Gündem Haberleri

  Batum: 'Sembolik bir şey yapalım' dedim

  A.A
  25.01.2011 - 16:39 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, “Ergenekon” davasının tutuklu sanıkları gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın milletvekili adaylığıyla ilgili önerisinin bu kişileri cezaevinden kurtarmayı amaçlamadığını belirterek, “Onların kurtulmayacağını bile bile, arkalarında olduğumuzu sembolik olarak gösteren bir şey yapalım dedim” şeklinde konuştu.

  Batum, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlarken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile aralarında hiçbir tartışma olmadığını söyledi.
  Tanrıkulu'nun açıklamalarının son derece haklı olduğunu, kendisiyle aynı şeyi söylediğini belirten Batum, “Ergenekon Davasının, başından bu yana oyun olduğunu söylüyoruz. Herkesi içine atıp, bütün hukuksuzlukları devam ettirip, 3,5 yıl insanları tutuklu yargılamak hukuka ayrı. Ergenekon'daki sürekli devam eden tutuklamalar da bu oyunun parçası. Sezgin, bunu söyledi” dedi.

  Batum, milletvekili adayları konusunda görüşlerinin benzer olup olmadığı sorusuna, “Kesinlikle benzer. O kişilerin kurtarılması için değil; çünkü anayasa açık, kurtarmak mümkün değil. Ne ile suçlandığını bilmeyen iki gazeteci orada. Türk toplumunun belirli bir bölümü, en azından yüzde 50'si yapılan rezilliğin, densizliğin farkında. 'Buna artık izin vermeyeceğiz' yönünde, sembolik olarak, bu ikisini milletvekili yapalım... Benimki bir öneri, onların kurtulmayacağını bile bile, arkalarında olduğumuzu sembolik olarak gösteren bir şey yapalım dedim” karşılığını verdi.

  Bunun, bir kurtarma değil, prensip meselesi olduğunu kaydeden Batum, “Ergenekon, Balyoz, KCK davalarında insanlar tutuklu. Peki Deniz Feneri Davası nerede? Bu dava için Hüseyin Çelik'in, Bekir Bozdağ'ın hiç konuştuğunu duydunuz mu?” diye sordu.

  UMUT ORAN'IN SÖZLERİ

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da aynı konudaki soru üzerine, şu anda gündemlerinde böyle bir konunun olmadığını söyledi.
  Birçok il başkanının milletvekili adayı olmak üzere istifa ettiğini, önceliklerinin örgütü tamamlamak olduğunu ifade eden Oran, genel seçim için çok başarılı bir örgütlenme uğraşı içinde olduklarını kaydetti.Oran, partide görüş ayrılığı olmadığını da söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı