GeriGündem Baydemir: Asla birbirimize küsmeyeceğiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Baydemir: Asla birbirimize küsmeyeceğiz

DİYARBAKIR'da düzenlenen 1'inci Uluslararası Kamu- Üniversite -Sanayi İşbirliği Sempozyumu ve Mermercilik Şurası'nda katılan Büyükşehir Belediye Başkanı BDP'li Osman Baydemir, “Birbirimizi eleştireceğiz, önerilerde bulunup, gerekirse kavga edeceğiz. Ama asla birbirimizden küsmeyeceğiz” dedi.

Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Dicle Üniversitesi, Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB’in, Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlediği sempozyuma Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan ile öğretim görevlileri katıldı.

Üniversitelerin yaptığı araştırmalarla sanayinin ihtiyaç duyduğu bilgileri ürettiğini belirten Rektör Prof.Dr. Saraç, elde edilen temel ve teorik bilgilerin üretime dönüştürülmesinin en önemli araçlarından birinin üniversite-sanayi işbirliği olduğunu söyledi. Prof.Dr. Saraç, “Ülkemizde sanayi ve üniversitelerde işbirliği ve dayanışma malesef istenen düzeyde değildir. Bunda Üniversitelerin kendilerini iyi tanıtamamaları ve sanayinin teknolojik araştırmalara yönelen yapısının olmayışı büyüktür” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu, Diyarbakır’ın geçmişte önemli sanayi kenti olduğunu, günümüzde bölgede en önemli ihracatın yüzde 70'ini Gaziantep'in sağladığını söyledi. Ensarioğlu, Gaziantep'i sırasıyla Mardin, Şırnak ve Şanlıurfa'nın izlediğini, Diyarbakır'ın Güneydoğu ihracatı sıralamasında 5'inci sırada olduğunu vurgularken şöyle dedi:
“Cumhuriyet'in ilk yılları ile övünmemiz bu durumu değiştirmiyor. Enerjimizin çok büyük kısmını siyasi konuşmalara harcadık. Ekonomide kronik gerileme yaşıyoruz. Bu duruma hep beraber müdahale etmemiz gerekiyor. Uzun bir yoldayız, fakat düşük hızla ilerliyoruz. Gelip bizi geçenleri izliyoruz. Bu sorumluluğu devlete yüklemenin faydası yok. Devlet ve uygulanan politikaların sorunun sadece bir parçası olduğunu görmemiz gerekiyor. Diyarbakır’ın sanayisi, ekonomisi, gelişmişlik düzeyi neden bu noktaya geldiği sorularına açık yüreklilikle cevaplar veremezsek gerilemeye devam edeceğiz. Devletin sorumluluğu kadar rantiyecilerin de sorumluluğu var. Varlıklı ailelerin, arazi alıp satan rantçıların, süpekilatörlerin de en az davet kadar sorumluluğu var.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, işbirliğiyle Diyarbakır’ın ve bölgenin sanayide en üst seviyeye çıkarılacağını, bu tür çalışmaların insan, çevre, tarih, kültürün koruma odağı üzerinde kurulması gerektiğini söyledi. Baydemir, hidroelektrik santralleri ve enerji perspektifinin 21'inci yüzyılda vizyonunu yitirmiş bir perspektif olduğunu anlatırken şöyle konuştu:
“Örnek vermek gerekirse Ilısu Barajı ile inşaa edilirse 12 bin yıllık bir tarihe sahip Hasankeyf'i ve henüz gün yüzüne çıkmamış 300’ü aşkın köyü yok etmiş olacağız. Bir hidroelektrik santralin, bir barajın ömrü uzmanlara göre en fazla 60-70 yıldır. Dolayısıyla 60-70 yıllık kamusal katkı ve kamu yararını, öte yandan 12 bin yıllık insanlığın ortak hazinesi ve değeri kamusal yaşama ve insanlığa sunabileceği faydayı düşündüğümüzde, şüphesiz sürdürülebilir kaynaklara yönelmemiz lazım. Hasankeyf başta olmak üzere Türkiye’nin dört yanındaki tarihi zenginliğimiz ve kültürel mirasımızı bu manada korumanında yükümlülüğünün vebalinin hepimizin boynunda olduğuna inanıyorum. Özellikle bilim ortamlarımızın bu tür yaklaşımlara yeni perspektifler geliştirmesinin ülkemiz ve insanlarımız açısından hayati derecede öneme sahip olduğundan inanıyorum.”

Mesleki eğitimin önemine değinen Baydemir, Diyarbakır’ın mesleki eğitim konusunda Türkiye’nin altında olduğunu söyledi. Belediye olarak 3 bin 75 kişiye mesleki eğitim verdiklerini bildiren Baydemir, “Sertifikalarını alanların yüzde 60’ına yakın istihdam olanağı sağladık. 2014 yılına kadar da en az 8 bin 800 insanı kalifiye insan yetiştirmeyi hedefliyoruz. Şüphesiz birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Birbirimizi eleştireceğiz, önerilerde bulunup, gerekirse kavga edeceğiz. Ama asla birbirimizden küsmeyeceğiz. Bizim birbirimizden küsmeye hakkımız yoktur. Tartışmaya kesinlikle ihtiyacımız vardır. Ama asla küsmeyeceğiz. Üniversitemiz, valiliğimiz, sivil toplum kuruluşlarımızla, her zaman birlikte çalışmanın onurunu yaşayacağız” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle