Gündem Haberleri

  Baybaşin tutuklandı

  Hürriyet Haber
  09.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hollanda' da tutuklu bulunan uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Hüseyin Baybaşin'in amcası Mehmet Emin Baybaşin dün DGM'de tutuklandı.

  Interpol tarafından 'Kırmızı Bülten' ile aranırken, Kadıköy Göztepe'de gizlendiği eve yapılan baskın sonucu ruhsatsız silahla yakalanan Baybaşin, ‘‘Benim hiçbir suçum yok. Buraya niye getirildiğimi bilmiyorum’’ dedi. Çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilen Baybaşin hakkında düzenlediği fezlekede 12 ayrı suç isnat edilirken, DGM Savcılığı bunları gözönüne almayarak sadece İtalya'da yakalanan uyuşturucuyla ilgili davayı gözönüne aldı.

  Dün Cumhuriyet Savcısı Ali Yorulmaz polis tarafından hazırlanan fezlekede yeralan ‘‘1984 yılında Diyarbakır'da yakalanan 67 kilo eroin, 1998 tarihinde İstanbul'da ele geçirilen 43 kilo eroin, 1989 yılında İtalya'da ele geçen 10 kilo 500 gram eroin, 1984 yılında Frankfurt'ta ele geçirilen 32 kilo eroin, yurtdışında 4 kez sahte pasaportla yakalanma, yasadışı TKP ve KUK örgütleri adına çalışmak, Diyarbakır'da bir kişinin öldürülmesi, PKK için telsiz satın alarak militanlara ulaştırmak. Ruhsatsız silah ile yakalanmak’’ suçlarından Baybaşin hakkında işlem yapmadı. Baybaşin'in İstanbul 6 No'lu DGM'de tutuksuz yargılandığı bir davası bulunduğu belirleyen savcı, bu dava nedeniyle Baybaşin'i, tutuklanması istemiyle 6 No'lu DGM'ye sevk etti. İtalya, Torino yakınlarında ele geçen 26 kilo eroin, Prato yakınlarında ele geçen 33 kilo eroin suçlarından dolayı Milano Mahkemesi'nde 30 yıl hapis cezasına mahkum edilen Baybaşin tutuklanarak Paşakapısı Cezaevi'ne gönderildi. Baybaşin'in bu davadan da 30 yıla kadar hapsi isteniyor. Baybaşin'in de aralarında bulunduğu 7 sanık bugüne kadar hiç ifade vermemişti. Baybaşin, hakim karşısına çıkarılırken mahkeme heyeti sanığın savunmasını hazırlaması ve dosyanın incelenmesi için duruşmayı erteledi.

  SUÇLAMALARI REDDETTİ

  Sorgusu tamamlanan Baybaşin, dün Narkotik Şube'den DGM'ye gönderilirken hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, ‘‘Ben İtalya'da hiç bulunmadım. Bu olaylardan da benim bilgim yok. bana yüklenen suçlarla ilgim yok. Beni buraya niçin getirdiklerini bilmiyorum’’ dedi.

  Kadıköy'de polisin yaptığı baskın sonucunda evinden alınan amca Baybaşin'in 1998 yılında İstanbul'da ele geçirilen 43 kilo eroin, 1989 yılında İtalya'da ele geçen 10 kilo 500 gram eroin, 1984 yılında Frankfurt'ta ele geçirilen 32 kilo eroin ile ilgili olarak arandığı belirtildi.

  DGM’ye narkotikçiler götürdü

  Mahkemenin tutukladığı Mehmet Emin Baybaşin, üzerinde 'Operasyon timi' yazan montları, koyu renk güneş gözlükleri ve kepleri ABD'deki FBI ajanlarını andıran narkotik polislerinin arasında DGM'ye götürülmüştü. Tutuklanan Baybaşin, Paşakapısı Cezaevi’ne gönderildi.

  Ağa Cantürk cezaevinde

  Hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan ve kısa bir süre önce yakalanan yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden Behçet Cantürk'ün yeğeni Ağa Cantürk, dün çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Paşakapısı Cezaevi'ne gönderildi. 'Ruhsatsız silah bulundurmak' ve 'sahte kimlik taşımak' suçundan sorgulanan Cantürk'ün adamları Ahmet Çelebi ve Özer Güner serbest bırakıldı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı