Gündem Haberleri

  Baydemir'in talebine ret

  A.A
  27.01.2006 - 15:55 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanlığı'nca terör örgütü PKK üyeleri için ambulans tahsis edilmesi nedeniyle soruşturma açılmasına yönelik verilen iznin iptali için Danıştay'a başvuran Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir'in talebi reddedildi.

  Diyarbakır'da bir süre önce terör örgütü PKK'lıların cenazelerinin belediyeye ait ambulansla taşınmasına izin verdiği gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı'nca haklarında soruşturma izni verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, belediye personeli Mübeccel Günaçtı, Zülfi Atlı ve Cüneyt Gültekin'in, soruşturma izni verilmesine itiraz etmek amacıyla Danıştay'a yaptıkları başvuru görüşüldü.

  Danıştay 1. Dairesi, ambulans tahsisi ile ilgili olarak ”ambulanslar ile özel ambulans servisleri ve Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği'nin 32. maddesinin 'k' fıkrasına aykırı olarak resmi cankurtaran olarak tescilli aracın, tescil amacına aykırı şekilde cenaze nakli amacıyla kullanıldığını” belirtti.

  Bu durumda 1. maddeden ilgililere isnat edilen eylemin, haklarında hazırlık soruşturması yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunduğunun anlaşıldığı kaydedilen kararda, soruşturma izni verilmesine ilişkin yetkili merci kararına yapılan itirazı bu madde yönünden reddetti.

  Danıştay, ambulans tahsisi ile ilgili soruşturma izni verilen Baydemir, Günaçtı, Atlı ve Gültekin hakkında gereğinin yapılması için dosyayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

  Öte yandan, terör örgütü elebaşıbaşı Abdullah Öcalan'ın doğum gününde ağaç diken DEHAP'lılara otobüs tahsis edilmesi konusunda aralarında dönemin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yusuf Akgün'ün de bulunduğu 5 belediye görevlisi için verilen soruşturma iznine yapılan itiraz ile ilgili de kararını açıklayan Danıştay, bu konuda soruşturmaya gerek görmedi.

  İçişleri Bakanlığı'nca, terör örgütü başı Abdullah Öcalan'ın doğum gününde ağaç diken DEHAP'lılara Büyükşehir Belediyesi'nce otobüs tahsis edilmesi nedeniyle soruşturma açılmıştı.

  YILBAŞI TEBRİĞİ DE MAHKEMELİK

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında, milletvekillerine Kürtçe "Sersala We Piroz Be" (Yeni yılınız kutlu olsun) ifadelerinin yer aldığı yeni yıl kartı için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

  Edinilen bilgiye göre, Mülkiye Başmüfettişlerince, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in resmi belediye başkanı sıfatını kullanarak TBMM Başkan ve üyeleri ile çeşitli devlet erkanına göndermiş olduğu, 2006 yılına ait yeni yıl kutlama tebrikinde "Sersala We Piroz Be" (Yeni yılınız kutlu olsun) şeklinde Kürtçe cümle kullanarak yeni yıl kutlaması yapması ile ilgili başlatılan inceleme sonuçlandı.

  Baydemir'in kutlama kartında kullandığı Kürtçe sözcükleri Anayasanın 3'üncü maddesinde yer alan "Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe'dir" şeklindeki düzenlemelere açıkça aykırı olduğu belirtildi.
  Müfettiş incelemesinde, Baydemir'in 1353 sayılı Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun, 805 sayılı İktisadi Müesseselerde Mecburi Türkçe Kullanılması Hakkında Kanun ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na aykırı hareket ettiği gerekçesi ile genel hükümlere göre yargılanması için ilgili tevdi raporu düzenlenerek Diyarbakır C.Başsavcılığına intikal ettirilmiştir.

  "ROJ TV'Yİ KAPATMAYIN'A SUÇ DUYURUSU"

  Yine 20 Ocak 2006 tarihli tevdi raporunda, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir başta olmak üzere, Demokratik Toplum Partisi üyesi 56 Belediye Başkanı hakkındaki; "Bazı basın-yayın organlarında yer alan ve özetle Demokratik Toplum Partisi üyesi 56 Belediye Başkanı tarafından ortak kaleme alınan terör örgütü PKK çizgisinde yayın yapan ROJ TV'nin kapatılmamasını isteyen bir mektubun, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman BAYDEMİR tarafından Danimarka Başbakanı'na gönderilmesi" iddiası ile ilgili olarak da suç duyurusunda bulunuldu.

  Söz konusu mektubun Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından kaleme alındığı ve 55 belediye başkanının imzası ile de yine Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından Danimarka Başbakanı Rasmussen'e gönderildiği belirtilen müfettiş raporunda şöyle denildi:

  "Bu mektubun incelenmesinde, PKK çizgisinde yayın yaptığı, çoğu kez PKK/KONGRA-GEL terör örgütünü öven, yaptığı faaliyetleri destekleyen ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kolluk kuvvetlerini aşağılayıcı yayınlar yaparak, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne doğrudan saldırı niteliğinde birçok yayın yaptığı çeşitli devlet birimlerden alınan bilgilerle doğrulanan ROJ TV'nin kapatılmaması için, bu televizyon kanalının yayınını gerçekleştirdiği Danimarka Başbakanına bir mektup yazarak, bu istek ve dileklerini dile getiren; bu TV kanalına açıkça destek veren ve yayınlarını savunur birtakım ifadeler kullanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve mektuba imza atan Demokratik Toplum Partisi üyesi 55 Belediye Başkanının, Anayasanın 3. maddesinde yer alan, 'Türkiye Devleti, ülkesi ve milleti ile bir bütündür' hükmüne ve yine Anayasa'nın 14'üncü maddesi hükmüne ve yine 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 301, 302, 303, 305, 309,313, 314, 315, 318'inci madde hükümlerine ayrı ayrı aykırı hareket ettikleri gerekçesi ile dilekçede imzası bulunan Belediye Başkanları haklarında Ceza Muhakemesi Kanununun 250-C maddesi gereğince ilgili Başsavcılıkça işlem yapılması gerektiği, Kanaat ve sonucuna varıldığı belirtilen tevdi raporu düzenlenerek Diyarbakır Cumhiriyet Başsavcılığı'na intikal ettirilmiştir."


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı