Gündem Haberleri

  Bavyera'da 'tehlikeli' yabancıya elektronik kelepçe

  BERLİN (A.A)
  14.01.2006 - 18:43 | Son Güncelleme:

  Almanya'nın Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı ve Eyalet İçişleri Bakanları Konferansı Başkanı Günter Bekstein, “tehlikeli” ve “sınırdışı edilemeyen” yabancılara ya elektronik kelepçe takılmasını ya da bu kişilerin cezaevine konulmalarını istedi.

  Alman Focus dergisinde yayımlanan haberde, Beckstein'in göç yasasını da bu yönde değiştirmeyi arzuladığı belirtildi.
  Göç yasasında halen “aşırı hoşnutsuzluk yaratan” bir boşluk olduğunu savunan Beckstein, “Güvenlik güçleri tarafından aşırı tehlikeli olarak nitelendirilen ve mahkemeler tarafından sınır dışı edilmesi onaylanmış bir yabancı, ülkesinde kendisini işkence veya ölüm cezası bekliyorsa sınır dışı edilemiyor. Böylece Almanya'da özgür bir kişi olarak geziyor. Bunu kabul edilemez bir durum olarak görüyorum” dedi.

  Beckstein, “tehlikeli” ve “sınır dışı edilemeyen” kişilerin ya cezaevine konularak ya da ayağına elektronik kelepçe takılarak, kaldıkları yerlerin sürekli tespit edilebileceğini ve böylece gönüllü olarak ülkeyi terketmelerinin sağlanabileceğini savundu.

  Federal hükümetin zoraki ve görücü usulüyle evliliklerin sayısını azaltma planlarını desteklediğini bildiren Beckstein, “Almanya, yabancılar tarafından eşlerden birinin veya ikisinin kabul etmediği ve üçüncü kişilerin eşler yerine karar verdiği evlilikleri daha fazla kabul edemez” dedi.

  Bu arada, Federal Meclis İnsan Hakları ve İnsani Yardımlar Komisyonu Başkanı Herta Daeubler-Gmelin, Bekstein'ı eleştirerek, ”Şüpheli bir kişinin suçlu olduğunu ispatlamak gibi temel bir ilke ihlal ediliyor. Bu basit ilke ihmal edilirse ve yerine Guantanamo gelirse kimse şaşırmasın” dedi.

  Federal Meclis Yeşiller milletvekili Volker Beck de, Beckstein'ın Guantanamo'yu Almanya'ya getirmek istediğini savunarak, “Beckstein'ın göç yasasını daha da sertleştirmek istemesi başka şekilde izah edilemez” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı