GeriGündem Baykal Doğal yaşam Parkı açılışında konuştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baykal Doğal yaşam Parkı açılışında konuştu

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir'in Çiğli ilçesine bağlı Sasalı beldesinde Büyükşehir Belediyesi'nce yaptırılan Doğal Yaşam Parkı'nın kente büyük değer kazandıracağını söyledi.

Deniz Baykal, İzmir Doğal Yaşam Parkı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, parkın kente kazandırılan çok önemli bir tesis olduğunu ifade etti.

İzmir'in içinde ve çevresinde ulaşım konusunda da pek çok projenin yapıldığını kaydeden Baykal, “Açılışını yaptığımız bu tesis İzmir kentine çok büyük değer kazandıracak. Sasalı, Seyrek, Çiğli, Aliağa, Menemen bu eserin çekim alanına girecek. İzmir'e gelen turistler buraya da gelme ihtiyacı hissedecek. Proje içinde hayvanat bahçesi, bisiklet ve yürüyüş alanları var. Muazzam geniş bir alan. Sadece hayvanat bahçesi İzmir Fuarı alanı kadar” dedi.

Baykal, beldede yaşayan vatandaşların kendisine Sasalı poşusu taktığını anlatarak, “Bu akşam televizyonlarda, yarın gazetelerde 'Deniz Baykal'ın poşu açılımı' diye haber duyarsanız şaşırmayın” diye konuştu.

Sasalı beldesindeki vatandaşların belediyelerinin ellerinden alındığını ve bu nedenle bölgede yaşayanların haksızlığa uğradığını savunan Baykal, şöyle devam etti:
“Yanlışlığı engellemek için büyük mücadele verdik, AKP dinlemedi. Dediğim dedik dedi, parmak çoğunluğu bende dedi. Sasalı'yı da diğer belediyeleri de ellerinden alacağım dedi. Biz de dedik ki bundan sonra belediyelikleri kime verirseniz verin. Ama, daha önceki Cumhuriyet hükümetleri döneminde belediyelik hakkı kazanmış yerlere saygı gösterin. Bunu anlatamadık, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürdük. Anayasa Mahkemesi de bunu anayasa açısından iptal etmeyi uygun görmedi. Şimdi Sasalılar size söylüyorum. Önümüzdeki CHP iktidarında kapatılmış diğer belediyelerle birlikte Sasalı'yı da yeniden belediye olarak ilan edeceğiz.”

Baykal, kendisine İzmir'de büyük ilgi gösterildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İzmirliler, siyasette bir dönemi kapatıyor, bir dönemi açıyor gibi bir izlenim aldım. Türkiye'de yeni bir dönemin açılış müjdesini veriyor. 'Türkiye'de yeni bir dönem açalım da İzmir'de o kadar yeni bir dönem olmasın' diyorsunuz. 'Aziz Kocaoğlu için bir daha' diyorsunuz.
Bir defa yok ki adam yarısında devraldı, tamamladı, şaka bir yana...
Bu heyecan bana artık milletin bu iktidarla ilgili karar içine girdiğini gösteriyor. Sizin coşkunuz Ankara'ya mesaj anlamına geliyor. 'Bekle geliyorum” diyorsunuz.

Siz 'görülecek hesabımız var' diyorsunuz. Bunu çiftçilerimiz adına, esnafımız adına, işsiz gençlerimiz adına, bizim önümüzde gerçekleşen yolsuzlukları karşısında Deniz Feneri'nden başlamak üzere hesap sormak üzere söylüyorsunuz. 'Meydanı boş bırakmayacağız, Türkiye'nin haysiyetini çiğnetmeyeceğiz. Türkiye'yi kurtaracağız' diyorsunuz.”

AZİZ KOCAOĞLU'NUN ADAY ADAYLIĞI

Açılış törenine katılanların Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun belediye başkan adayı gösterilmesine ilişkin tezahüratları üzerine Baykal, şunları kaydetti:
“Aziz Başkan buraya seçilip gelmedi. Rahmetli Ahmet Piriştina'dan sonra görev üstendi ama bunun altında ezilmedi diyorsunuz. Halka yalan söylemedi, halkı bazı başka belediye başkanları gibi aldatmadı diyorsunuz. Sorunları çözmek için gerekeni yaptı. Bu özellikleri ile Aziz Bey İzmir'de seçilmeyi hak etti diyorsunuz. Peki siz böyle düşünüyorsunuz da İzmir halkının hepsi böyle düşünüyor mu? Sizin bu coşkunuzu anlıyorum, büyük saygıyla karşılıyorum.”

Baykal, “Açıkla” tezahüratına rağmen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday ismi açıklamadı.

Deniz Baykal, konuşmasının sonunda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na “Eline sağlık Aziz Başkan, diğer bütün çalışmalarında olduğu gibi seni yürekten kutluyorum” dedi.

KOCAOĞLU'NUN KONUŞMASI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Büyükşehir Belediyesi'nin kentte önemli çalışmalara imza attığını, dünyanın en büyük arsenik arıtma tesisini kurduklarını ifade etti.

Doğal Yaşam Parkı'nın kente renk getireceğini kaydeden Kocaoğlu, “Doğal kaynakların tahribatı ve çevre kirliliğinden kaynaklanan sorunların çözümü İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncelikleri arasındadır. Gururla söylemeliyim ki İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak doğal yaşamın korunması ve çevre yatırımları konusunda da Türkiye'nin örnek kentlerinden birisiyiz. Kent ormanları kurarak, çevresi sağlıksız konutlarla dolmuş ve yeşili yok edilmiş İzmir görüntüsünü değiştiriyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından kürsüde Baykal, Kocaoğlu, CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ve diğer protokol mensupları tarafından açılış kurdelesi kesildi.

Baykal, daha sonra elektrikli otobüsle İzmir Doğal Yaşam Alanı'nı gezdi.

AÇILIŞTAN NOTLAR

Açılış sırasında kalabalık nedeniyle izdiham yaşandı. Deniz Baykal'ın konuşma kürsüsüne ilerlediği ve doğal yaşam alanını incelediği sırada çok sayıda vatandaş ezilme tehlikesi atlattı.

Töreni izleyen görevli gazeteci Nuray Kaya, kafasını turnikelere çarpınca baygınlık geçirdi ve ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Baykal'ın konuşması sırasında organizasyonda aksaklık olduğu gerekçesiyle bazı gazeteciler fotoğraf makinelerini ters çevirerek tepkilerini ifade etti.

Baykal'ın havaalanından tören alanına gidişi sırasındaki araç konvoyunda maddi hasarlı trafik kazaları meydana geldi.
Doğal Yaşam Parkı'ndaki törenden önce yapılan Ahmet Piriştina Caddesi'nin açılışına merhum belediye başkanı Ahmet Piriştina'nın kızı Zeynep ve oğlu Levent Piriştina da katıldı.

İzmir Doğal Yaşam Parkı 425 dönüm arazi üzerinde kuruldu. Parkta 120 türden 1500 hayvan yaşayacak. Parkın altyapısı için 21 milyon YTL harcandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle