenleyen 69 kişiyi mi ciddiye alacağız, yoksa bize oy veren altı milyon kişiyi mi’ diye konuştu.

KURULTAYI toplayarak genel başkanlıktan ayrılmasını isteyen muhaliflere meydan okuyan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ‘Partinin önünde gösteri düzenleyen 69 kişiyi mi ciddiye alacağız? Yoksa partiye oy veren altı milyon kişiyi mi? Tüzük ortada. Sayıyı bulsunlar, kurultayı toplasınlar’ dedi.

Dün basına kapalı gerçekleşen Parti Meclisi toplantısında Baykal, genel başkanlıktan ayrılmayı düşünmediğini belirterek, ‘Ben buradayım, bir yere gitmiyorum. Heyecanlıyım, coşkuluyum. CHP’yi kimlere rağmen olursa olsun iktidara getireceğim’ diye konuştu.

SONRA PİŞMANIZ DİYORLAR

2000 yılında da parti içinde bazı kimselerin kendisine karşı kampanyalar açtığını, CHP’den gösterişli istifa törenleri düzenlediklerini anımsatan Baykal, bu ayrılanların pek çoğunun sonradan kendisine gelerek, ‘Biz ettik sen etme pişmanız’ diye milletvekili adayı olmak için başvurduklarını söyledi. Şimdiki protestocuları ‘Pişman olacakları davranışlara girmesinler’ diye uyaran Baykal, ‘Doğrudur. Seçim sonuçları tam anlamıyla bir başarı sayılmaz. Ama, bir hezimet de değildir’ dedi.

CHP’deki bu senaryonun seçim öncesi ‘29 Mart senaryoları’ şeklinde hazırlandığını söyleyen Baykal, şöyle konuştu: ‘Şimdi bu senaryolarını uygulamaya çalışıyorlar. Bazı arkadaşlarımız da tahriklere kapılıp bu oyuna düşüyor. Geçen kurultayda, olağanüstü kurultay toplanması konusunda tüzükte hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Tüzük ortadadır.’

Bu arada, PM üyesi Mehmet Tomanbay da parti yönetimin başarısızlıkla suçlayarak, Baykal’dan kurultayı toplantıya çağırmasını istedi.

CHP SUÇLUYU BULDU

Öte yandan CHP Merkez Yönetim Kurulu, seçim yenilgisinin sorumluluğunu ‘ikinci cumhuriyetçiler’, eski Genel Sekreter ve araştırmacı-yazar Tarhan Erdem’in seçim anketi ile ‘medya’ya yükledi. Tarhan Erdem ağır bir dille eleştirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle