Gündem Haberleri

  Bayıltan sınavlar

  Mehmed Hakkı ÖZBAYIR- Ertan KORKMAZ/MANİSA, (DHA)
  24.08.2006 - 15:33 | Son Güncelleme:

  Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BEYSO) Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümüne giriş için özel yetenek sınavı kapsamında yapılan koşulara katılan bazı kız öğreniciler, havanın sıcak olması nedeniyle bayıldı. Sınav sırasında heyecanlanan anneler, bayılan kızlarını ayıltıp teselli etmeye çalıştı.

  İki gün sürecek ve 330 adayın başvurduğu sınavların ilk gününde, BESYO Spor Salonu'nda geriye top atma, cimnastik, beceri koordinasyon parkuru sınavlarına giren kız öğrenciler, daha sonra okulun atletizm pistinde 60 metre çabukluk ve 1000 metre dayanıklılık koşularına katıldı. Hava sıcaklığı 38 dereceyi gösterirken yapılan koşular sırasında, kız öğrenciler zor anlar yaşadı. Koşuyu tamamlayabilenler yattıkları yerden uzun süre kalkamadı.
  Nur Sakallı'yı ağlayarak izleyen annesi Sevgi Sakallı, koşunun sonunda kızının yere düştüğünü görünce bariyerleri aşıp onun yanına gitti. Kızına sarılan Sevgi Sakallı onu kendine getirmeye çalıştı. Koşuları tamamlamayı başaran kız öğrenciler ise, kendilerini bıraktıkları çimlerin üzerinden uzun süre kalkamadı.

  BESYO Öğretmenlik Bölümü için 225 erkek, 105 kız öğrencinin başvurduğunu belirten Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr Hüseyin Çamlıyar, “27 kız, 18 erkek öğrenci alınacak. Ayrıca milli olmuş sporcular için 3 erkek 2 kız öğrenci kontenjanı açıldı. Sınavları aşırı sıcaklar nedeniyle sabah 08.00-11.30 saatleri arasında yaptık. Öğleden sonra da 17.00'de yapmaya başlayacağız” dedi.

  Bu arada, yapılacak itirazlarda incelenmek üzere, tüm sınavların kameralarla kaydedildiği belirtildi.

  MUĞLA'DA DA AYNI MANZARA

  Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'na (BESYO) giriş için yapılan özel yetenek sınavında da Manisa'daki görüntüler oluştu. Koşulara katılan bazı kız öğreniciler, havanın sıcak olması nedeniyle bayıldı. Muğla Üniversitesi Kampus Spor Tesisleri’nde yapılan ve ilk gününde 120 kız, 461 erkek adayın mücadele ettiği özel yetenek sınavları kapsamında, kızlarda 100 ve 800 metre, erkeklerde 100 metre ve 1500 metre koşuları yapıldı. 38 dereceyi bulan sıcak hava nedeniyle öğrencilerin bazıları, koşuyu tamamlayamadı, bazıları da bitiş çizgisine vardıktan sonra rahatsızlanarak, uzun süre yerde yattı. Rahatsızlanan öğrenciler, ambulansla Muğla Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

  Muğla Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon ile Antrenörlük bölümlerine 65 kız ve 115 erkek olmak üzere 180 öğrenci alınacağı bildirildi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı