Gündem Haberleri

  Baykal dönsün Önder Sav gitsin

  Hürriyet Haber
  18.05.2010 - 01:20 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın, “Kemal Kılıçdaroğlu’na adaylık desteği” açıklamasının ardından toplanan Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK), tartışma çıktı.

    

  CHP'DE HAREKETLİ GÜN / FOTO GALERİ

  Sav, toplantıyı terk etti. MYK üyeleri, Baykal’a, “Dön”, Sav’a da “İstifa et” çağrısı yaptı. Gelişmeleri evinden izleyen Baykal, MYK’nın aldığı kararla ilgili kendisini bilgilendiren Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş’e, “Beni yeniden genel başkanlığa davet eden kararınızdan dolayı teşekkür ederim. Üzerime düşeni yapmaya çalışacağım” dedi.

  Komplocu ve şerefsiz atışması

  MYK üyesi Savcı Sayan, toplantıda, “Önder Sav, ABD, CIA, Tayyip Erdoğan’la birlikte Sayın Baykal’a karşı kurulan komplonun içinde yer aldığını göstermiştir” diye bağırdı. Sav ise Sayan’ın sözlerine “Bu itham şerefsizliktir; böyle düzeysiz bir toplantıda bulunmam” sözleriyle karşılık verdi ve toplantıyı terk etti.

  Sav’ın ayrılmasından sonra toplantıya devam eden MYK’da, “İl başkanları toplantısını beklemenin anlamı kalmadı. İnisiyatif alınmazsa il başkanları toplantısından da Baykal’ın adaylığı kararı çıkmaz. MYK olarak, il başkanlarının önüne ‘Baykal dönsün’ isteğimizi koymalıyız” kararı alındı.

  Özyürek açıkladı

  CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek de MYK’nın ardından özetle şu açıklamayı yaptı: “Sayın Baykal’ın engin deneyimlerine içinde bulunduğumuz aşamada ihtiyaç var. Kendisinin yeniden genel başkanlığa getirilmesinin ülke ve parti geleceği açısından vazgeçilmez bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz. MYK’da önemli görevi olan Sayın Genel Sekreter’in (Önder Sav), kurul üyelerine danışmadan ve kurulun geri kalanının görüşüne aykırı biçimde bu konuda görüş açıklamış olması nedeniyle kendisini bu görevden çekilmeye davet ediyoruz.”

  Sav MYK’ya meydan okudu

  Sav ise, istifasını isteyen MYK üyelerine, “Beni MYK seçmedi; Parti Meclisi (PM) seçti. Güçleri yetiyorsa PM’yi toplasınlar, orada hesaplaşalım” sözleriyle meydan okudu. Sav, Hürriyet’e, bugün il başkanları toplantısına katılacağını belirterek, “65’e yakın il başkanının imzasını aldı arkadaşlar. Milletvekillerimizin çoğunluğu desteğini açıkladı. Bu iş tamam sayılır, direnmenin anlamı yok” dedi.

  Yürüyüşümüzü başlatıyoruz

  GANDİ’nin binlerce kişiyle gerçekleştirdiği, 24 gün süren 400 kilometrelik ‘Tuz Yürüyüşü’ne atıf yapan Kemal Kılıçdaroğlu, “Genel Başkan adayıyım” diyerek, adaylık yürüyüşünü başlattığını şöyle açıkladı: “Yaşanan sıkıntıların yurttaşlarımızı böylesine bunalttığı bir dönemde 90 yıllık köklü bir geçmişi olan partimizin adaysız, eli kolu bağlı olması düşünülemez. CHP’ye yönelik komploları bozmalı, kuşatmaları yarmalıyız. Çalma, çırpma, korku ve baskı dönemini kapatıp yolsuzluk yapanlardan hesap sormalıyız. İşsizlik ve çaresizliği yeneceğimizi haykırarak halka umut vermeliyiz. Önümüzdeki seçimlerde, halkımızın oyları ile iktidara gelebilmek için gerekli olan tüm hazırlıkları hiç zaman kaybetmeksizin başlatmalıyız. CHP’nin daha demokratik, daha tutarlı, örgütüne güven veren, örgütün de güven duyduğu bir yapı oluşturmalıyız. Tüm CHP ailesini güçlükleri birlikte göğüslemeye ve aşmaya çağırıyorum. Bu anlayış doğrultusunda onurla ve gururla sürdürmekte olduğum CHP Grup Başkanvekilliği görevinden de istifa ediyorum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı