Gündem Haberleri

  Baykal’dan ‘3 büyük kulüp tek bayrak’a destek

  Bünyamin YIL- H.Hüseyin TEMEL- Ahmet GÖK/ ELBİSTAN(Kahramanmaraş), (DHA)
  13.08.2006 - 13:52 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe taraftarlarının teröre karşı ortak tavır sergilemelerine ilişkin olarak, “Yerinde bir tavır, herkes takınmalıdır” dedi.

  Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçesi'nde DHA’nın sorularını yanıtlayan Baykal, birbirleriyle kıyasıya çekişen ve ezeli rakip olan üç büyük takımı ve taraftarları kutladığını söyledi. Baykal, “Ayrıca, bu olayın önemini manşete çıkararak ortaya koyan gazeteyi de kutluyorum” dedi. Üç büyüklerin bu hareketiyle ilgili, “Türkiye’de terör karşısında bir inisiyatifin alınması doğrultusunda atılmış çok önemli bir adımdır” yorumunu yapan Baykal şöyle konuştu:

  “Siyasetle doğrudan ilişkisi olmayan toplum kesimlerinin kendi aralarındaki tartışmaları bir kenara bırakarak, el ele verip, teröre karşı tutum belirlemeleri bir sivil inisiyatif almaları ve topluma öncülük yapmaları teröre karşı mücadelenin en etkili silahıdır. İspanya’da büyük terör eylemleri yapıldığı zaman bir milyonun üzerinde insan derhal meydanlara dökülmüştür ve teröre karşı tavır takınmıştı. O da İspanya’daki terör hareketinin belini kıran ana olay olmuştu. Halka karşı hiçbir mücadeleyi başarıya götürmek mümkün değildir. Bizim futbol taraftarlarımız da halkımızın bir kesimidir. Onların böyle bir inisiyatif alması çok güzel bir şey. Üçünü de yürekten kutluyorum. İnanıyorum bu girişimin içinde adı geçmeyen bütün spor kulüplerimiz, taraftarları, böyle bir işe katılmakla mutluluk duyacaktır. Bu büyük bir Türkiye hareketidir. Böyle bir hareketin başarıya ulaşmaması mümkün değildir. Bu tavrı, geliştirmemiz ve önemsememiz lazım. Bunu yaygınlaştırarak, terörü izole ederek, tecrit ederek etkisiz kılabiliriz. Herkes tavır takınmalıdır. Olay giderek önem kazanıyor. Çok yerinde bir tavır.”

  Baykal, Kahramanmaraş’taki programının ikinci gününe Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ETSO) ziyaretle başladı. Odayı ziyaretinde Elbistanlı sanayiciler ve çiftçilerle görüşen Deniz Baykal’a, ETSO Başkanı Mustafa Paksoy ve Elbistan Ziraat Odası (EZO) Başkanı Mehmet Ali Bulut, ilçenin acil çözüm bekleyen sorunlarını anlattı. Başkanların brifingi sonrası konuşan Baykal, Türkiye’nin 4’üncü büyük ovası olan Elbistan’da 800 bin dönüm arazinin sulu tarıma açılmasının çok büyük önem taşıdığını, Ceyhan Nehri üzerindeki 3’ü yarım kalmış 5 barajın yapımının geciktirilmemesi gerektiğini söyledi.

  AÇIKLAMADAN 45 DAKİKA SONRA

  Baykal, konuşması sırasında CHP Genel Sekreter Yardımcısı İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen’in uzattığı pusulada yazılı notu okuyunca yüz ifadesi değişti. Üç kulübün taraftarlarının ortak tavrı ve terör konusunda DHA’ya yaptığı açıklamadan yaklaşık 45 dakika sonra Baykal’a Tunceli’de uzaktan kumandayla mayın patlatıldığı ve 2 polisin şehit olduğu haberi iletildi. Sevigen’in uzattığı notu okuyan Baykal, salonda bulunanlara dönüp, “Mayın patlaması sonucu 2 polis şehit, bir polis yaralı. Allah rahmet eylesin” dedi.

  Daha sonra konuşmasını sürdüren Baykal, 8.5 milyar tonluk linyit rezervine sahip Elbistan ve Afşin bölgesindeki rezervin çevreci önlemler alınarak, değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Baykal’a, ETSO Başkanı plaket, EZO Başkanı da el dokuması halı hediye etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı