Gündem Haberleri

  Baykal geliyor korkusu

  Hürriyet Haber
  26.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP'de bu haftasonu yapılacak olan olağanüstü kurultay için İstanbullu delgeler üzerinde Altan Öymen ile Hasan Fehmi Güneş arasında kıyasıya bir rekabet yaşanmaya başlandı.

  İstanbul delegesi üzerinde önemli etkisi olan Mehmet Moğultay'ın ‘‘Altan Bey'i lider olarak ben de beğenmiyorum ama Baykal'ı önlemek için mayısa kadar Öymen'le idare etmeliyiz’’ diyerek delegeyi Öymen'e çekmeye çalıştığı, sol kanatın ise Hasan Fehmi Güneş'in desteklenmesinde ısrarlı olduğu öğrenildi.

  İstanbul'da 69 delegenin katılımıyla haftasonunda yapılan toplantıda uzun tartışmalar yaşandı. Bu toplantıya, Kadıköy cephesinden 40 delegenin desteğini alarak katılan Mehmet Moğultay, Genel Başkan Altan Öymen'i eleştirmesine karşın, bu kurultayda kendisine destek verilmesini istedi. Moğultay'ın, ‘‘Ben Altan Bey liderdir, partiyi yükseltti demiyorum. Anketler ortada. Ama bugün bir olağanüstü durum var. Bırakalım Öymen Mayıs'a kadar genel başkanlık yapsın. Yoksa Deniz Baykal geliyor’’ dediği öğrenildi.

  Moğultay'ın bu önerisine karşı CHP'nin yükselişe geçmesi için sol kanatın kontrolünde olması gerektiğini öne süren sol kanatçılar, Hasan Fehmi Güneş'in desteklenmesini istedi.

  İstanbul'daki yaklaşık 85 delege adına oluşturulan bu komisyon, Altan Öymen ve Hasan Fehmi Güneş'le Parti Meclisi için pazarlık yapacak. Moğultay başkanlığındaki komisyon, Parti Meclisi'ne alınmasını istediği isimleri Altan Öymen'e önerecek. Murat Karayalçın'ın da Moğultay'a karşı çıkarak genel sekreterliğe kendisine yakın bir kişiyi getirmek istediği konuşuluyor. Bu arada Fikri Sağlar da Hasan Fehmi Güneş'e tam destek vermeye başladı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı