Gündem Haberleri

  Baydemir: Cebimizde para kalmadı

  DİYARBAKIR, (DHA)
  01.07.2009 - 14:22 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR’da teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın zehirlendiği iddialarıyla ilgili düzenledikleri ortak basın açıklamasında PKK için ‘Kürt muhalefeti’ diyen eski ve yeni DTP’i 54 belediye başkanının yargılanmasına başlandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, amaçlarının tansiyonu düşürmek olduğunu söyledi. Elektriklerin kesilmesi sırasında ara verilen duruşmada Baydemir hakime, “Bize mahkemeler sürekli para cezası veriyor. Cebimizde para kalmadı. Bazı başkanlar da artık başkan olmadıkları için işsizdir” deyince gülüşmeler yaşandı.

  Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın zehirlendiği iddiaları üzerine ortak basın toplantısı düzenleyen DTP’li 54 Belediye Başkanı hakkında, PKK için ‘Kürt muhalafeti’ dedikleri gerekçesiyle, 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nde ‘Suç ve suçluyu övmek’ suçundan dava açıldı. Ancak mahkeme, görevsizlik kararı verip, dosyası 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndererek, ‘Terör örgütünün veya amacının propagandasını yapmak’ suçundan yargılanmalarını istedi. 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan, aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de bulunduğu 35 eski ve yeni başkan duruşmada hazır bulundu.

  ‘SUÇ BUNUN NERESİNDE’

  Duruşmada ilk ifadeyi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 2007’nin kaotik ortamında tansiyonu düşürmek için böyle bir açıklama yapma gereği duyduklarını söyledi. Baydemir, “Konuşmamızda suç unsuru olduğuna inanmıyorum. Bu yönlü bir kastımız yoktu. Biz tansiyonu düşürmek için böyle bir açıklama yaptık. Mesaj yerine ulaştı ve açıklamadan sonra hükümet, İmralı Adası’na bir heyet göndererek tetkikler yaptırdı” dedi. Baydemir, basın açıklamasında okudukları metni bir kez daha okuyarak, “Suç bunun neresinde” diye sordu.

  BAYDEMİR'DEN GÜLDÜREN SÖZLER

  Duruşma sırasında elektriklerin kesilmesi üzerine yargılamaya bir süre ara verildi. Bu sırada Baydemir mahkeme başkanına “Bize mahkemeler sürekli para cezası veriyor. Cebimizde para kalmadı. Bazı başkanlar da artık başkan olmadıkları için işsizdir” demesi gülüşmelere neden oldu. Diğer sanıkların da ifadelerinin alınmasının ardından duruşma ertelendi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı