Gündem Haberleri

  Baykal: Gelişmeler kaygı verici

  Hürriyet Haber
  21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, cezaevi operasyonlarını kaygıyla izlediklerini söyledi. Baykal, ''Cezaevlerinde hukukun egemen olmaktan çıkması, devletin, idarenin kontrolünü kaybetmiş olması çok ızdırap verici bir olaydır'' dedi.

  Baykal, açılış törenine katılmak için geldiği Adana'da gazetecilere ''Hayata dönüş operasyonu'nu değerlendirdi.

  Cezaevlerine yıllardır müsamaha gösterildiğini, olayların en gerginanında ise müdahale yapılarak 20'ye yakın can kaybına yol açıldığını savunan Baykal, ''Cezaevlerinde mahkum organizasyonlarının hakimiyeti kesinlikle kabul edilemez. Ancak bu noktaya gelinmeden tedbir alınmalıydı'' diye konuştu.

  'Af inatlaşmaya dönüştü'

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TBMM'de ikinci kez görüşülerek kabul edilen, şartla salıverme ve ceza ertelemesini öngören yasanın, Cumhuriyet tarihinin en kötü affını içerdiğini öne sürerek, ''Af konusunda, siyasal amaçlarla adalete müdahale edilmiştir'' dedi.

  Baykal, CHP'nin af konusuda toplumla birlikte uyarı görevi yapmaya çalıştığını belirterek, ''konunun inatlaşmaya dönüştürüldüğünü ve tekrar TBMM'den geçirildiğini'' söyledi.

  ''Şartla salıverme ve ceza ertelemesine ilişkin yasayla, Türkiye'dehukuk ve adaletin çok büyük bir darbe yediği'' görüşünü savunan Baykal, şöyle devam etti:

  ''Af konusunda siyasal amaçlarla adalete müdahale edilmiştir. Bu yasanın Anayasa'ya aykırılığı konusunda hukukçuların görüşü var. Af, Anayasa Mahkemesi'ne taşınabilir. Hükümet Anayasa Mahkemesi'nin iptal ihtimaline karşı affı derhal yürürlüğe koyma çabasındadır. Bu da hükümetin hukukla bağlantısını tamamen kestiğini gösteriyor. Hükümet, (Ben yaptım oldu) anlayışıyla fiili durum yaratarak sonuç alma gayreti içindedir.''


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı