Gündem Haberleri

  Batuhan’ın artık yeni yüzü ve arkadaşları var

  Şenol COŞKUNER / İSTANBUL
  31.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ümraniye Dudullu’daki 75’inci Yıl İlköğretim Okulu öğrencisi Batuhan İtku’nun sağ yanağındaki kılcal damar büyümesi tedavi edildi.

  Batuhan, yeni yüzü ile yeni arkadaşlar edindi. ‘Daha önce okuldaki çocuklar benden korkuyor, oyunlarına almıyorlardı. Artık arkadaş edinmeye başladım” dedi.

  YÜZÜNÜN sağ tarafında doğuştan kılcal damar büyümesi (Hemanjion) olan 11 yaşındaki Batuhan İtku’ya Türkiye’de 2.5 yıl boyunca yapılan tetkiklerde herhangi bir tanı konamadı. Baba Levent İtku, Batuhan’ın video görüntüleriyle Avrupa’yı dolaştı ve bir internet sitesi kurdu. ABD’deki Katolik Roper Hastanesi’nden Yahudi Doktor Marcelo Hochman, internet sitesi aracılığıyla Batuhan’a ulaştı ve altı yılda 10 kez ameliyat ederek hayata döndürdü. ABD’de son olarak şubat ayında ameliyat olan İtku’nun yüzü yüzde 60 oranında düzeldi.

  Paralarla vakıf kuruldu

  Baba Levent İtku, oğluyla ilgili verdiği mücadeleyi şöyle anlattı: “Dr. Marcelo Hochman, 2001’de ABD’de ‘Batuhan’a yeni bir yüz kazandıralım’ sloganıyla kampanya düzenlenmesine öncülük etti. Toplanan paralarla Batuhan adına Güney Karolina eyaletinde 500 Hemanjion hastası çocuğun bakımını üstelenen Hemangioma Vakfı kuruldu. Dr. Hochman, 6 yılda Batuhan’ı 10 kez ameliyat etti. Yüzü yüzde 60 oranında düzeldi. ABD’de üç kez daha ameliyat olması gerekiyor. Türkiye’de de ameliyatlar olması gerekli. Ancak bu süreçte evimi, arabamı sattım, krediler aldım. Borçlar nedeniyle şu anda ameliyatları ertelemek zorundayız.”

  Ümraniye Dudullu’daki 75’inci Yıl İlköğretim Okulu dördüncü sınıf öğrencisi Batuhan İtku, ameliyatlardan sonra arkadaş edinmeye başladığını belirterek, şunları söyledi:

  “Daha önce okuldaki çocuklar benden korkuyordu. Oyunlarına almıyorlardı. Dışlanıyordum. Bu nedenle okula gitmek istemiyordum. Şimdi yüzüm düzeliyor. Arkadaş edinmeye başladım. Beni oyunlarına alıyorlar. Okula devam etmek istiyorum. Öğretmenim Nimet Atasoy, beni çok seviyor. Emirhan, Mehmet, Ali Haydar, Burak, Özgür ve kızlardan da Sena’yı çok seviyorum. Fenerbahçe’nin maçlarını hiç kaçırmıyorum. Alex’i, Kazım’ı, Roberto Carlos’u çok seviyorum.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı