Gündem Haberleri

  Baydemir Hatip Dicle için seçim bürosu açtı

  Mehmet TÜRK/DİYARBAKIR, (DHA)
  12.05.2011 - 14:24 | Son Güncelleme:

  BDP’nin Diyarbakır’da desteklediği ve PKK’nın gizli sivil yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi (KCK/TM) davasında tutuklu bulunan Hatip Dicle’nin seçim bürosunu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir açtı. Baydemir, AK Parti adaylarına göndermede bulunarak, "Onların gözü AK Parti kapısında, halk için ne yaptılar, neredeydiler, sesleri çıktı mı?" dedi.

  Tutuklu bulunan Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Hatip Dicle’nin Diyarbakır merkez Kayapınar İlçesi’nde seçim bürosu açıldı. Açılışa Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP İl Başkanı Mehmet Ali Aydın, Kayapınar Belediye Başkanvekili Mahmut Dağ ile partililer katıldı. BDP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Ali Aydın, Kayapınar bölgesi adayı Hatip Dicle adına halkı selamladı. Kürt siyasetçilerinin hukuksuz bir biçimde cezaevlerinde tutulduğunu öne süren Aydın "Hatip Dicle, 13 Haziran’da Kayapınar ve Lice’den güçlü bir sesle binlerce insan tarafından cezaevinden çıkartılıp Ankara’ya gönderilecek" dedi.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de, ’Amed seninle gurur duyuyor’ sloganları eşliğinde eşliğinde yaptığı konuşmada, "Esas Kürt halkının bir evladı olmak bizim için bir gururdur. Sizin birliğinizle, insanlığın ve halkımızın karşısında biz mahcup olmadık, bundan sonra da olmayacağız" dedi.

  KCK/TM davasından tutuklu bulunan Hatip Dicle, Zülküf Karatekin ve Fırat Anlı ile tutuklu tüm siyasetçilere selam gönderen Baydemir şöyle konuştu:

  "Ne kadar zor ve zahmetli olursa olsun Kürt halkının sırtı sağlamdır. Bizim sırtımız halkımızdır. Halkımızın sırtı da yürüyüşü ve direnişidir. Bir zamanlar AKP’nin kapısında gözü olanlara sesleniyorum. 2007’den beri AKP milletvekillerinin halk için bir şey yaptığını gördünüz mü? Neredeydiler, sesleri çıktı mı? Onun için diyoruz ki, gözleri AKP kapılarında olanların toprak başlarına. Bizim gözümüz milletimizin kapısındadır, milletimizin yürüyüşündedir. Bu yürüyüş ne kadar zor olursa olsun, içerisinde namus var, birlik var, özgürlük var" dedi.

  Yapılan konuşmaların ardından, Hatip Dicle adına seçim bürosunun kurdelesi kesilerek açıldı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı