Gündem Haberleri

  Baydemir: Roj TV’yi ben de izliyorum

  Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, (DHA)
  04.01.2006 - 13:06 | Son Güncelleme:

  Danimarka'dan aldığı yayın ruhsatı ile terör örgütü PKK çizgisinde yayın yapan Roj TV’nin kapatılmaması için 56 belediye başkanı adına Danimarka Başbakanına Rasmussen’e mektup yazan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bu kanalı kendisinin de izlediğini söyledi.

  Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani'ye bağlı Kürdistan TV'nin sorularını da yanıtlayan Baydemir, “Bu televizyon kanalının kapatılması Türkiye’nin istikrarı ve barışına hiç bir katkı sağlamayacaktır” dedi.

  Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı aşevini gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Roj TV mektubu, mektubun Meclis'e taşınması ve haklarında başlatılan inceleme ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Baydemir, Roj TV mektubu ile yeni tartışma yaratma niyetinde olmadıklarını, Türkiye’de bir takım tabuların yıkılması için insanların duygu ve düşüncelerini özgürce ifade etmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

  “Umarım ve dilerim ki, mektubun Meclis'te tartışmaya açılması Türkiye demokraksi kültürüne, Türkiye’de farklılıkların değer olarak algılaması sürecine pozitif bir katkı sunmuş olsun. 56 belediye Başkanı olarak demokrasi kültürünün gelişmesi için, farklılıkların kendilerini özgürce ifade edebilmesi için hiç bir sesin susturulmaması gerektiğine inanıyoruz. Kabul etmemiz gerekiyor ki Roj TV önemli bir yurttaş topluluğu tarafından izlenmektedir. Ben de Roj TV izliyorum. Hal böyle iken bir televizyon kanalının kapatılması Türkiye demokrasisine, istikrarına, barışına hiç bir katkı sağlamayacaktır.

  'ROJ TV TÜRKİYE'NİN MENFAATİNE'

  Dolayısıyla kapatmak yerine yasal zemin oluşturarak Roj TV ve buna benzer televizyon kanallarının Türkiye’de yayın yapması sağlanmalıdır. Olayı Meclis'e taşıyan milletvekiline bir yönüyle teşekür ediyorum. Ama değer yandan bir gerçeğin de bilinmesi gerekiyor. Acaba söz konusu milletvekili Şırnak, Hakkâri ve Diyarbakır’a gelmiş midir, burdaki insanların taleplerini dinlemiş midir? Bunu öğrenmek istiyorum. Roj TV’nin Türkiye’de yayın yapması Türkiye’nin menfaatinedir.”

  Başkan Baydemir, gönderdikleri mektupla ilgili savcılığın inceleme başlatması ile ilgili soruya ise, mektupta bir suç unsuru bulunmadığını, kendisinin mektubu kaleme alırken her kelime ve kavramın sorumluluğunu üstlenerek yazdığını kaydetti. Baydemir, izlediğini söylediği Roj TV’nin yayın politikasını bağenip-beğenmediğine dair soruyu yanıtlarken, “Yayın politikasını beğenip-beğenmeme ayrı tartışma konusudur. Önemli olan beğenmesek de tahamül etmektir. Bu da demokrasi kültüründe vazgeçilmez bir zorunluluktur” karşılığını verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı