Gündem Haberleri

  Bayan Gül'ün şovuna yanıt: Türbanlı yalan

  Hürriyet Haber
  12.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül ve türbanlı eşi Hayrünisa Gül, hafta başında Ankara Üniversitesi'nde, gazeteci ve noter ordusu eşliğinde ‘‘kayıt şov’’ yaparken, en anlamlı yanıt Radikal Gazetesi Yazarı Mine G. Kırıkkanat'tan geldi.

  ‘‘Türbanlı Yalan’’ başlıklı yazısında, ‘‘Kılık kıyafet yasası rafa kalktığından bu yana, yeni yeni yalanlar türedi. Ve kuyruklu yalanın artık zorlu bir rakibi var: Türbanlı yalan’’ diyen Kırıkkanat, Abdullah Gül'ün ‘‘Moskova'da ya da ABD'de olsaydı bu böyle olmazdı’’ sözlerine yer verdi.

  Ve bu sözlerden yola çıkarak, kendi başından geçenleri şöyle anlattı:

  ‘‘Fransa'da geçen yıl, yabancı basın kartımı yenilemek için başvurduğum yetkililere, şıklık olsun diye alnı ile saçı arasına bir bant takmış olan bendenizin fotoğrafını kabul etmediler.’’

  Yine de tek bir örnekle yetinmek istemediğini bildiren Kırıkkanat, önceki gün kimlik ve kayıt fotoğrflarıyla ilgili resmi talimatı incelediğini belirterek şunları yazdı:

  ‘‘Fransa İçişleri ve Yurtiçi Düzenlemeler Bakanlığı'nın NF2 12.010 Numara ve Mayıs 1990 tarihli resmi talimatı devletin tüm dairelerinde asılıdır ve okul kaydı, okul kimliği, nüfus kağıdı, pasaport, ehliyet, ikametgah gibi tüm belgelerde istenen kimlik fotoğraflarının nasıl olması gerektiğini beş maddeyle sıralar. Sonuncu madde, ‘Baş açık ve yüz öne dönük olmalıdır' biçimindedir. Talimat, fotoğrafın fon sengini, saçın bitimiyle fotoğraf kenarı arasındaki mesafeyi bile belirler. Dolayısıyla Fransa'da ve Fransa'nın üyesi bulunduğu tüm AB'de, ister Müslüman olsun, ister Hindu ya da köktendinci Musevi, hiç kimse türbanlı, sarıklı, şapkalı ya da takkeli fotoğraflarla resmi kayıt yaptıramaz, herhangi bir kimlik belgesi alamaz.’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı