Gündem Haberleri

  Baydemir: Dava hayırlı olsun

  DİYARBAKIR, (DHA)
  28.12.2009 - 10:09 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, KCK operasyonu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “küfürlü sözler” sarf eden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında soruşturma başlattı.Baydemir, küfürlü konuşması ile ilgili olarak kendisi hakkında açılan soruşturmaya ilişkin, “Tek bir kelime ile hayırlı olsun” dedi.

  Diyarbakır merkezli 11 ilde eş zamanlı yapılan operasyonda aralarında belediye başkanları ve kapatılan DTP'lilerin de bulunduğu 36 şüphelinin gözaltına alınmasına ilişkin BDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yapıldı. Burada konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir hakkında ‘Küfürlü sözler' kullandığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, TCK'nın 301'inci maddesindeki ‘Türklüğü, Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama' suçundan soruşturma başlattığı bildirildi. Soruşturma ardından dava açılması halinde Baydemir hakkında, 3 yıla kadar hapis cezası istenebilecek.

  NE DEMİŞTİ?

  Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında soruşturma açılmasına neden konuşması şöyle:

  “İçişleri Bakanı, çok yakında açılımın hayata geçeceğini söyledi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez açılım söz konusu oldu. Aradan bir ay geçmedi, DTP tasfiye edildi. Milletvekillikleri düşürüldü. Her şeye rağmen bir parça demokratik çözüm umuduyla ‘Sine- i Meclis'e döndük. 98 belediye başkanı, 10 İl Genel Meclis Başkanı demokratik siyasette ısrarın ifadesi olarak BDP’ye geçiş yaptı. Hemen ardından aralarında 16 belediye başkanımızın bulunduğu 80’i aşkın seçilmişleri gözaltına aldılar. Daha dün meşenin umut olduğunu paylaştık. Halkımın affına sığınarak, Başbakan ve hükümete sesleniyorum; meşe ağacının hangi dalı nerenize battı? Bizi şahin ve güvercin diye ayıranlara ‘has.....’ diyoruz. Kendilerine, ihanet edecek tek Kürt bile bulamayacaklar. Şeyh Sait, Seyid Rıza ihanet gördü ama şimdi bu ihaneti göremeyeceksiniz.”

  'HAYIRLI OLSUN' 

  Baydemir, küfürlü konuşması ile ilgili olarak kendisi hakkında açılan soruşturmaya ilişkin, “Tek bir kelime ile hayırlı olsun” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı