Gündem Haberleri

  Baykal: Benim, Erdoğan ve AKP'nin hesapları birlikte incelensin

  A.A.
  23.01.2006 - 13:50 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a çağrı yaparak, kendi şahsi hesabı ve CHP'nin hesaplarının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve AK Parti'nin hesaplarıyla birlikte incelenmesini istedi.

  Baykal, bugün bir gazetede Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a atfen yer alan “Genel merkez inşaatı süren bir partinin genel başkanının hesabında muazzam para bulunduğu ve aynı partinin 150 milyon YTL'si olduğu” yönündeki iddialar konusunda yazılı açıklama yaptı.

  Yıllardan beri içte ve dışta CHP ile şahsına yönelik asılsız ve çirkin iddialarda bulunulduğunu belirten Baykal, “Yalana, karalamaya, siyasi hesaplaşmaya dayalı çirkin ve asılsız bu iddianın da bunlardan biri olduğunu” bildirdi. Baykal, şunları kaydetti: “İddia sahibi Maliye Bakanı'nı, elindeki tüm yetkileri kullanarak ve harekete geçirebileceği tüm kurullar ile kuruluşları da devreye sokarak benim şahsi hesabımla AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hesaplarını, zaman içindeki gelişmeleri, dünden bugüne ortaya çıkan gelir artışlarıyla birlikte incelemeye, inceletmeye çağırıyorum.

  Maliye Bakanı, incelemeyi benim şahsi hesabım ve Başbakan Erdoğan'ın şahsi hesaplarıyla da sınırlı tutmamalı. Bu incelemeye CHP ile AKP'nin tüm resmi, gayri resmi hesaplarını, kayıt içi, kayıt dışı harcamalarını da dahil etmelidir.

  Ayrıca, Maliye Bakanı'nın yapacağı, yaptıracağı inceleme,  Türkiye'deki banka ve şubeleriyle sınırlı tutulmamalı, dünyadaki tüm bankalarla şubelerini de kapsayacak şekilde genişletilerek gerçekleştirilmelidir.

  Bu inceleme sonunda görülecektir ki, ne benim şahsi hesabımda, ne de CHP'nin kasasında bir tek kuruş Ofer parası yoktur.”
    
  'ZAMANLAMASI DİKKAT ÇEKİCİ'
    
  Baykal, CHP'nin hesabında 150 milyon YTL bulunmadığını belirterek, şöyle devam etti: “Partimizin hesabındaki para 2006 yılında hazineden alınan 22.6 milyon YTL'lik hazine yardımı ile birlikte toplam 25 milyon YTL'dir. 150 Milyon YTL'lik banka hesabı gibi, benim şahsi hesabımdaki para ve CHP'nin Ankara Kızılay ile Ulus'taki gayrimenkuldan gelir elde ettiği iddiası da yalandır.

  Benim şahsi malvarlığım her yıl TBMM Başkanlığı'na verilen mal beyanında, şahsi hesabımın dökümü de banka kayıtları nedeniyle  Maliye Bakanının elindedir. Bakan, elindeki banka kayıtlarını bile bile bu konuda da yalan beyanda bulunmuştur, 3 aylık maaşımı da içeren hesabımdaki paranın açıklanan rakamla uzaktan yakından ilgisi yoktur.

  Öte yandan, bu ve benzeri iddiaların, hep hesabını verememiş olanlarla, kendisi için af çıkarttırmayı alışkanlık haline getirenler tarafından ortaya atılıyor olması ve zamanlaması da çok dikkat çekicidir.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı