GeriGündem Baykal’a sayı sayma boncuğu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baykal’a sayı sayma boncuğu

Yerel seçim sonuçlarının ardından huzursuzluk yaşanan CHP’nin genel merkezi önünde toplanarak eylem yapan partililer, Genel Başkan Deniz Baykal’a ‘hesabını doğru yapması’ ve ‘hesap vermesi’ amacıyla abaküs (Sayı sayma boncuğu) bıraktı.

Türkiye’nin değişik illerinden gelen ve sayıları 500’ü bulan partililerin yakalarında ‘Seninle olmuyor’ yazılı kokartlar yer aldı. Partililer ayrıca, ‘Sen hep haksız çıktın’, ‘Geleceğimizi karartma, kökümüzü kurutma’, ‘Lider sultasına son veren bir yönetim istiyoruz’, ‘Sana rağmen kazandık’, ‘Baykal ve yönetim yetmez, il ve ilçe örgütleri de istifa etmeli’, ‘Sabrımız tükendi, umudumuzu tüketmeyin’ yazılı pankartlar taşıdı. Eylemci partililer, ‘Baykal-Önder el ele huzur evine’, ‘Baykal örgüte hesap verecek’, ‘Baykal, Hacıbektaş’ta dersini aldın mı?’, ‘Baykal istifa’ sloganları da attı.

Partililer, dev bir abaküsü de parti kapısına bıraktılar. Partililer abaküsü Baykal’ın matematiği öğrenmesi amacıyla getirdiklerini söyleyip, ‘Bundan sonra çarpım tablosunu değil utanç tablosunu da öğrenmeli’ diyerek tepkilerini dile getirdiler. Anadolu Hareketi Sözcüsü eski Edirne Milletvekili Erdal Kalkan açıklama öncesinde partilileri uyararak, parti önüne ‘sessiz eylem’ yapmak için toplandıklarını kaydetti. Atatürk, İsmet İnönü ve yaşamını yitiren CHP’liler için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan açıklamayı partililer adına Kalkan yaptı.

CHP BABASININ MALI DEĞİL

Kalkan, seçim sonucunda çıkan ‘başarısızlığın’ sorumlusunun parti yönetimi ve Baykal olduğunu ileri sürdü. Kalkan, ‘CHP emeğin, emekçinin partisidir. Ancak, tuzu kuruların partisi haline getirilmiştir. CHP kimsenin babasının malı değildir. CHP’yi bu duruma düşürenler en kısa sürede istifa etmeli, en kısa sürede kurultay toplanmalıdır’ dedi.

İSTANBUL’DA DA İSTİFA ÇAĞRISI

İstanbul’da da CHP Parti Meclisi üyeleri, il ve ilçe başkanlarından bazılarının da aralarında bulunduğu ‘Demokrasi ve Hukuk Girişimi’, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a ‘istifa’ çağrısında bulundu. The Marmara Oteli’ndeki toplantıya eski CHP PM üyesi Bedri Baykam, eski İstanbul İl Başkanları Mehmet Bölük ve Ali Özcan ile eski CHP Beşiktaş ilçe Başkanı Mehmet Durakoğlu da katıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle