Gündem Haberleri

  Baykal: Getirin o yasayı değiştirelim

  Şaban SEVİNÇ/ANKARA
  20.04.2004 - 01:45 | Son Güncelleme:

  CHP lideri Deniz Baykal, darbelere dayanak oluşturan Silahlı Kuvvetler İç Hizmet Yasası’nın 35. maddesi için AKP’ye seslendi: ‘Getirin o maddeyi değiştirelim.’

  CHP Lideri Deniz Baykal, TBMM’deki ‘Milli Egemenlik ve Siyaset’ sempozyumunda AKP’ye seslenerek, darbelere dayanak olan TSK İç Hizmet Yasası’nın 35. maddesi için, ‘Getirin o maddeyi değiştirelim’ dedi. Baykal inisiyatifin hükümette olduğunu belirterek, ‘Meclis’e getirirlerse bakarız, destekleriz’ diye konuştu.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, askeri darbelere yasal dayanak oluşturan Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yasası’nda değişiklik sinyali verdi. Baykal, hükümete ‘Üçte iki çoğunluğunuz var, getirin o maddeyi değiştirelim, eğer desteğimize ihtiyacınız varsa, görüşelim, değerlendiririz’ diye seslendi.

  Hükümet ve muhalefet arasında askeri darbeye karşı uzlaşı zemini ‘Milli Egemenlik ve Siyaset’ konulu sempozyumda sürpriz bir şekilde gündeme geldi.

  Baykal, TBMM çatısı altında düzenlenen, Meclis Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Tayyip Erdoğan’la birlikte katıldığı sempozyumdaki konuşmasında, ‘Ordu Meclis’in ordusudur, çünkü cumhuriyet milli egemenliği dayanmaktadır’ dedi. AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, bu konuşması üzerine Baykal’a şu ilginç soruyu yöneltti:

  ‘Bizim siyasetimizde ordu Meclis’in ordusudur diyorsunuz. Ama ordu 1960, 1971 ve 1980’de üç kez Meclis’i kapattı. Bu konuda yapılacak anayasa değişikliğine destek verir misiniz?’

  BAŞARISIZ DARBENİN HUKUKİ ZEMİNİ YOK

  Baykal
  önce askeri darbeler konusunda Anayasa’da bir zaafiyet bulunmadığını belirterek, milletvekilinin söylediklerini düzeltti, ardından şöyle dedi:

  Askeri müdahaleler hiçbir zaman Anayasa’dan güç almadı. Bu konuda Anayasa’da bir sorun yok. Darbe başarılı olursa hukuki desteğe ihtiyacı yoktur. Talat Aydemir hadisesindeki gibi darbe başarısız olursa zaten hukuki zemini olmaz. Darbeci cezasını bulur. Darbeler hukuki değil sosyal ve ekonomik gerekçelerle haklılık kazanıyor. Mesele o gerekçeleri ortadan kaldırmak.

  TÜRKİYE ASKERİ MÜDAHALEYİ AŞTI

  Bu konuda inisiyatif hükümetin elindedir. Hükümet bu yasal dayanağı değiştirme ihtiyacı içinde olursa, bu konuda bir hazırlık yapıp Meclis’e getirirse biz de bakarız, destekleriz. Bu konudaki hareket esnekliği hükümetin elindedir. Türkiye, herhangi bir askeri müdahaleyi mümkün sayacak noktayı çok aşmıştır. Türkiye’de bir askeri müdahale olasılığını ebediyen gündemden düşmüş olduğuna inanıyorum. Türkiye, demokratik dönüşümünü ve değişimini gerçekleştirmiştir. Bunda herhangi bir sorunumuz yoktur. Türkiye milli iradenin, parlamentonun üstünlüğü anlayışını hayata geçirmiştir.

  İç Hizmet Kanunu Madde 35

  BAYKAL, sempozyumun ardından gazetecilerin sorusu üzerine, askeri müdahalelere kaynaklık eden düzenlemenin ne olduğu sorusuna ‘TSK İç Hizmet Kanunu’ karşılığını verdi. Bu yasanın 35’inci maddesi aynen şöyle:

  Madde 35: Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kollamak ve korumaktır.

  Bu maddeye Orgeneral Kenan Evren tarafından 12 Eylül 1980 günü Silahlı Kuvvetler için yayımlanan 6 numaralı MGK bildirisinde şöyle atıfta bulunuldu:

  Kahraman Silah Arkadaşlarım, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülke bütünlüğü ile ulusal birlik ve beraberliğinin maruz kaldığı hayati tehlike karşısında Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine İç Hizmet Yasası ile verilmiş olan tarihi görevini, ulusunun büyük çoğunluğunun ümit ve özlemle beklediği doğrultuda, üstün disiplin anlayışı, sınırsız yurt ve ulus sevgisi, bilinçli bir kararlılık ve yakana ifa ederek, yönetime el koymuş ve tüm ülkede, kısa sürede tam ve kesin kontrolü sağlamış bulunmaktadır.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı