Gündem Haberleri

  Bayburt'ta kuş gribi

  (a.a.)
  10.01.2006 - 21:30 | Son Güncelleme:

  Bayburt'un Demirözü İlçesi'nde bir tavukta kuş gribi virüsü tespit edildiği bildirildi.

  Bayburt Vali Vekili Süleyman Yıldırım, Demirözü İlçe Merkezi'nde bir vatandaşa ait tavukların ölmesi üzerine alınan numunelerin tahlil yapılmak üzere Erzurum Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne gönderildiğini belirtti.

  Tahlil sonucunda tavuklardan birinde virüs çıktığını ifade eden Yıldırım, “Demirözü İlçe Merkezi ile ilçeye bağlı Karayaşmak, Güneşli ve Çiftetaş köylerini kapsayacak şekilde 6 kilometre çapında bir alan karantinaya alındı, 2 bin 803 kümes hayvanı itlaf edildi” dedi.

  Tavukların sahibi ile eşi ve 3 çocuğunun Bayburt Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak, tetkiklerinin yapıldığını belirten Yıldırım, ailede herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığını bildirdi.

  Yıldırım, itlaf edilen kümes hayvanlarının bulunduğu yerleri dezenfekte edip kireçlediklerini belirtti. Yıldırım, “Bayburt'ta hava sıcaklığı sıfırın altında olduğundan dezenfekte için kullanılan ilaçlar donuyor. Bu nedenle ilçeye ve köylere giriş çıkış yapan araçları dezenfekte edemiyoruz. Yerler buz ve karla kaplı. Yaza doğru karların erimesiyle söz konusu alanı tekrar dezenfekte edeceğiz. Endişe edecek bir durum yok. Gereken bütün tedbirleri aldık” diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı