Gündem Haberleri

  Baykal, geçmişe kapıyı kapadı

  Hürriyet Haber
  02.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  <ı>Yalçın Bayer

  Kurultayın ilk gününün gecesinde Ertuğrul Günay'ın Baykal'ı hedef alan 'hırçın' konuşması pek olumlu karşılanmadı. Kendisini destekleyenler bile konuşmayı 'kişiselleştirmesini' doğru bulmadı.

  Günay ve bazı arkadaşları partide kalır mı? Kendisini 'ferdi mücahit' ilan eden Günay, partide 'kalma' görüşünde olduğunu söylüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen, ‘‘Bir Baykal'ı, 50 Günay'a değişmem. Günay defolu. Erdal Bey'in yeni oluşumunda kendine yer açmak için kurultayda hırçınlık yaptı. Bunu yapmadan gitse Erdal Bey almazdı’’ dedi. Günay'ın ‘‘Arkadaşlarımı CHP'de kalmaya zor ikna ederim’’ sözü de bu iddiaları güçlendiriyor.

  Bir başka güçlü Belediye Başkanı Celal Doğan'ın ‘‘Yargıtay'daki usulsüzlük davası sonuçlanıncaya kadar’’ CHP üyeliğini askıya aldığından kurultaya gelmemesi dikkat çekti.

  Adnan Keskin, Günay'ın PM listesinden aday olunca yakın geçmişte yaşanan bir olay anımsandı. Günay, CHP'nin Meclis dışında kaldığı 1999 seçimlerinde Baykal'ın istifasından sonra CHP'ye tüzüğün ünlü 13. maddesinden üye olmak için başvurmuştu. MYK toplantısında buna en şiddetli karşı çıkan Genel Sekreter Keskin olmuş ancak Cevdet Selvi'nin ısrarını kıramamıştı. Keskin, sonradan övünerek çevresine de bunu ‘‘kısa süre öncesine kadar’’ anlatıyordu.

  Geçen kurultayda Baykal'a karşı Öymen'le aday olan Hasan Fehmi Güneş de Baykal'ın PM listesinde yer alırken, siyasetin ne kadar değişkenlikler gösterdiği bir kez daha ortaya çıkıyordu.

  Günay'ı destekleyen iki delegeden biri ‘‘Kopmalar olur’’ derken, bir diğeri de ‘‘CHP'de kalmayı değerlendireceğini’’ söyledi.

  Hilmi Deveci, mücadeleyi sürdüreceklerini anlattı. Bozkurt Nuhoğlu buruk; ‘‘Ülke ve parti yerlere serilmiş: CHP'nin iki sorunda da bir kurtuluş projesi ne yazık ki yok. Sağlık ve eğitim konularında kurultayda tek bir söz sarfeden çıktı mı?’’

  Gerçekten, tek bir proje sunan olmadı.

  Günay, 300'ün altında oy alsaydı 'kopma' olabileceği görüşleri, aldığı 380 oyla biraz duruldu. Ama herşey PM listesindeki dağılıma göre ortaya çıkacak. Belki ilk günün kızgınlığıyla yapılan değerlendirmeler daha sonra aklı selime yönelir.

  Baykal 732 oyla genel başkan oldu. Öymen ile yarıştığı kurultayda 540 oy sağlaması belki Baykal için teselli oldu. Teşekkür konuşmasında delegelere 'can yoldaşlarım, bu güvene ihtiyacım vardı' diyerek ne kadar mutlu olduğunu gösterdi.

  CHP, bundan sonra ne yapacak?

  Baykal'a göre, köklü bir kabuk ve siyaset kültürü değişimi yaşayacak. Artık kavganın içinde olunmayacak. Tahriklere boyun eğilmeyecek. Baykal geçen kurultayda da ‘‘CHP bütünleşmek zorunda. Birbirimize sahip çıkmak zorundayız. Tartışma bitti’’ demişti. Gövdesi kalmış ama kolu, bacağı kopmuş bir partide Baykal bu sözleriyle ne demek istiyor?

  Gidenlere ve ihraç edilenlere bir daha kapı açılmayacak.

  Delegeler şimdi bekliyor; Baykal artık yollara düşsün. Kurultay'da kazanmak önemli değil; meydan ve yollar önemli.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı