Gündem Haberleri

  Batman'da olaylı gün

  Arif ARSLAN/BATMAN, (DHA)
  19.02.2011 - 15:18 | Son Güncelleme:

  BATMAN’da BDP Grup Başkan Vekili ve Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın da katıldığı, bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak, 12 yıl önce Türkiye’ye getirilmesini protesto etmek için düzenlenen basın açıklamasında yüzleri kapalı, ellerinde plastik eldiven bulunan çoğu çocuk göstericiler polise havai fişek ve taşlarla saldırdı.

  BATMAN'DA OLAYLAR ÇIKTI / FOTO GALERİ

  BDP’liler Batman’da teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın yakalarıp Türkiye’ye getirilmesinin yıldönümünü protesto etmek için basın açıklaması düzenledi. İl binası önündeki açıklamaya BDP Grup Başkan Vekili ve Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Belediye Başkan Vekili Serhat Temel ile yaklaşık 500 kişi katıldı. Açıklamada Abdullah Öcalan fotoğrafları taşınırken, yüzleri kapalı ellerinde plastik eldiven bulunan çoğu çocuk olan göstericiler havai fişek ve taşlarla önlem alan polise saldırdı. Polis panzerlerini de taşlayan göstericilere polis gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

  Olayların yatışması ardından konuşan Milletvekili Ayla Akat Ata, AK Parti hükümetini eleştirerek, çözümün muhatabı olarak Öcalan’ı gösterdi. Ata, şunları söyledi:

  "Bugün bir kez daha demokratik yöntemlerle çözüm adresleri, demokratik yöntemlerle iradesini açığa vurmaya çalışan Kürt halkının önüne setlerin çekildiği, barikatların çekildiği bir günü yaşıyoruz. Prim verenlere bu barikatlar yıllardır, katliamlara izin verenlerin önüne çekilmedi. Ama bugün demokratik tepkisini ortaya koymaya çalışan halkımızın önüne çekiliyor. Bölgede Kürdistan’da ama Kürtler’in yaşadığı her coğrafyada Türkiye metropollerinden, Avrupa’dan hatta Avustralya’dan Kürtler bir adresi gösterdiler. Çözümün adresini gösterdiler ve yıllardır Kürt halkı üzerinde, yüzyıllardır oynana kirli oyunlara dikkat çektiler. Bu protestoları şiddetle bastıranlar şunu bilmelidir; bu halk artık yıllar önce ezilen, yok sayılan, hakkında kararlar verilen, önderlikleri tutuklanan, asılan hak değildir. Bu halk örgütlüdür, bu halk direnişiyle değerler yaratmıştır. Bugün de ’Çözümün adresini ortaya koymak, hem de örgütlü gücüyle çözümün tarafıyım, çözümün adresiyim, çözümün bir parçasıyım’ diyor. Ama AKP, emekçilere ’Bu ülkede siz yoksunuz, sorununuzu biz çözeriz’, Kürtler’e de, ’Sorunuz yok, varsa da biz çözeriz’ diyor."

  BDP il yöneticisi İlyas Ekinci ise, "15 Şubat uluslararası komplosu" olarak nitelendirdiği Öcalan’ın yakalanmasını kınamak amacıyla bölge genelinde yapılmak istenen basın açıklamalara müdahale edildiğini anlatırken, "Bu açıklamalara devlet müdahale etmese, engellemeye çalışmasa insanlar düşüncelerini meydanlarda, sokaklarda özgürce dile getirilirse bu tür olaylar olmayacaktır" dedi.

  Konuşmaların ardından yine yüzleri kapalı olan göstericiler polise taşlı saldırılarını sürdürdü. Polisin müdahale ettiği göstericiler ara sokaklara kaçtı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı